Прочитај ми чланак

ПОПЛАВЕ У РЕПУБЛИЦИ СРПСКОЈ: У Добоју 20 мртвих, угрожено милион људи!

0

Banjaluka_620x0

Влада Републике Српске донела је данас одлуку о проглашењу ванредног стања у том ентитету, у којем су многе локалне заједнице биле или су и даље изложене поплавама. Премијерка Жељка Цвијановић изјавила је да ова одлука значи и нови режим понашања и фунцкионисања свих у РС све док се не стабилизује ситуација изазвана великим поплавама.

„Апелујем да се сви грађани, институције, установе и предузећа понашају у складу с овом одлуком“, рекла је новинарима Цвијановић после седница Штаба Владе РС за ванредне ситуације и Владе РС.

Цвијановић је, како су пренели медији у РС, изразила саучешће породицама страдалих у поплавама у РС.

Истакла је да се сада не може говорити о штетама, али да ће оне сигурно бити веома велике и вероватно ће требати и године за њихову санацију.

poplave-bosna-topcic-polje-reuters-1400251250-497865

20: 10 ПРИЈЕДОР

Ужи дио града Приједора током вечери добиће воду, али она неће бити употребљива за пиће ни прокувана, већ ће бити искључиво техничка вода, потврдио је градоначелник Марко Павић.

„Тренутно се ради на укључењу струје за објекте водоснабдијевања, тако да очекујемо да ће почети снабдијевање водом ужег дијела града. Воде неће бити на вишим спратовима, али ће је бити довољно да се становништво снабдије, уз важну напомену да та вода није за пиће ни са прокувавањем, већ се може употребљавати искључиво као техничка вода“, рекао је Павић новинарима вечерас након сједнице Градског кризног штаба.

19.55 ШАМАЦ

Из Шамца је до сада евакуисано неколико стотина лица, а тренутно су за евакуацију најпотребнији чамци за спасавање и расположиво људство, изјавио је министар рада и борачко-инвалидске заштите Републике Српске Петар Ђокић.Ђокић је рекао да се евакуација тренутно проводи путем хеликоптера Хеликоптерског сервиса Републике Српске и оружаних снага Словеније и Хрватске, те путем чамаца и мобилних возила која могу ући до одређене границе у град.

„Возила са чамаца преузимају људе и одвозе их на подручје Црквине, одакле се размјештају зависно од смјештајних капацитета“, рекао је Ђокић.

MAIL  1705 2014. SALJE  MARKO DRAGANIC

19.00 БАЊА ЛУКА

Водостај ријеке Врбас у Бањалуци на хидролошкој станици Делибашино село износи 542 центиметра, док водостај ријеке Врбање износи 298 центиметара, што је у односу на претходни дан мање за више од два метра.Ријека Сана у Приједору је у опадању и њен водостај износи 534 центиметра, док је водостај Уне у Новом Граду у порасту и износи 568 центиметра, подаци су Републичког хидрометеоролошког завода.

На подручју Градишке и Српца Сава је изнад коте ванредне одбране од поплава док је на хидролошкој станици Рача, према последњим подацима, водостај износио 950 центиметара, што је за два метра изнад коте ванредне одбране од поплава.

18.50 БРЧКО

Градоначелник Брчког Анто Домић изјавио је данас да водостај Саве стагнира, као и да се стабилизује стање на савском насипу који је јутрос био пробијен на неколико критичних тачака.

„Надамо се да ће Сава и даље да стагнира, чак да ће од наредног јутра доћи до опадања нивоа воде“, поручио је Домић, који се са шефом Штаба Цивилне заштите Урошем Војновићем и са више чланова Владе дистрикта налази у поплаваљеном насељу Вучиловац.Домић је истакао да на неколико мјеста вода прелива насип, али то није драматично за сам насип који је и даље под контролом.

Он је додао да су у одбрану од ријечне стихије укључена разна удружења грађана, да се дуж насипа развозе џакови са пијеском и појачавају зечији насипи којима се успијевају заштити сва критична мјеста.

У саопштењу информативе службе Владе дистрикта напомиње се да су брчанска насеља Крепшић и Горице поплавили набујали потоци и ријека Тиња, да је у прекиду саобраћај на магистралном путу Брчког и Лончара, те да је набујала Брка пресјекла Брчко на два дијела.

