Прочитај ми чланак

Прошле недеље се церекао, а сада – Вучић: Држимо ову епидемију да не експлодира!

0

У Републици Србији је регистровано укупно 12 потврђених случајева ЦОВИД 19

Председник Србије Александар Вучић и премијерка Ана Брнабић састали су се данас с представницима свих здравствених и других институција које учествују у борби против коронавируса.

Izvor: Predsednistvo Srbije

Састанак је почео у 11 сати у згради Генералног секретаријата председника Републике, а након састанка су предвиђене изјаве за медије.

МЕРЕ ВЛАДЕ
забрана скупова у затвореним објектима
утакмице ће се играти без публике, само фудбалске са публиком
појачане мере контроле на граничним прелазима, а неки ће се и затворити
контрола објеката поред ауто-путева
око Ускрса ће се разматрати о обустави наставе
смањење туристичких долазака из заражених подручја
Обраћање председника Србије и медицинских стручњака након састанка о коронавирусу

– У Србији има 12 оболелих од коронавируса. Ана Брнабић и ја смо одлучили да се окренемо стручним мишљењима и Србија држи ситуацију под контролом. Схватили смо да је добро да се позовемо на струку и на најбоље лекаре у нашој земљи. Дакле, нису политичари доносили одлуке, већ најбољи лекари. Све што смо рекли на првој конференцији за новинаре указујући на неопходност озбиљног и одговорног приступа, али и позив грађанима да не паниче и не показују страх показало се у потпуности оправданим- рекао је Вучић.

Како је истакао председник, када погледамо у односу са развијеним земљама у Европи, Србија добро држи ствари под контролом.

– Ми смо надзором обухватили око 71 хиљаде путника, од тога 2.234 превозних средстава је у потпуности прегледано. Под надзор је стављено 265 путника. У кућној изолацији је 29 особа које су спроведене са нишког аеродрома. Ангажовани су инспектори и на аеродромима. Наша државна служба одговорно ради свој посао и то је један од разлога што успевамо да епидемијску криву држимо да не експлодира – рекао је Вучић.

Вучић се захвалио лекарима и лекарском особљу које жели да помогне грађанима и који су показали колико су храбри.

– Молим људе да не иду по установама и молим људе да се понашају одговорно. Наш највећи проблем је пуна заштита здравствених радника, они ће имати и посебне стимулације, па и награде када цео овај период прође – рекао је Вучић.

Председник је рекао да је оболели из Суботице у тешком стању, јер је болестан и од других болести.

– Целу болницу смо довели у питање зато што нам није рекао да је био у Милану. Они који су били у угроженим подручјима морају то да нам кажу. Не сме корона да нам уђе у клиничке центре. То је посебно опасно код старијих људи који имају друге симптоме болести – рекао је Вучић, и додао да су предузете све неопходне мере.

Како каже, никада нико није рекао да је овај вирус смешан, већ је, додаје, речено да не треба паничити.

– Тачно је да нам је више људи умрло од сезонског грипа, него што је сада заражено од коронавирусом. Постоје људи који су забринути само за себе, почињу да паниче и онда нападају људе који свима помажу – рекао је Вучић.

Председник је рекао да је у Италији такав колапс, јер је њима на сезонски грип стигао и коронавирус.

– Код нас је главни циљ да развучено епидемијску криву, ако то успемо, биће много мање проблема. Питали су ме да затворимо школе, чуо сам за хистерију у друштву, где ме сви питају хоћемо ли затворити. Питао сам стручњаке, рекли су да нема потребе. Епидемиолози су то рекли – рекао је Вучић и додао да су у излечењу најбитнији респиратори.

Како каже, држава је обезбедила сасвим довољно респиратора, имамо их више него довољно и у случају драстичног повећања броја оболелих.

– Показујемо да смо у стању да сами радимо одређене ствари. Стижу нове количине скафандера и ципела. Простора такође, као и обучених људи имамо довољно. Имали смо грешку, да је лице које се обратило приватној клиници, где се мислило да је упала грла,уствари заражено, а тек у државној установи установљено је о чему се ради. Па смо имали чеп од седам дана. Зато је од пресудног значаја подршка људи – рекао је Вучић.

