Прочитај ми чланак

ПРОШЛО 17 ГОДИНА: Аркан убијен на данашњи дан (ВИДЕО)

0

Данас се навршава 17 година од убиства Жељка Ражнатовића Аркана.

zeljko-raznatovic-arkan-13

На данашњи дан, пре 17 година, 15. јануара 2000., у хотелу Интерконтинентал, данашњем Цроwн Плаза, убијен је жељко Ражнатовић Аркан у 48. години.

Аркан је у београдски хотел дошао са супругом Светланом Цецом Ражнатовић, њеном сестром Лидијом Величковић и телохранитељем Звонком Матеовићем. Док су сестре у пратњи Матеовића обилазиле бутике, Аркан је са друштвом седео у холу, недалеко од рецепције, са Миленком Мандићем Мандом и Драганом Гарићем.

Нешто после 17 часова у хотел су стигли Драган Николић Гаги и Милан Ђуричић Мики, који су од раније били познати полицији, затим Зоран Николић Пегла, као и припадник Друге чете Првог батаљона полицијске бригаде СУП-а Београд Доброслав Гаврић.

Пегла је остао на паркингу, док су Гаги, Мики и Гаврић ушли у хотел, поздравили се са Арканом и његовим друштвом и сели у други сепаре.

Минут касније, Гаврић је устао од стола. Испод капута је извадио пиштољ „ЦЗ 99“: три метка је испалио Аркану у потиљак; са три метка у главу и једним у леђа погодио је Манду; са два метка Гарића у леђа док је покушао да побегне.

Полиција је на лице места дошла брзо, али не и хитна помоћ. Цеца и Лидија су, плачући и молећи за помоћ, вукле Аркана до излаза хотела. Помогао им је гост хотела Стеван Глишић. Цеца је затим покушала да наговори једног полицајаца да службеним возилом одвезе Аркана до болнице. Одбио ју је јер није имао допуштење од претпостављеног. Коначно, Аркан је Глишићевим „БМW-ом“ пребачен у Урегентни центар. Тамо је и званично проглашен мртвим.

За убиство Ражнатовића, Окружни суд у Београду је 9. октобра 2006. године осудио Добросава Гаврића, као и Милана Ðуришића и Драгана Николића.

Била је то друга пресуда у овом случају, пошто је претходну Врховни суд Србије 2002. године укинуо због недостатка доказа.

Добросав Гаврић, бивши полицајац, у Србији осуђен због тога убиства на 35 година, ухапшен је 2012. у Јужноафричкој Републици, али никада није изручен Србији.

У бекству је и његов помагач Милан Ђуричић Мики, док Драган Николћ Гаги, један од јунака документарног филма „Видимо се у читуљи“, у Забели код Пожаревца издржава казну од 30 година затвора. Гаги је такође био у бекству, али је 2003. године ухапшен у Бечу и изручен Србији.

На многобројним суђењима нису утврђени ни мотив нити налогодавци убиства Ражнатовића.

Ражнатовић је био најпознатији као вође Српске добровољачке гарде, паравојне формације познате као „Арканови тигрови“, али је подједнако познат и по разним „мутним“ активностима широм Европе у време бивше Југославије.

Био је вођа навијача Црвене звезде, а преузео је и фудбалски клуб Обилић.

Извесно време активно се бавио и политиком.

На парламентарним изборима 1992. године се као независни кандидат изабран у Народну скупштину Србије. Од својих истомишљеника је године 1993. формирао Странку српског јединства с којом је имао нешто успјеха, првенствено захваљујући гласовима Срба са Косова.

Главни тужилац Међународног кривичног суда за бившу Југославију Луиз Арбур је 31. марта 1999 обелоданила оптужницу против Аркана, написану септембра 1997. Оптужница га терети за убиства, хотимично наношење великих патњи, силовања и друга нехумана дела по Босни и Хрватској где је ратовао са својом гардом.

Са Светланом Цецом Величковић венчао се септембра 1995. године и са њом има сина Вељка и ћерку Анастазију. Са различитим женама има још седморо деце, али не носе сва његово презиме: Михајла Ражнатовића; Машу, Милену, Војина и Николу Мартиновића, Анђелу Ражнатовић и Софију Ражнатовић.