Прочитај ми чланак

ПАЗИТЕ: Пресретачи у „лову“ и по граду

0

Репортери "Новости" са патролом саобраћајне полиције у Београду, другог дана акције појачане контроле која се спроводи широм Србије. МУП: Смисао је да се повећа свест људи и њихова безбедност.

Полицијски пресретачи лове прекршаје и по градским улицама! У оквиру акције појачане контроле коришћења појасева, али и непрописног телефонирања, осим њих, ове седмице пуном снагом раде патроле саобраћајне полиције које сарађују и са колегама у цивилу. Опраштања прекршаја нема, а, како се испоставило јуче, Београђани углавном везују појас, али телефоне не испуштају из руку.

Фото: Н.С.

Репортери „Новости“ провели су пре подне са патролом саобраћајне полиције у Београду. Другог дана акције у којој учествује 31 европска земља, које сарађују у оквиру међународне организације ТИСПОЛ (мрежа саобраћајних полиција Европе), за сат времена полиција је у једном делу Новог Београда забележила чак 19 прекршаја, а од тога десет се односило на разговор телефоном у току вожње!

Први утисак са београдских улица – возачи све опрезнији јер су чули из медија за јаче контроле. У једном паркираном аутомобилу седи мушкарац у оделу, скоро неприметан. Поред њега пролази „форд фокус“, у ком возач прича телефоном. Исте секунде, полицајац у цивилу јавља колегама да га зауставе стотинак метара даље, где се налази патрола.

– Штедимо време онима који поштују правила – објашњава Бобан Милинковић, заменик начелника Управе саобраћајне полиције. – Уместо да заустављамо све особе и задржавамо их беспотребно, заустављамо само оне који учине прекршај.

За то време стиже информација, још један возач прича телефоном. Показују „кантримену“ да се заустави, потом и „нисан кашкаију“, „форд фокусу“…

– Углавном одмах признају, али има и оних који контрирају – као да нисам видео својим очима да нису везали појас. Ипак, временом су схватили да казна од 5.000 динара није мала сума, и што би себи избијали новац из џепа. Већи проблем појединци праве ноћу. Дању су фини пословни људи, а онда увече када их зауставимо неће да дају документе, свађају се – прича о свом искуству полицајац Владимир Банџовић, који ради у МУП већ деценијама.

Према речима наших саговорника, на појасеве се овде дуго гледало као на смртне непријатеље, а управо они спасавају главу. Иако су направљени још 1958, а њихово коришћење у Србији је обавезно од новембра 1980, многи учесници у саобраћају се подсмевају другима када виде да вежу појас на задњем седишту.

– Према неким проценама, око 10 процената људи користи појас на задњим а њих 75 одсто на предњем седишту – открива Милинковић. – Далеко је од доброг, што би било преко 90 процената на предњим и више од 50 на задњим седиштима. И даље људи кажу: „Ма сешћу позади, да не морам да се везујем“. Или мисле да ће их предње седиште заштитити од повреда и удара. Нажалост, свест о значају појаса се јавља када човеку спасе живот или он претрпи повреде које не би да је био везан…

У међувремену, репортери „Новости“ се придружују полицајцима у пресретачу, Горану Ковачевићу, Небојши Миланову и Ивану Лапчевићу. БМВ од 300 „коња“ и 3.000 кубика клизи Београдом. Около се смењују возачи који узорно држе брзину у оквиру правила. Међутим, један камион искаче из просека и пролеће испред полицијског аутомобила. Камера бележи прекршај, пали се сирена и на БМВ-у се спушта табла – „полиција, пратите нас“. Заобилазе бели камион који превози хлеб и потом се заустављају.

– У насељима је свуда ограничење 50 км на сат, а овај је возио 71. Изгубиће четири поена, следи му забрана вожње од 30 дана, а и казна између шест и двадесет хиљада – кажу полицајци.

Иако углавном раде на ауто-путу, лако су се прилагодили градским улицама, па ће и после акције, сходно расположивим снагама и плановима, чувати закон широм градских насеља.Лапчевић, који је јавности постао познат када је спасао малу Машу од отмичара, каже да се наслушао разних изговора када заустави возача који је „дивљао“ по ауто-путу.

– Странци углавном скоро увек кажу да су имали смртни случај, па да зато журе – прича Лапчевић. – Нисмо доживели да нам неко бежи, ни не покушавају, јер знају да не могу да умакну…

У несрећама које се дешавају при огромним брзинама, појас није увек пресудан, али зато, како кажу у МУП, при незгодама на градским улицама – сигурно чува живот. Према речима заменика начелника Управе саобраћајне полиције Бобана Милинковића, смисао свих ових акција и јесте да се повећа свест људи и њихова безбедност у саобраћају, а не кажњавање ради кажњавања.

СМАЊЕНЕ ЦРНЕ БРОЈКЕ

Како наводе из МУП-а, у току 2016. године акција појачане контроле сигурносних појасева је спроведена два пута. Наиме, у току 2016. године, у Републици Србији, у путничким возилима погинула је укупно 281 особа (183 возача и 98 путника), док је тешке телесне повреде задобило њих 1.314 (662 возача и 652 путника). Дакле, у путничким возилима просечно, на двонедељном нивоу, гинуло је више од 10, а тешке телесне повреде задобијало више од 50 особа. За две недеље када је акција спровођена у путничким возилима погинуло је 5, а тешко повређено 32 људи.

ПОЈАСЕВИ СПАСАВАЈУ ЖИВОТ

Поводом спровођења ове акције, председник ТИСПОЛ-а, Паоло Цестра, изјавио је:

– Коришћење сигурносног појаса је брз и једноставан задатак, а такође високо ефикасан начин за смањење последица саобраћајних незгода. Због тога његово коришћење није ствар личног избора, него обавеза возача и путника у свим европским државама. Апелујемо на возаче да преузму одговорност за своју безбедност и безбедност својих путника.