– Чување здравља људи је најбитније. Прање руку је кључна превенција. Сви лекари то потврђују. Ми још не знамо сасвим прецизно како се ова болест преноси -рекао је Вучић и честитао председнику Кине за фантастичне резултате које су постигли у Вухану.

Председник је рекао да ће о Кине тражити додатне савете, јер, како каже, они могу највише да нас подуче како да се изборимо и ми.

– Замолићемо људе да још неко време не долазе у Србију, не можемо све да зауставимо, али смо из предострожности донели нове мере. Србија се добро и организовано припремила. Прва мера је забрана јавних скупова у затворених просторима, све утакмице ће се играти без публике, а фудбалске са публиком – рекао је Вучић, још једном истичући важност прања руку.

Затим, рекао је Вучић да је друга мера појачана контрола на свим граничним прелазима, а неки ће, додаје бити и затворени.

– Уколико буде потребно, касније ће се одлучивати о школама, али о томе евентуално око Ускрса – рекао је председник. Вучић је рекао и да би било добро да наши људи у што мањем броју долазе са територија Италије, Швајцарске и Немачке, те да се уздрже до Ускрса.

– Других проблема немамо, у претходних неколико дана имали смо више случајева умирања од сезонског грипа, који је од 2009. убио 137 људи, а данас само захваљујући другим болестима, имамо проблема са једним пацијентом – рекао је Вучић.

Како каже, посебно се ради са случајем у Панчеву, за кога такође нисмо знали да је боравио у Италији.

– Радимо све што можемо, наши лекари се боре лавовски. Храбро ћемо да се суочимо са овим проблемом, као што смо то и до сада радили. Онај хаос који се догодио у појединим градовима Европе, готово смо сигурни да можемо да га избегнемо – рекао је Вучић и додао да смо се припремили добро.

Како каже, најважније је да се осетљиве групе људи посебно чувају.

– Не можемо да ухватимо овај вирус, али све мере које преузимамо имају за циљ да смање могућност убрзаног ширења заразе. Лекари су јунаци нашег доба и то ће свакако остати забележено. Нама долази лепше време и он ће тада бити теже прелазан, када УВ зраци буду снажнији него што је данас. Хоћу да сваки дан држимо снажну контролу над овим процесима и успећемо да прођемо све ово много боље од неких неупоредиво богатијих и економски успешнијих земаља ЕУ – рекао је Вучић.

Како каже, не сме да нам се деси да трпимо штету какву ће неке земље да трпе.

– Морамо да будемо уједињени и јединствени. Немојте да слушате лажне пророке, и политичаре који не могу да забораве на своју партијску острашћеност. Сваког дана у 18 сати имаћемо лекаре који ће се обраћати из прес центра Владе и говорити какво је стање и које су следеће мере – рекао је Вучић.

Према његовим речима, одлуку доноси струка, и мере се могу мењати, како каже, од дана до дана. Вучић је истакао да нам је потребна солидарност и јединство.

– Позивам народ да покаже своју снагу и уједињеност. Ја нећу ићи у изолацију, бићу са својим народом и лекарима којима је 100 пута теже него свима нама заједно. И уверен сам да ћемо и у овоме умети да покажемо, кроз јединство и енергију, колико бринемо о нашим старима, као и о сваком човеку ове земље – рекао је Вучић и додао да ниједна плата ни пензија неће бити угрожене и да ће све дати да успори економске шокове.

Кон: Затварање школа је у овом тренутку непотребно и непожељно

Након обраћања председника Србије, обратили су се и припадници струке. Епидемиолог Предраг Кон је рекао да се налазимо на почетку преношења новог вируса, и на самом почетку знамо како је дошло до обољевања.

– Ситуација је још увек под контролом, али очекујемо да ће ускоро доћи до локалне трансмисије – рекао је Кон.

Како каже, најбитније је знати мере како би се преношење успорило.

