Прочитај ми чланак

ПРОТЕСТ малих привредника обележила трагична смрт власника агенције (ВИДЕО)

0

Нико није очекивао да ће протест малих привредника испред Владе (Министартсва финансија), који се боре за егзистенцију, да буде прекинут због трагичне смрти једног од демонстраната. Наиме власник туристичке агенције СИМ турс је изненада пао, Хитна помоћ је покушала реанимацију, али је убрзо преминуо.

Окупљени су се након тога разишли иако су до тада били решени да протестују до испуњења захтева, а осим Београђана, дошли су и привредници из Зрењанина, Ивањице и других градова.

„Излазите напоље”! скандирало се испред радног места Синише Малог.

Наравно, нико од политичара није смео да се појави.

Мали привредници и предузетници Србије неће одустати од захтева за помоћ државе, а међу главнима је отпис пореза и доприноса на зараде који су одложени до 1. јануара 2021. године. То је на данашњем протесту у Београду поручила заступница удружења „Заштитник предузетника и привредника Србије“ Слађана Трајковић.

Колоне аутомобила и аутобуса су пролазиле поред Министарства, међу њима аутопревозници, радници у туризму, ауто школе, а у протесту су се придружили и фриленсери, који су се недавно обраћали Влади због слања решења за наплату пореза ретроактивно.

Окупљени су звиждали Вучићевој Влади и њему.

Трајковић је нагласила да привредници нису добили одговор Владе Србије на захтеве упућене пре месец дана и да још једном апелују да им се помогне.

„Мали привредници и предузетници су у изузетно тешком положају јер не раде и поједини већ отпуштају раднике и затварају радње“, рекла је Трајковић.

Додала је да су у посебно тешком положају предузетници који финансијске обавезе гарантују личном имовимом.

На протесту је прочитано писмо представника музичара Владимира Станковића, који је затражио разговор у Министарству културе о изузетно тешком положају својих колега. У писму се наводи да је помоћ добио мали број музичара, а да је егзистенција већине угрожена.

На листи захтева је укидање еко-таксе у износу од 5.000 до два милиона динара и наплате аконтације пореза на добит унапред, укидање „музичког динара“ по основу ауторских права за емитовање музике за фирме које нису радиле и одлагање фискализације због додатних трошкова.

Удружење је незадовољно и због тога што се, како кажу, страним инвеститорима дају субвенције, а „супермаркетима омогућује екстра профит који, под изговором продаје хране, продају и додатну робу, док се домаћим привредницима шаљу инспекције и ограничава рад“.