Прочитај ми чланак

ПУНА БОРБЕНА ГОТОВОСТ „Миг-29“ летео уз копнену зону

0

Председник Вучић и министар унутрашњих послова Стефановић у уторак наредили пуну борбену готовост

Пуна борбена готовост која је проглашена у уторак ујутру, после упада специјалних снага РОСУ на север Косова и Метохије, подразумева највиши ниво спремности за реакцију оружаних снага. У више гарнизона широм Србије примећени су покрети јединица и војне технике, а авион „миг-29“ Ратног ваздухопловства у ниском лету је прелетао околину Новог Пазара уз појас Копнене зоне безбедности.

Наређење о подизању на ноге целокупног састава Војске издао је у уторак ујутру председник Србије Александар Вучић. Исту одлуку на свом нивоу донео је и министар унутрашњих послова Небојша Стефановић, чиме је „запет“ и полицијски састав на целој државној територији.

Непосредно после седнице Савета за националну безбедност уочена су прва померања снага Војске Србије. Из касарне у Краљеву нешто пре 14 часова изашла је колона војних возила пуних људи и опреме. Тамо је, непосредно пре поласка колоне, стигао министар одбране Александар Вулин.

Пуна борбена готовост, која је у уторак проглашена, значи спремност Војске Србије да у случају потребе, у најкраћем времену, одговори на сваки развој ситуације. У пракси то значи укључење црвеног аларма у командама и јединицама снага за хитно реаговање. Остале структуре збијају редове и смањују прописано време потребно за извршење задатака.

Снаге за хитно реаговање подразумевају, између осталих, Специјалну бригаду (падобранци, извиђачи, антидиверзанти, противтерористи), као и делове Војне полиције, Гарде и моторизованих јединица. Оне се дижу на ноге у садејству са Ратним ваздухопловством, које је задужено за извиђање, ваздушну подршку и транспорт снага.

Овај ниво спремности обично подразумева окупљање људства, проверу технике и успостављање готово непрекидног дежурства на командним положајима. Део највиталнијих јединица непрекидно је у систему дежурства.

– Када се изда команда за највиши ниво готовости, круг јединица које су у првој линији активирања проширује се по унапред припремљеним плановима. То подразумева окупљање старешина, издавање наређења официрима, подофицирима и војницима да не напуштају матичне гарнизоне, као и стављање технике у пуну оперативност – објашњавају у ВС.

Све команде и јединице Војске Србије имају разрађене планове деловања у зависности од процене ризика и потребе да се реагује. Кључну улогу у овом процесу има Генералштаб Војске Србије. У њему је смештен Оперативни центар преко кога се проверава спремност сваке појединачне јединице, али и издају наређења која долазе из државног и војног врха.

АЛАРМ И У ВРАЊУ

У случају кризе на КиМ, предвиђено је да српске снаге безбедности заузму положаје у залеђу Копнене зоне безбедности, али и максимално дигну на ноге људство на више од 20 база унутар овог појаса. Аларм се најпре пали у Другој и Четвртој бригади Копнене војске, чије су команде у Краљеву и Врању. Зона њихове одговорности простире се до административне линије, а у свом саставу имају борбена возила, тенкове и тешку артиљерију.

 

ПОМОЗИТЕ РАД СРБИН.ИНФО ДИНАРСКОМ УПЛАТОМ – КЛИКНИТЕ ОВДЕ!