Прочитај ми чланак

„Празник (не)рада – ко је цврчак, а ко мрав у Србији?“

0

"У ситуацији када по бројним валидним параметрима и показатељима пољопривреда Србије опстаје све теже, Празник рада је одличан повод да се направи пресек стања не би ли утврдили у ком правцу је требала ићи аграрна политика, зашто је скренула у економски ћорсокак и како из њега можемо изаћи", навео је потпредседник Странке слободе и правде Дејан Булатовић.

У саопштењу Булатовића, чију садржину преносимо у целости, даље се наводи:

„Не можемо игнорисати чињеницу да се села у целој Србији празне и нестају, да је сточарство на издисају и да поврх свега, све више младих пољопривредника диже руке и одлази из села па и из земље. А како и не би, када чујемо поражавајуће сведочење војвођанског паора, који у склопу свог домаћинства обрађује чак 40 хектара земље, да не може од свог рада да прехрани породицу?

Прослава Празника рада је некада за вредне руке ове земље значила одлазак на првомајски уранак и дан проведен са породицом и пријатељима. Ове године, земљорадници окаснелу сетву очекују у најгорим условима до сада, а сточари су суочени са никада мањим ценама за килограм живе ваге прасади и јагањаца. Поред прошлогодишње пандемије која је направила потпуну пометњу у пољопривреди на светском нивоу, постоји још један проблем за српско сточарство о коме се мора гласно говорити.

Као горуће означавам питање неконтролисаног увоза великих количина меса лошег квалитета, које је на територији ЕУ означено као месни отпад, предвиђен за спаљивање. 2019. године министар пољопривреде уверавао је да постоји Правилник по коме, конкретно, свињско месо не може бити увежено у Србију ако је прошло више од 6 месеци од клања или замрзавања. Правило, само по себи је мртво слово на папиру и не значи ништа потрошачима који конзумирају месо сумњиве исправности, поготово знајући нашу традицију да се о празницима попут ових потражња меса драстично повећава.

Дакле, ово је велики проблем који захвата важне области, од производње преко трговине, па и здравственог аспекта, а могуће га је решити пре свега строгом контролом количине и квалитета увозног меса. Од велике је важности и усаглашавање и изједначавање правила о увозу са Европском Унијом, што би потпуно укинуло могућност конзумације меса коме је истекао рок и који је потенцијална опасност за здравље нације.

За крај, као једну од најважнијих мера подстицаја домаће производње, видим планско субвенционисање сточара, чиме бисмо мотивисали људе да се врате сточарству, да остану на селу и да се спаси ова грана пољопривреде, пресудно важна за нашу земљу. Морамо тежити ка томе да се поново вратимо на ниво када смо били препознатљиви у целом свету управо по извозу квалитетног меса, што нас доводи на почетак приче и пресудну важност одговорног вођења аграрне политике, о којој морамо мислити сваког дана, а не само 1. маја“, закључује се у саопштењу Дејана Булатовића.