Прочитај ми чланак

Опрез! Вожња у папучама може скупо да вас кошта

0

Сезона летњих одмора све је ближа, а велики број туриста из Србије бира да на своју омиљену дестинацију отпутује аутомобилом.

На самом летовању, многе мрзи да мењају обућу када само на брзину желе да седну у ауто како би отишли до продавнице или се вратили у апартман, па остају у папучама. Иако оваква вожња може да изазове удес, у Србији то пролази, али на неким популарним летњим дестинацијама, оваква вожња је кажњива.

Тако ће туристи који ове сезоне летују у Грчкој, због пар минута које их мрзи да издвоје на промену обуће, платити 50 евра – а то и није највећа казна.

Поред тога што вожња у папучама може да изазове озбиљан удес, јер је ово обућа која лако склизне са ноге, грађани Србије пролазе некажњено ако не обују нешто прикладније.

Наиме, наш закон не садржи одредбу која изрчичито забрањује да се вози у папучама, штиклама или чак бос. Међутим, ако дође до саобраћајне несреће, онда може да се примени општа одредба која забрањује возачу да управља возилом на начин којим се угрожава безбедност, па ће возач морати да плати казну од неколико хиљада динара.

Ако у удесу који је изазвао возач у папучама има погинулих, прети му казна до осам година затвора.

Међутим, ситуација у државама у које грађани Србије радо одлазе на море, казна се плаћа чак и ако нема удеса. У многима омиљеној Грчкој, казна за вожњу у папучама је 50 евра.

Иначе, грчки полицајци могу само да напишу казну, али не и да је наплате.Возач који добије казну, мора да оде у пошту (ЕЛТА) или банку и у року од 10 дана изврши уплату.

За вожњу у папучама у Шпанији, чак и ако не дође до било какве незгоде, већ полицајац „ухвати“ возача у рутинској контроли, следи казна од 80 евра.У Француској је казна још већа, па возачи који возе у папучама, ако буду ухваћени, платиће 90 евра.

Где нема казне?

Једна од земаља у којој се не пишу казне за вожњу у папучама је Хрватска, а у њиховом Закону о безбедности саобраћаја заправо не постоји прописана обућа и одећа коју возач мора да носи, већ се помиње „примерена одећа и обућа“, али без обзира на то што се казна за овакву вожњу не наплаћује, званичници апелују на возаче да бирају другу врсту обуће, попут патика.

Исти прописи као и у Србији на снази су и у Црној Гори.

И ако нема казне – опрез

Чак и ако се у неким државама, међу којима је и наша, казне за вожњу у папучама не наплаћују, то ипак не значи да у њима треба возити.

Бројна истраживања показују да се удеси изазвани вожњом у неприкладној обући броје у милионима. Стога, чак и у државама у којима за овакву вожњу нема казне, треба обратити пажњу због сопствене, али и безбедности других учесника у саобраћају.