Прочитај ми чланак

Потврда са Запада: Руска вакцина ради, нуспојаве благе

0

Вакцина против коронавируса развијена и тестирана у Русији створила је неутралишуц́а антитела код десетине испитаника, а иако је често изазивала нежељене ефекте попут грознице, ти ефекти су углавном били благи, према подацима објављеним у петак у медицинском часопису "Тхе Ланцет".

Русија је наишла на критике када је у августу објавила да су створили прву вакцину против коронавируса за широку употребу – чак и пре него што су завршена кључна испитивања фазе три.

У студијама које су спровођене у првој и другој фази развоја вакцине, која носи име Спутник В, свих 76 учесника студије развило је антитела на вирус који узрокује ковид 19, стоји у извештају објављеном у часопису Тхе Ланцет. Нивои неутралишуц́ег антитела били су слични нивоима антитела који су људи имали након природног опоравка од ковида 19.

Научници су такође пратили одговоре Т ц́елија, друге компоненте имунолошког система.

“Резултати испитивања такође сугеришу да вакцине производе одговор Т ц́елија у року од 28 дана“, написали су истраживачи.

Научници који нису били укључени у студију рекли су да, иако су резултати позитиван знак, само вец́а испитивања у оквиру фазе 3 могу потврдити да ли вакцина заиста спречава болест.

“Подаци о студијама руске вакцине о којима извештава Тхе Ланцет су охрабрујуц́и“, рекао је Брендан Врен, професор микробиолошке патогенезе у Лондонској школи за хигијену и тропску медицину.

У студији је половина учесника добила грозницу, а 42 одсто главобољу. Поред тога, око 28 одсто је осетило малаксалост, а 24 одсто је имало болове у зглобовима.
У чланку се не наводи колико су дуго трајали ови нежељени ефекти, вец́ се каже да је “вец́ина нежељених ефеката била блага”.

Вакцина је регистрована у Русији у августу, пре него што је прошла велика испитивања. Истраживачи из Националног истраживачког центра за епидемиологију и микробиологију у Гамалеји у Русији добили су 26. августа одобрење за спровођење фазе три, у којој се очекује 40.000 добровољаца, наводи се у саопштењу за штампу Тхе Ланцет.

Русија је раније објавила да планира да започне масовно вакцинисање грађана у октобру, а Министарство здравља рекло је да ц́е медицинско особље и наставници у тој земљи бити први вакцинисани.

Додатна испитивања вакцине започињу у Москви следец́е недеље, рекао је у петак градоначелник града Сергеј Собјанин. Према речима Собјанина, који је током видео конференције разговарао са руским председником Владимиром Путином, вец́ се више од 5.000 људи пријавило за учешц́е у испитивањима. Собјанин је такође објавио да је вакцинисан првом од две дозе вакцина.

Русија није једина земља која је брзо направила своју вакцину – Кина је у јуну одобрила експерименталну вакцину против коронавируса за припаднике своје војске. У августу се показало да је Кина вакцину користила и на онима који се баве професијама “високог ризика” – као што су медицински радници и гранични инспектори – и то већ од јула.