Прочитај ми чланак

ПРОГЛАСИЛИ ГА ЗА НАЈБОЉЕГ: Није могао да се запосли у Србији, па је отишао за Кину

0

Зрењанинац добио признање једне од најпрестижнијих школа у држави са више од милијарду људи

Један Србин, несуђени историчар, стигао је до титуле најбољег наставника енглеског језика у 2018. години – и то у Кини! Бојан Јанковић (28) из Зрењанина добио је ово признање једне од најутицајних школа у земљи Далеког истока.

Foto: Stanley Potential English

– Пре четири године сам одлучио да нађем неки озбиљан посао, не бих ли био у могућности да једног дана издржавам породицу. Жеља ми је била да останем у Србији, али сам убрзо схватио да се од српске плате не живи. Зато сам 2016. послао око стотинак различитих имејлова, на адресе од Аљаске до Аустралије, тражећи посао – објаснио је Бојан, који је студирао годину дана историју у Новом Саду.

Додаје да је потом дошла озбиљна понуда за посао и на крају ангажован је 2018. године у Академији „Станлеy Потентиал Енглисх“.

– Награду додељује „Станлеy ацадемy“, која је према стандардима испред и 95 одсто школа у Кини. У школама се најчешће ради са децом узраста од три до шест година, али са бољим енглеским имате и већи избор. Часови трају углавном по сат времена са око 12 студената и укључује игре, песме, рецитације где страни наставник предводи час уз помоћ кинеског асистента. Деца тог узраста се брзо навикну на вас као страног учитеља и једва чекају да вас виде да би се играла са вама, што чини овај посао заиста посебним – препричава он.

Кинески језик тек ће у целости да савлада, али има времена и за то и за слободно време, девојку и пријатеље с обзиром на просечно радно време од 20 сати недељно.

– Кинези су, вероватно, најтолерантнији људи на свету. Знају да живе заједно у великом броју и да прихвате друге људе и културе са великим поштовањем. Потешкоћа у почетку сам имао са коришћењем метроа, који је превелик, „WеЦхатом“ која је једна од најбољих апликација овде и свему служи, необичном храном, и пре свега њиховим начином размишљања, ком се можда и дан данас зачудим. То су, ето, неке ствари које је било интересантно савладати и научити од самог почетка. Након тога дошли су на ред изласци, девојке, пријатељи и упознавање средине. Кинескиње умеју да очарају странце својом женственошћу и лепотом, те је то и један од разлога због којег многи људи са Запада долазе да посете Азију – каже Бојан.

КУЋУ НЕ ЗАБОРАВЉА

Далеко од куће, али није усамљен и честа је прилика да разговара на матерњем.

– Друштво је интернационално, има људи из свих крајева света. Морам да кажем да сам од странаца највише наилазио на Србе и Украјинце. Готово да ћете у свакој већој школи наићи на барем једног нашег момка. На „WеЦхату“ постоје многобројен групе наших људи који се организују за различите ствари и најчешће им се придружују новодошли и оно који желе да ступе у контакт са нашим људим у Кини. Основана су и хуманитарна удружења Срба за Србе, где ми одавде имамо прилику да помогнемо породицама од свог неког вишка који стекнемо.

ПОМОЗИТЕ РАД СРБИН.ИНФО ДИНАРСКОМ УПЛАТОМ – КЛИКНИТЕ ОВДЕ!