Прочитај ми чланак

Пилећи батаци из Америке пуни хормона

0

Naslovna meso 2

 (Вечерње Новости)

Преко Космета и Црне Горе стиже све више меса сумњивог порекла и квалитета. Кланичарима долазе товари без контроле из Бразила, Аргентине…

Само у првој половини године увезли смо, према званичним подацима, меса за око 15 милиона долара, што је скоро дупло више него прошле године. У нашу земљу је, тако, стигло свињетине, говедине… углавном из Европске уније – Аустрије, Немачке, Шпаније и Мађарске. Али стручњаци тврде да је бар дупло више меса дошло илегалним путевима и да се оно углавном користи за прераду. У Управи за ветерину потврђују да месо увозе прерађивачи, а не трговински ланци.

Потрошаче највише плаши то што кланичари за производњу прерађевина користе месо из Бразила и Аргентине и других земаља, које преко Косова и Црне Горе стиже замрзнуто.

Преко административне линије са Косметом прелазе товари меса, које завршава не само у радњама градова у близини административне границе, већ и у другим деловима земље. Илегално преко границе стижу махом пилећи батаци произведени у Америци. Осим што су препуни хормона, који су у Европи забрањени, а САД их легално користи у производњи, сумњива је и бактериолошка исправност ових намирница пошто се испоруке на путу до купаца више пута одмрзавају. Пилетина из Јужне Америке стиже и преко црногорских лука, без било каквих царинских декларација. На југу Србије, ово месо доминира и продаје се углавном у мањим приватним продавницама.

Помозите рад Србин.инфо! Не дозволите да нас угасе ЕУ и САД.

У Привредној комори Србије кажу да су, према званичним подацима, контрола квалитета и безбедности меса на нашем тржишту добри, али да у пракси то баш и није увек тако.

– Не можемо недокументовано да тврдимо да је месо из увоза лоше. И одмрзнуто месо може да иде и у продају, али то мора да буде декларисано, како би потрошачи имали информацију о томе шта купују. За првих шест месеци ове године увезено је око 4.600 тона свињског меса, готово дупло више него прошле године, када је границу прешло 2.600 тона меса махом за прераду – напомиње Ненад Будимовић, секретар Удружења за пољопривреду, прехрамбену и дуванску индустрију Привредне коморе Србије.

У 2012. години у Србији је произведено 9.796 тона свежег говеђег и телећег меса, 35.956 тона свежег свињског меса, 237 тона јагњећег и овчијег, као и 33.957 тона пилетине. Произведено је и 55.094 тона кобасичарских производа, 22.883 тоне трајних месних конзерви и 3.078 тона полутрајних месних конзерви.