Прочитај ми чланак

Пажња: Како нам краду новац са рачуна и картица!

0

Лажни налози за пренос и непоништене бизнис картице само су неки од начина на које вам преваранти могу подићи паре

Довитљиви преваранти којима је „посао“ да из банака краду туђ новац осмислили су гомилу начина на које то могу урадити а да то и не приметите.

Омиљена мета лопова су рачуни великих компанија које добро послују. Осим крађе новца с рачуна помоћу лажних налога за исплату, ту је и пребацивање новца с рачуна фирме у другу банку, као и подизање уз фалсификована лична документа, крађа новца с рачуна фирми на банкоматима помоћу непоништених бизнис платних картица, подизање туђе уштеђевине с фалсификованим документима…

Десила су се два случаја када је с рачуна из банке помоћу фалсификованих личних докумената подигнуто по 300.000 евра туђе уштеђевине. Покушај крађе милион евра с рачуна једног штедише откривен је јер је преварант заборавио да се подизање велике суме новца мора најавити дан раније.

Нису ретки случајеви када се с рачуна великих компанија које имају доста новца лажним налозима за пренос паре пребацују на рачун физичког лица у другој банци и истог момента подижу уз лажна документа и фалсификовани потпис – објашњава саговорник Курира из једне банке и додаје да те фирме углавном тек после неколико месеци од полиције сазнају да их је неко опљачкао.

Преваранти се открију углавном кад се полакоме и почну да повећавају висину суме коју краду. 

Лопов за месец дана с рачуна неке велике фирме помоћу два-три налога скине 500.000 динара, а у фирми о томе појма немају. Кад им се крађа омили и кад претерају с износом у једној фирми, онда се открију крађе у свим фирмама од којих су крали – објашњава извор Курира. 

Начини крађе новца:

  1. лажним картицама на банкоматима
  2. лажним налозима за исплату и пренос новца
  3. подизањем штедње с фалсификованом документацијом
  4. лажним кредитним картицама
  5. преко банкомата помоћу непоништених бизнис платних картица
  6. узимањем кода корисника рачуна приликом плаћања преко интернета
  7. службеник банке присвоји новац који је клијент уплатио да би раније отплатио кредит

Чувајте се интернета
Криминолог Златко Николић из Института за криминолошка и социолошка истраживања истиче да многи људи који из помодарства користе интернет за плаћање рачуна бивају опљачкани.

Преваранти корисницима интернета шаљу обавештење да су добили награду. Ако они у то поверу ју и следе упутства која им се дају, преваранти откривају њихов ПИН код, помоћу којег им краду новац с рачуна – каже Николић.

 

(Курир)