Прочитај ми чланак

ПОД ПРИТИСКОМ ЕУ у Србији ће гејеви да наслеђују пензију партнера

0
GEJEVI

Фотографија пренета са веб портала novosti.rs

Србија ће морати да усвоји закон о регистрованим партнерствима. Биће представљен током „Недеље срама“, а регулисаће бројна питања.

Србија је, као чланица Савета Европе, обавезна да регулише односе између две особе истог пола, како би оне могле да уживају сва повезана имовинска и друга права. Истополне заједнице по правним последицама не смеју да буду дискриминисане у односу на хетеросексуалне. Ово за „Новости“ открива Саша Гајин, један од твораца модела Закона о регистрованим партнерствима, који ће бити представљен током „Недеље поноса“ у Београду.

Према одлуци Европског суда за људска права, која је донета пре месец дана у спору грађана Италије против своје државе, све чланице СЕ обавезне су да реше ово питање. То не значи да морамо да легализујемо хомосексуалне бракове, али смо обавезни да истополним партнерима гарантујемо право на породичу пензију и наслеђивање. Дакле, није у питању наша добра воља, већ међународна обавеза – објашњава Гајин.

СКЛАПАЈУ БРАКОВЕ У ИНОСТРАНСТВУ

Све више гејева из Србије одлази у иностранство и тамо закључује или брачне заједнице или се уписује у регистре хомосексуалних заједница. С обзиром на пресуду Европског суда, Србија ће морати да нађе начин да ове заједнице правно уреди, каже Гајин.

Осим тога, у Србији је хомосексуална заједница одавно декриминализована и геј партнерима је дозвољено да живе заједно. Самим тим, нешто што постоји у пракси треба нормативно уредити.

– Овај закон није у супротности са Уставом и због њега не треба мењати највиши правни акт који каже да је брак уређена заједница мушкарца и жене. Јер овај пропис не регулише регистроване хомосексуалне бракове, већ заједницу живота истополних партнера. Ако закон не забрањује хомосексуалцима да живе заједно, онда им треба омогућити да реше питања стицања и располагања заједничком имовином, питања наслеђивања, права на социјалну и здравствену заштиту ако је један партнер незапослен, питање породичног насиља (кога једнако има као и у хетеросексуалним заједницама), права остваривања посета ако је партнер у затвору или болници – каже он.

А усвајање Закона о регистрованим партнерствима један је од захтева овогодишње „Параде срама“. Осим њега, Организациони одбор тражи и усвајање Декларације против хомофобије у Скупштини Србије, хитно усвајање закона који би решио правни статус транссексуалних особа, доследну примену постојећих закона и бржи рад полиције, тужилаштва и судова у случајевима када су жртве припадници ЛГБТ заједнице, као и доследну примену одредбе Кривичног законика која се тиче злочина из мржње.

– Организациони одбор „Понос трансособа“ предано ради на припремању предстојећег скупа, у недељу, 20. септембра. Сигурни смо да ће надлежне институције узети у обзир све факторе, па и пораст броја избеглица, при доношењу безбедносне процене, али верујемо да неће бити никаквих препрека, ни проблема да оба скупа прођу у најбољем реду – каже за „Новости“ Весна Зорић, председница УГ „Егал“ и члан Организационог одбора скупа „Понос трансособа“, коментаришући гласине да би овогодишње „Парада срама“ и „Понос трансособа“ могле да буду отказане због избеглица.

Ово је, иначе, први пут да ће се „Прајду“ прикључити и заједница трансексуалаца. Шетња ће почети у недељу, у подне,а отвориће је драмски писац Биљана Србљановић, прва „кума Параде срама“.

Током „Недеље срамаа“, на више локација у Београду организоване су трибине, журке, изложбе, али и избор за „транс мис“, као и фудбалска утамица, која ће бити одиграна у суботу, под именом – „Фудбалерине играју за прави резултат“. За победу ће се борити женски тимови „Пичвајс“ из Новог Сада и „Фемслан“ из Београда.

Извор: Новости.рс