Прочитај ми чланак

ПРВА ЖРТВА У РЕГИОНУ Данас најтоплији дан у последњих 6 година: Лекар саветује

0

Летња жега однела је прву жртву у региону. Један мушкарац је колабирао услед врућине у трамвају у Загребачкој Дубрави, да би, упркос свим напорима да му се спаси живот, убрзо преминуо. О томе како тропске врућине утичу на наше здравље шта би требало да радимо како бисмо избегли кобне последице у емисији “Пробуди се” говорио је кардиоваскуларни хирург Миљко Ристић.

Данас је најављен најтоплији дан у последњих шест година у Србији, а на питање да ли постоји начин да се организам припреми за температуре које су близу 40 степени, Ристић одговара потврдно, додајући не утиче само температура на стање кардиоваскуларног система.

Foto: Prinstcreen NOVA S

“Ми смо сведоци да различити метеоролошки фактори утичу конкретно на наш организам. Углавном се све завршава без неких проблема уколико је организам млад и здрав. Међутим, у свакој популацији на свету постоји категорија старије популације која има одређене дисфункције кардиоваскуларног система. Није само температура та која утиче на стање кардиоваскуларног система, ту је и влажност ваздухам атмосферски притисак, брзина ветра, магнетна поља… Дакле, више је метеоролошких фактора који утичу на наше здравље”, објашњава она.

Он наглашава да постоје превентивне методе да се заштити организам од тропских врућина.

“Пре свега савет за старију популацију је да, уколико већ болују од кардиоваскуларних болести, не излазе и својих станова. Неопходно је да седе у хладовини, да користе клима уређаје, односно да избегавају излазак у најтоплијим деловима дана. Важно је бити дисциплинован док овај топлотни талас не прође. Он углавном траје збирно месец дана, две недеље у јуну и две недеље у јулу. Важно је да се у том периоду прилагодимо тим неповољним метеоролошким факторима”, рекао је он, да би потом нагласио да је важно и исхрану прилагодити у наредном периоду.

“Калорична и масна исхрана утичу на погоршане нашег стања и кад су метеоролошки услови идеални. У овом периоду, кад људи изађу на улицу, њима углавном пада притисак и убрзава се пулс, што може фатално да се заврши. До пада притиска долази због врућине и наш организам се брани ширењем крвиних судова, знојењем и одавањем топлоте. У том тренутку, тај низак притисак изазива аутоматски убрзање пулса који може бити фаталан. Наравно, у таквим ситуацијама би требало надокнадити течност, стога је мој савет људима који проводе више времена изван својих домова да понесу воду са собом”, истиче он.