ЈОВИЧИЋ: СВАКА КРАЂА У ОВИМ ОКОЛНОСТИМА ЈЕ ТЕЖЕ КРИВИЧНО ДЈЕЛО

Министар унутрашњих послова Радислав Јовичић упозорио је да се свака крађа у оваквим ванредним околностима, као што су поплаве, карактерише као теже кривично дјело.

Приликом обиласка поплавама угрожених подручја у Бијељини са предсједником Републике Српске Милорадом Додиком, Јовичић је позвао грађане да се понашају примјерено ситуацији.

Јовичић је за Радио-телевизију Републике Српске потврдио да полиција надгледа објекате који су евакуисани како не би долазило до крађе и истакао да ће полиција предузимати ригорозне мјере према починиоцима оваквих кривичних дјела.

Министар здравља и социјалне заштите Републике Српске Драган Богданић рекао је да је у Добоју и Шамцу најкритичније стање, а у Добоју су већ предузете неке мјере на рашчишћавању терена и улица.

Богданић је рекао да је јако изражена солидарност здравствених радника који већ четири дана готово никако не спавају и не иду кућама.

Фото: Дејан Божић

Фото: Дејан Божић

У ДОБОЈУ 20 МРТВИХ

Обрен Петровић, градоначелник Добоја, угроженог поплавама, потврдио је да су на подручју тог града пронађена тела 20 особа.

Страхујемо да у доњем делу града има највише мртвих. Нисмо успели те особе да извадимо из воде, још има тела у води, рекао је Петровић. Он је указао да тај део града није очишћен и страхује да ће тамо бити највише страдалих.

Директор Полиције Републике Српске Гојко Васић је рекао да ће више података бити кад се изврше обдукција и идентификација.

Он је додао да је на подручју Шамца страдало једно старије лице, које се оклизнуло у бујицу приликом пењања уз стубиште. Васић је навео да на подручју Добоја није било пријављених нестанака лица, вероватно због немогућности кориштења мобилне и фиксне телефоније.

Он је додао и да су у добојској болници рођене три бебе.

Према његовим речима, у појединим дијеловима Српске временске прилике се стабилизују, али се у појединим дијеловима максимум водостаја тек може очекивати.

Васић је прецизирао да је бујица коју је ријека Сана носила од Санског Моста и Кључа стигла до Приједора и Новог Града, али да се у наредних неколико часова очекује њено смиривање.

“Око Бијељине је проблем због високих водостаја Саве и упитно је да ли су насипи довољно високи да се та количина воде исконтролише”, рекао је Васић.

Васић каже да велики проблем представља обавештавање становништва да се приступи евакуацији и да се благовремено предузму мере за евакуацију лица ограничене физичке способности.

Он је апеловао да грађани Приједора и Новог Града предузму мјере предострожности приликом наиласка бујице.

Он је нагласио да је у постојећим условима најсигурније контактирати Цивилну заштиту фиксним телефонима, под условом да се централе подржавају агрегатима.

Пљачке напуштене имовине

Говорећи о случају пљачки напуштене имовине у Добоју, Васић је рекао да полиција са постојећим капацитетима настоји да то максимално контролише, али да услови смањене видљивости због искључења електричне енергије представљају проблем.

“Немамо велики број пријава, али их тек можемо очекивати кад се стање смири и кад се људи врате напуштеним кућама”, упозорио је Васић.

Дезинформације о пуцању бране

Коментаришући појаву лица која су се у Бањалуци лажно представљала као припадници полиције и ширила информације о пуцању бране на Хидроелектрани у Бочцу, Васић је рекао да полиција истражује такве случајеве, којих је било и на подручју општине Петрово, гдје су ширене дезинформације о пуцању бране Модрац.

Он је апеловао да грађани пријаве сваки овакав случај полицији, додајући да бране у оваквој ситуацији никако не могу бити угрожене.

И бране на Дрини нису биле угрожене, демантовали су званичници РС спекулације које су се појавиле у јавности.

Погледајте како је изгледала брана у Малом Зворнику у време најкритичнијег водостаја Дрине.

