Прочитај ми чланак

Према званичним подацима оболело 396, а збир каже 562

0

Једноставним сабирањем познатог броја оболелих по окрузима у Србији дошли смо до 562 регистрована случаја коронавируса у последња 24 сата. Тај број је алармантно већи од 396, колико је данас званично регистровано на територији целе Србије, посебно ако се узме у обзир да није познато колико има новооболелих у Београду и Нишу, као и другим већим градовима.

У последњих 48 сати у Војводини је регистровано 450 новооболелих од ковида-19, а од тога је 235 случајева у последња 24 сата, саопштио је данас Институт за јавно здравље Војводине.

Printscreen

Од почетка епидемије у Златиборском округу број потврђених случајева коронавируса у једном дану није био ни приближно велики као данас када су тестови показали да је заражено још 148 особа, показују подаци Завода за јавно здравље Ужице.

Према подацима шабачког Завода за јавно здравље, у току последња 24 сата, у Мачванском округу су регистрована још 92 новооболела. У Шапцу су регистроване 72 новозаражене особе, Лозници 15, Богатићу 1, Коцељеви и Љубовији по 2.

На територији града Крагујевца регистрован је 71 нови случај заразе вирусом ковид-19, а у Шумадији укупно 87, показују последњи резултати Института за јавно здравље Крагујевац.

Овде имамо податке за Војвидину и само још три, до укупно 17 округа у ужој Србији, при чему подаци о броју регистрованих случајева коронавируса у Београду и Нишу, који спадају у жаришта коронавируса, нису доступни.

Дакле, само збир новооболелих у Војводини, Златиборском округу, Мачванском округу и Шумадији је 562, док је према подацима које је данас изнео Кризни штаб, и који су објављени на званичном сајту Министарства здравља, укупан број данашњих случајева 396.

Подаци о дневном броју заражених коронавирусом по местима у Србији на сајту цовид19.дата.гов.рс не ажурирају се још од 10. јула. Зашто се то више не ради, питала је новинарка Н1 на данашњој конференцији Кризног штаба.

“Градови појединачно и кризни штабови на нивоу локалних самоуправа фактички сваки дан држе своје конференције за штампу и објављују, колко знам, податке које им достављају њихови заводи за јавна здравља. Тако да смо и на тај начин предупредили све ове ствари које су биле везане за неслагања, односно могућност да се резултати интерпретирају на различите начине”, рекао је покрајински секретар за здравство Зоран Гојковић одговорајући на питање.

Очигледна неслагања бројки која смо уочили, можда су само још једана од погрешних “интерпретација”, попут оне БИРН-ове. Али ова “погрешна интерпретација” новом тактиком Кризног штаба очигледно није предупређена.

Ипак, можда се иза необјављивања података крије нешто друго.

На пример, ако би сви бројеви стајали на једном месту, непоклапање би било очигледно, а овако је потребно скупити информације разбацане по вестима објављеним у току једног дана у различитим медијима. Осим тога, да би се бројеви из појединих места “наштеловали” тако да одговарају “наштелованом” збиру потребан је додатни напор, за шта се сад очигледно нема времена.