– Читав циљ борбе је спашавањуе живота и оболевања од тешких форми. Способност здравственог система ће се видети на делу. Огроман број људи испитује сваки контакт и одмах извајају оболеле и спречавају експлозивни пренос – рекао је Кон и додао да уколико успемо да га успоримо имаћемо мање тешких случајева.

Према његовим речима, добро је да се окупљања сведу на мање од 100 људи, такође, додаје, ова болест није показала тешку форму код школске деце, али ће се наставити са праћењем

– У договору са министарством просвете, уколико приметимо било шта што је повезано са изостајањем или регистровањем симптома сличним грипу, разматраћемо затварање школа – рекао је Кон.

Тиодоровић: Грађани могу дати већи допринос него здравствени систем

Др Бранислав Тиодоровић из Института за јавно здравље Ниш, рекао је да су здравствене екипе морале да пронађу све контакте које је дама која живи у Вухану направила.

– Видели смо да болест углавном пролази са благом сликом, али такође особе које имају благу слику могу да се крећу и преносе га на друге људе – рекао је др Тиодоровић.

Како каже, знају да је девојка имала 24 контакта који се испитују.

– Грађани треба да схвате да смо сви заједно на истом задатку. Грађани морају да покажу много већи ниво поверења у здравствени систем, и да сарађују у складу са одредбама. Они могу све да питају и о свему буду информисани. Очекујем да дате допринос већи него и здравствени систем – рекао је др Тиодоровић.

Пелемиш: Систем је спреман и за најтеже сценарије

Проф. др Мијомир Пелемиш је специјалиста инфектологије је рекао да се резултат рада види и додао да никада није речено да неће бити оболелих од ове болести.

-Ниједна земља није успела да не добије ни једног оболелог. Здравствени радници су спремни и посвећени свом послу и раде га на најбољи могући начин. И поред подршке здравственог система, потребна је подршка свих грађана Србије. Уколико онај који је био негде, и има симптоме болести, мора да буде одговоран према себи али и према свим грађанима, и да нам даје савесне и благовремене податке – рекао је др Пелемиш.

Како каже, ова болест је под контролом и сви расположиви капацитети су спремни и за најтеже сценарије.

Стевановић: Очекујемо већи број оболели, систем се за ово припремао

Директор Инфективне клинике Горан Стевановић је рекао да се као проблем показао неодговорност према себи и прикривање података о путовањима и контактима.

-Не смемо то да кријемо од лекара којима се обраћамо за помоћ. За контролу ове болести јесте да сваки случај буде евидентиран, као и листинг свих његових контаката. Нећемо моћи да спречимо оболевање, али је најбитније да на време дамо информације- рекао је др Стевановић.

Како каже, морамо да омогућимо људима који ће се потенцијално разболети, а који су хронично болесни, да им обезбедимо на најбољу могућу меру. Он је истакао да је овај вирус опасан, није екстремно смртан, али најбитније је да не оклевате да окренете број телефона локалне епидемиолошке службе.

-Људи имају право да питају и да добију све информације, најбитније је да је систем ово очекивао. Први пацијетни нас нису изненадили, очекујемо и већи број оболелих и комприкованије случајеве. Имамо кадар који хоће и зна да ради, имамо и капацитете – рекао је доктор и додао да је већи опрез неопходан и код лекара који раде са инфициранима.

Несторовић: Баке и деке да не чувају унуке, ризична група изнад 70

Пулмолог Бранислав из Универзитетске дечије клинике „Тиршова“ је рекао да му је драго да све што је до сада рекао испоставило се да је тачно

-Уколико имате слинаво дете, немојте да их чувају бабе и деде. Ризична група је од 70 година. Смртност је много мања него што су званичне цифре. Лако болесни и они који немају никакве симптоме, шетају се и инфицирају све около. Немогуће је херметички затворити земљу, али је непотребно паничити – рекао је др Несторовић.

Петровић: Ако сте болесни немојте ићи на посао

Др Владимир Петровић из Новог Сада рекао је да је све већ речено и додао да здрави људи не преносе ову болест.

-Ако сте болесни немојте ићи на посао, не шаљите децу у вртић, позовите лекаре и да се утврди од чега сте болесни – рекао је и додао да се придржавају и свих мера које је држава увела.

