Прочитај ми чланак

ПОПЛАВЕ У СРБИЈИ: Поједини путеви непроходни, најтеже у Ђунису

0

poplave-1

Ниво река кроз у појединим деловима Србије наставио је да расте. Ниво Велике Мораве кроз Поморавље, порастао је ноћас за 30 до 40 центиметара, а врх таласа се очекује данас са Западне и Јужне Мораве. У ноћи између недеље и понедељка најтежа ситуација је била у Ђунису, где је водостај порастао за око 20 центиметара, а у недељу је био најугроженији атар села поред Алексинца. Од почетка поплавног таласа у Србији до сада је евакуисано 503 људи, а страхује се да би тај број могао да расте, јер се од среде очекују нове обилне падавине.

ДАНАС СЕДНИЦА ВЛАДЕ И О ПОПЛАВЉЕНИМ ПОДРУЧЈИМА

Седница техничке владе Србије заказана је за данас у 15.30 сати, а на њој ће се разговарати о тренутној ситуацији у поплављеним подручјима. Министарка здравља Славица Ђукић Дејановић, која је обишла Прокупље и Житорађу, поручила је да ће на данашњој седници владе бити речи о помоћи угроженим општинама и да ће министри поднети извештај о ситуацији у поплављеним општинама које су обишли. И министри саобраћаја и грађевинарства у техничкој влади, Александар Антић и Велимир Илић, који су обишли Лучане затражили су од те локалне самоуправе да данас до девет сати пошаљу извештај шта је најнеопходније за прву помоћ због изливања реке Бјелице која је причинила велике штете, како би влада реаговала и упутила прву помоћ општини Лучани.

У ЛУЧАНИМА ВОДА ИСПРАВНА ЗА ПИЋЕ

На подручју Лучана вода је исправна за пиће, потврдио је јутрос Тањугу председник ове општине Младомир Сретеновић. Он је казао да је због обилних падавина и поплава које су задесиле ово подручје дошло до замућења, међутим, вода је бактериолошки и хигијенски исправна. Он је додао да ниво Бјелице и Западне Мораве опада, а две комисије које су формиране за процену штете на пољопривредним усевима и инфраструктури настављају рад на процени штете.

ПОЈЕДИНИ ПУТНИ ПРАВЦИ НЕПРОХОДНИ

На већини путних праваца у Србији саобраћај је тренутно умереног интензитета и обавља се без већих проблема и застоја, али су због кише, која је протеклих дана падала, поједини путни правци и даље непроходни. Како је саопштио јутрос Ауто мото савез Србије (АМС С), непроходне су деонице државних путева Куршумлија – Куршумлијска Бања и Мерћез – Луковска Бања. Непроходна је и деоница Блажево – Мерћез – Куршумлија, па се учесници у саобраћају враћају назад преко Брзеће – Брус – Равни -Блаце за Куршумлију. На деоници Козница – Плоча – Јошаничка Бања, на две локације саобраћај се обавља једном саобраћајном траком, а на деоници Крушевац – Јастребац, саобраћај се обавља отежано.

Обилне кише и бујице оштетиле су коловоз и на делу пута Краљево – Гоч због чега је и на овој деоници саобраћај у потпуном прекуду. Алтернативни пут води од Врњачке Бање преко Станишинаца до Гоча.

НАЈТЕЖЕ У ЂУНИСУ, ДО САДА ЕВАКУИСАНЕ 503 ОСОБЕ

Начелник Сектора МУП-а за ванредне Предраг Марић изјавио је да је ноћас најтежа ситуација била у Ђунису, где је водостај порастао за око 20 центиметара. Марић је рекао да је углавном стагнација и мање опадање водостаја на рекама, али да се у врло малом броју случајева реке враћају у корита и да се, уз то, већ сутра, према временској прогнози, очекују обилне падавине. Од почетка поплавног таласа у Србији до сада је евакуисано 503 људи, прецизирао је Марић.

Директор „Србијавода“ Горан Пузовић је, гостујући у истој емисији, рекао да су све мере које су јуче биле на снази се спроводе и да су у свих 10 општина, где је проглашена ванредна ситуација, екипе стално на терену. Он је нагласио да је јуче био најугроженији атар села поред Алексинца, где су предузете мере да се заштити насеље Витковац.

МОРАВА У ПОМОРАВЉУ РАСТЕ, ВРХ ТАЛАСА СЕ ОЧЕКУЈЕ ДАНАС

Ниво Велике Мораве кроз Поморавље, порастао је ноћас за 30 до 40 центиметара и стално расте, а врх таласа се очекује данас са Западне и Јужне Мораве, речено је данас Тањугу у предузеће Србијаводе у Ћуприји. Велика Морава је углавном окована насипима. Она подручја у којима нема насипа су предвиђена за плављење. То је код Глоговачког моста код Јагодине Крушара у опстини Цхуприја. Тамо је виши терен и тамо је предвиђено изливање Мораве, објаснио је Немат и напоменуо да ту има и обрадивих површина које су сада под водом.
Саобраћај на друму Параћин-Трешњевица код моста у Чепуру, који је обустављен јуче у јутру и даље је у прекиду. Пут је испод насипа и то је, такође плавно подручје.

БЕОГРАД ТРЕНУТНО БЕЗ ОПАСНОСТИ

У Београду на Сави и Дунаву у овом тренутку не постоји опасност од наглог пораста водостаја, изјавио је директор Јавног водопривредног предузећа Београдводе Милош Миловановић. Миловановић је за Јутарњи програм РТС-а рекао да се да се на Сави и Дунаву не очекују проблеми и да су грађани за сада безбедни. Он је објаснио да се снег у Европи углавном истопио, а да су Србију задесили проблеми због локалних падавина и топљења снега на планинама. Миловановић је подсетио да је прошле године у исто време водостај био за два метра виши.

(Вечерње новости)