Прочитај ми чланак

Протест у суботу: Привредници дижу глас

0

Удружење "Заштитник предузетника и привредника Србије" најавило је да ће у суботу, 6. фебруара, протестовати испред Скупштине Србије са захтевом да се отпишу порези и доприноси на зараде запослених који су због пандемије прошле године одложени и прва рата доспева 10. фебруара.

– Тражимо да држава отпише одложене порезе и доприносе и директним давањима кроз секторску подршку помогне фирмама чији је приход пао 90 одсто – рекла је за Бету заступница тог Удружења Милена Амон.


Држава је прошле године првим пакетом помоћи привреди одложила порезе и доприносе на зараде за три месеца, а другим пакетом за још један месец и те дажбине треба да се плате у 24 рате, а прва доспева 10. фебруара.

Амон је рекла да Удружење тражи и да се минималне зараде опорезује само са десет одсто, а да разлику до пуног пореза послодавац исплаћује радницима кроз повећану зараду, тако да би „минималац“ био 45.000 динара, уместо садашњих око 32.000 динара.

Међу захтевима су и да се укину високе надокнаде за истицање фирме и еко такса.

– У земљи у којој се минималци опорезују чак 60 одсто, питање је коме овакво стање иде у прилог, и због чега не долази до преко потребних реформи које би српску економију подигле на ноге већ се искључиво промовишу и субвенционишу стране инвестиције – рекли су у Удружењу.

Додали су да су потребна системска и дугорочна решења која ће обухватити проблем са којима се домаћа привреда суочава као што је начин обрачунавања еко-таксе, превисоки додатни парафискални намети, високи порези и доприноси на минималне зараде, аконтација пореза на добит, и слична потраживања која отежавају развој домаћих предузећа.

Мере донете услед епидемије ковид-19 су, како су рекли, „домаћу привреду, ионако пољуљану високим наметима, бациле на колена, јер је одговор Владе Србије на штету коју су мере причиниле приватном сектору био у најмању руку неадекватан“ .

Истичу да је на десетине хиљада грађана у потпуности остало без прихода, али рачуни и државна потраживања нису престала да пристижу.

Упитали су „због чега и којим правом Влада Србије коју плаћамо нашим новцем не одговара на позиве да се заједнички и уз помоћ стручњака нађе прихватљиво решење“.