У БИХ УГРОЖЕНО МИЛИОН СТАНОВНИКА

Према подацима Министарства безбедности, у БиХ је угрожено више од милион и двеста хиљада становника, на различите начине, али је, срећом, мали број животно угрожених.

По речима помоћника министра за заштиту и спашавање Самира Агића, ситуација на терену узрокована обилним падавинама и поплавама и даље је изузетно тешка.

На терену делује 12 хеликоптера, обављају се евакуације становништва, покренута је широка активност тражења међународне помоћи и очекује се долазак јединица, рекао је Агић.

Он је нагласио да је тешка ситуација у Посавини, Шамцу, Орашју, а у Бијељини тренутно траје масовна евакуација.

„По нашим информацијама, између осам и десет хиљада људи је у покрету.

Највећи број њих је организован од локалних тимова на терену, дакле нису хаотично кренули и верујемо да ће евакуација бити успешно завршена“, казао је Агић.

Агенција Фена јавља и да је на целом подручју општине Завидовићи активирано 53 клизишта невиђених размера која су угрозила преко 150 стамбених објеката.

Клизишта, која су дуга и по неколико стотина метара, угрожавају бројне куће а њихов број се стално повећава.

Укупни потврђени број жртава поплава у БиХ је дванаест. Шест тела утопљеника у јутарњим сатима пронађено је у Добоју а пет особа смртно је страдало у петак.

Локални медији извештавају и о смртно страдалима у Маглају односно о укупној бројки од најмање шеснаест мртвих али нема још службене потврде. Новинарима портала Клиx.ба је потврђено да су у Маглају страдале две жене.

Тај портал је објавио да је драматично у Бијељини где је на још једном месту пробијен насип, који је још јутрос попустио.

Насип код места Височ на Сави је угрожен и вода продире између врећа, угрожено је пет села којима прети потпуни потоп.

Сава убрзава и досегла је врхове насипа, а опасност прети и од Дрине.

Јутрос је насип на Батковићу на Сави у близини Бијељине попустио и почела је евакуација 10.000 особа.

Сведоци су за Клиx.ба потврдили да се људи у колонама извлаче из угрожених села.

MAIL  1705 2014. SALJE  MARKO DRAGANIC

ДОВЕЗЕНО ВИШЕ ОД 80 ПАЦИЈЕНАТА СА ПОПЛАВЉЕНИХ ПОДРУЧЈА

Клинички центар Бања Лука досад је примио више од 80 пацијената из поплавама најугроженијих подручја Републике Српске.

Пацијенти стижу из целе РС хеликоптером и друмским саобраћајем, а највећи број њих је из Добоја, Теслића, Петрова, Челинца, Котор Вароши, Шамца и Модриче.

Међу пацијентима који су данас хеликоптером превезени у Клинички центар је и трудница из Шамца која носи тројке, а која је смештена у Клинику за гинекологију и акушерство.

Сви пацијенти су збринути и стабилни су.

Клинички центар Бања Лука има довољно смештајних капацитета, особља, лекова и медицинске опреме, хране и горива да прими и пружи најбољу здравствену заштиту свим пацијентима који долазе из поплавама угрожених општина, саопштено је.

Током дана настављен је превоз лекова и медицинских средстава, хране, воде и остале помоћи из централног складишта Клиничког центра за поплављене делове РС.

У ДОБОЈУ ПРОНАЂЕНО ШЕСТ ТЕЛА

Директор полиције Републике Српске Гојко Васић потврдио је на конференцији за новинаре у Бањауци да је повлачењем воде у Добоју полиција пронашла до сада шест непознатих тела, док је у Шамцу страдала једна старија особа која је покушала да се попне уз стубиште, оклизнула се и пала у воду.

До сада је, како преносе бањалучке Независне новине, у елементарним непогодама у Републици Српској страдало укупно 10 особа, а повлачењем водостаја река, како је Васић казао, „долазимо до најтежих стања и података“.

– Велики проблем је на који начин обавестити становништво да се приступи евакуацији и предузму мере. Апелујем на грађане Приједора, Новог и Бијељине да предузму мере предострожности, посебно када су у питању непокретне особе – казао је Васић, преноси Аваз.

Генерално, од јутрос је ситуација стабилнија, изузев услова у Приједору, Новом и Бијељини. Позитивна информација је да су у Добоју рођене три бебе.

(Вечерње новости)