Прочитај ми чланак

После мигова, из Русије стижу и С-300 и панцир

0

dru-migovi_620x0(Новости)
Детаљи куповине авиона „миг 29М2“ за Војску Србије могли би да буду познати пошто руски експертски тим, који од понедељка борави у Србији, заврши консултације са Министарством одбране и представницима ВиПВО Војске Србије. Тема је коначно дефинисање потреба српског ваздухопловства, али и технички детљи реализације овог посла.

Осим набавке авиона са представницима руског Министарства одбране биће речи и о набавци савремених радара за систем ПВО. Успех посла отвориће врата другој фази преговора, током које ће на столу бити и појачање наше војске руским ПВО системима „С-300“ и „панцир“.

То је закључак и прошлонедељног састанка министра одбране Александра Вучића са руским колегом Сергејем Шојгуом. Тада је дефинисано да ће посао бити спроведен помоћу робног кредита који би Русија ускоро требало да одобри Србији.

Од договора руских и српских стручњака много очекује бивши командант Ратног ваздухопловства и ПВО Војске Југославије генерал пуковник у пензији Спасоје Смиљанић.

– Набавка руске технике корак је у добром смеру – каже Смиљанић. – Наша војска има доста пилота и техничара обучених за рад на „миговима“. Ови авиони омогућиће нам пуну контролу ваздушног простора, али и садејство са другим европским снагама безбедности. Одлука државе да набави руску технику нам гарантује коришћење позуданих и добро познатих средстава.

Генерал у пензији Срето Малиновић и некадашњи заменик команданта ВиПВО Војске Србије сматра да пре коначне одлуке мора да се направи стручна анализа и одмере сви државни ризици и претње. Он позива на опрез, јер указује да је авион „миг 29М2“ ваздухоплов који није у оперативној употреби ни у једној војсци у свету.

– Тако озбиљну и скупу технику не треба куповати по сваку цену, јер пара за бацање немамо – упозорава Малиновић. – Куповином авиона „миг 29М2“, који је заправо само прототип, доћи ћемо у ситуацију да у једној ескадрили наши пилоти лете на чак три различита типа ваздухоплова исте намене, што је велики терет за обуку и одржавање. Треба направити и добар избор пилота који ће летети на њима, како би избегли да се за нове авионе обучавају људи у позним годинама.

Решење до за нашу авијацију, према Малиновићевим речима, може да буде и модернизација постојећих летелица – „мига 21“, „орла“ и „супергалеба Г4“ . Осавремењавањем ових авиона купули би време за набавку поузданије летелице него што је „миг 29М2“, али и пун обим обуке за младе летаче. То би био и подстицај домаћој ваздухопловној индустрији.