Прочитај ми чланак

ПУКЛА БРАНА НА НА БУСУРУ: Петровац на Млави у хаосу (ВИДЕО)

0

У Петровцу на Млави падала је јака киша, па је ванредна ситуација проширена на територију целе општине. Ванредно и у 11 алексиначких села. У селима код Жагубице бујице су однеле делове пута. Изливање сеоских потока и сливање воде са околних брда угрозили су неколико села у општини Свилајнац, а најтеже је у Кушиљеву. Министар Бранко Ружић каже да ће Влада Србије изаћи у сусрет потребама свих општина које су претрпеле штету.

Штету је претрпело скоро 20 насеља у Петровцу на Млави, пошто је пукла брана на реци Бусур, која се улива у Млаву. Била су поплављена села Лопушник, Орешковица, Табановац, Крвије, Велико и Мало Лаоле и велики део Петровца на Млави, јавио је дописник РТС-а. Угрожена су водоизворишта, али је вода за сада исправна за пиће. Поплављено је око 3.000 домаћинстава, 2.500 је остало без струје.

Мањи број људи је превентивно евакуисан. У већини места у општини, вода се повукла, осим самом у Петровцу на Млави. Водостај реке Млаве је пао за 60 центиметара али сада прете подземне воде.

 

Влада ће помоћи општинама које су претрпеле штету

Министар државне управе и локалне самоуправе Бранко Ружић изјавио је да ће Влада Србије изаћи у сусрет потребама свих општина у којима је, услед невремена, дошло до штета.

„Влада Србије ће изаћи у сусрет свим општинама које су претрпеле штету“, рекао је он обраћајући се посланицима у парламенту и додао да је на седници Владе јуче формирано и координационо тело, односно радна група.

 

Постављени су џакови на обали Млаве у Петровцу на Млави, како би се заштитили становништво и имовина.

Председник општине Петровац на Млави Душко Нединић истакао је да је велико невреме задесило ту општину.

„Штаб за кризне ситуације заседа 24 сата, екипе су на терену и чинимо све што је у нашој моћи да помогнемо у овој тешкој ситуацији. Није на удару само део града или једно село, већ две трећине општине имају велики проблем. Због тога смо данас донели одлуку о проглашењу ванредне ситуације на читавој територији општине“, рекао је Нединић.

Хидрометеоролоски завод каже да је на малом сливу ушћа Бусура у Млаву пало 110 литара кише.

За 16 година ово је трећа велика поплава у Петровцу. У међувремену је рађено на одбрамбени системима, па су овог пута највеће падавине, али пропорционално најмања штета.

„Прво смо отклонили штете које су биле на постојећим објектима, затим смо извршили надградњу дела система и то је допринело да Бусур не донесе веће штете. Радили смо на уливу Бусура у Млаву“, каже Горан Пузовић из „Србијавода“.

Додаје да су радили на оштећеном кориту Млаве кроз Петровац и на деоници низводно.

Уништени путеви код Алексинца, два села без струје

Ванредна ситуација проглашена је и на делу територије општине Алексинац, у 11 села.

Излили су се бујични потоци са Малог Јастрепца и Туријска река – уништени су путеви, сеоски мостови, а многа домаћинства поплављена.

У два села још увек нема струје, а у неким селима нема ни воде.

Према информацијама из општинског штаба нико од становника није евакуисан.

Ванредна ситуација проглашена је и у жагубичким селима, где су однети делови сеоских путева, због чега су одсечена од остатка општине. Ванредно је у селима Међица, Близнак, Крупаја, Милановац и у селу Сиге. Регионални пут Крупаја–Деспотовац је проходан.

Угрожено неколико села у општини Свилајнац, најтеже у Кушиљеву

Изливање сеоских потока и сливање воде са околних брда угрозили су неколико села у општини Свилајнац.

У селу Кушиљеву вода се из набујалих сеоских потока повукла у корита, али је остала у двориштима и на ораницама.

Према подацима из општине, под водом је још увек стотинак домаћинстава.

Путеви кроз село су проходни, струје има, једино су изворишта замућена и вода из сеоских бунара није за употребу.

Од јутрос је у Кушиљеву ванредна ситуација, а мештани и радници јавних општинских предузећа џаковима са песком ојачавају угрожена места и отклањају последице поплава.

Све службе ће дежурати и током наредне ноћи, као и новоформирани прихватни центар за угрожене, а сви се надају да нових, обилнијих падавина неће бити.

На терену су непрестано екипе Сектора за ванредне ситуације, радници „Србијавода“, општине и полиције. У центру села од јутрос је тешка механизација.

У атару Кушиљева прошле ноћи пало је 125 литара кише по метру квадратном.

Штаб за ванредне ситуације у Љигу јутрос је продужио трајање ванредне ситуације у девет месних заједница те општине, а комисије раде на утврђивању штете од поплава.

Министар пољопривреде Бранислав Недимовић изјавио је да прве процене о штети од невремена које је 13. јуна захватило више општина у Србији очекује у понедељак или уторак.