Долазак здравствених стручњака на састанак у Председништво

Састанку присуствују министар здравља Златибор Лончар, министар просвете Младен Шарчевић, министар туризма Расим Љајић, министар унутрашњих послова Небојша Стефановић, министарка грађевинарства Зорана Михајловић, министар привреде Горан Кнежевић, гувернерка НБС Јоргованка Табаковић и председник ПКС Марко Чадеж.

На састанку су и директорка РФЗО Сања Радојевић Шкодрић, начелник Јединице за заразне болести Градског завода за јавно здравље епидемиолог Предраг Кон, дечји пулмолог и алерголог у Универзитетској дечјој клиници Тиршова Бранислав Несторовић, бивши директор Института за јавно здравље Ниш Бранислав Тиодоровић. Састанку присуствују и представници Војске Србије.

Заражено 12 особа

У Републици Србији је до 8 часова 11. марта 2020. године регистровано укупно 12 потврђених случајева ЦОВИД 19. Министарство здравља потврдило је јутрос да има седморо нових оболелих. Од последњег извештаја до 8 часова, 11.03.2020. године тестирани су узорци 13 особа од којих је седам било позитивних и шест негативних на нови коронавирус.

Од седам нових случајева, пет је повезано са две женске особе за које је јуче утврђено да су позитивне након директног контакта са држављанком стране земље која је недавно боравила у Србији, а за коју је утврђено да је позитивна на ЦОВИД-19 након повратка у државу где јој је пребивалиште. Преостала два случаја су потврђена након њиховог боравка у и контаката са особама у иностранству (Италија, Немачка).

До 8 часова 11. марта 2020. године, у националној референтној лабораторији Института Торлак тестирано је укупно 130 особа које су испуњавале критеријуме дефиниције случаја.

Јуче је током дана објављено да се број људи који су заражени коронавирусом у Србији повећао на пет, када је саопштено да су оболеле две девојке и њихов колега који су били у контакту са женом из Швајцарске која је била у посети Србији. Први заражени држављанин Србије потврђен је 6. марта у Суботици, а реч је о бизнисмену Игору Ђ., док је други случај потврђен у Београду и реч је о кинеском држављанину који је запослен у Србији.

Апел грађанима и коме се обратити

За ближе информације можете контактирати 064 8945 235 (број који је отворило Министарство здравља), затим Институт за јавно здравље Србије „Др Милан Јовановић–Батут“ (ул.Др Суботића бр.5, 11000 Београд; Тел: 011 2684 566) или институте/заводе за јавно здравље на територији на којој боравите.

Министарство здравља апелује на грађане и подсећа их, на основу ових примера, на значај личне одговорности у оваквим ситуацијама, јер је овим примером потврђено да су појединци олако схватили упозорења и препоруке струке, да кад имају симптоме не иду у затворене просторе и међу људе. Тиме се могућност ширења вируса само увећава, јер једна особа са симптомима оствари и до 50 контаката у таквим условима, па не угрожава само своје здравље, већ и здравље других. Зато је од изузетне важности да се поштују препоруке струке, да се не схватају олако њихова упозорења о праћењу симптома и одговорном понашању сваког појединца.

Министарство здравља обавештава јавност да су доступни бројеви телефона, према месту пребивалишта у времену од 08 до 22х, за све оне који имају одређене симптоме респираторних инфекција који подсећају на коронавирус, а који су у претходном периоду боравили у подручју захваћених ЦОВИД-19, на којима могу добити све потребне информације, као и препоруке о даљем поступању, од дежурни епидемиолога. Више о томе читајте ОВДЕ.10

Влада Србије је на јучерашњој седници која је одржана донела додатне мере ради спречавања појаве ширења и сузбијања заразне болести ЦОВИД-19, према препорукама наших епидемиолога и у складу са препорукама Светске здравствене организације. Више о томе читајте ОВДЕ. 21

У свету је забележено више од 4.000 смртних случајева од новог корона вируса, а оболело је више од 115.000 људи.