Прочитај ми чланак

ОН НАМА БОМБЕ, ми њему дудару!

0

carls kamila

Са мештанима Ковиља у Бачкој уочи посете британског престолонаследника: Гост ће посетити манастир и пробати чувену ракију. Девојчице се разочарале кад су чуле да гост не личи на принца из бајке.

Дa није најаве о доласку принца Чарлса, Ковиљ би попут већине мањих места у Бачкој лагано трошкарио последње дане зимског дремежа у ишчекивању да пролеће букне и зеленилом обоји њихове на време узоране њиве.

Марљиви су то људи, окренути узгоју стоке, пољопривреди, производњи здраве хране и чувени по ракији дудари „која вас о`ма у главу удари“. Ковиљ је у сваком времену био успут многима још од 1554. године када се угнездио овде, поред моћног и широког Дунава.

ЛAЗA И ШЕКСПИР

На путу до манастира, а возећи се кроз Ковиљ, принц Чарлс ће проћи поред родне куће песника Лазе Костића (1841-1910) чија страст су били поезија и енглески писац Вилијем Шекспир. Захваљујући Ковиљчанину Лази, сину лепог капетана Пере, Шекспир се први пут „огласио“ међу Србима на позорници у Новом Саду априла 1864, одломком из „Ричарда Трећег“ у Костићевом преводу и режији. Било је то поводом 300 годишњице Шекспировог рођења.
– Можда је принц чуо за нашег Лазу – надају се Ковиљчани.

И баш ово место са око 5.000 душа и око 1.600 кућа, на двадесетак километара од Новог Сада, а крај ауто-пута за Београд, нашло се у протоколу наследника британске круне принца Чарлса и његове супруге Камиле уочи њихове посете Србији.

Они ће у оквиру своје мисије слављења мира, помирења, обнове и оснаживања младих, 17. марта посетити Нови Сад и ковиљски манастир. На путу до манастира, проћи ће дуж скоро целог села чије би улице, када би се нанизале једна на другу, биле дуже од 50 километара.

– Ми још не знамо детаље посете ни шта се тачно од нас мештана очекује – слеже раменима Лазар Пашћан, потпредседник Савета месне заједнице и потомак солунског ратника Гаврила Пашћановића, јединог од свих Пашћана који је самоиницијативно свом презимену додао „овић“ како би у оно време још српскије звучало.

Потомак Пашћановића, Лазар, узоран пољопривредник и други човек села, резонује овако:

– Знамо ми да смо у прошлости са Енглезима делили и добро, а боме и зло, али њихов кандидат за круну долази нам у госте и ми смо спремни да се упарадимо као недељом за цркву, да му аплаудирамо, а он, ко зна, можда обезбеди и неку енглеску инвестицију за наше село – гласно и практично, гладећи браду, размишља Пашћан.

Британски престолонаследник помињан је и на часовима у овдашњој школи која носи име најзнаменитијег Ковиљчанина, Лазе Костића. Углавном, скоро свако од 500 ђака знао је барем по један детаљ о принцу Чарлсу, само је неколико девојчица било разочарано када су схватиле да принц није ни млад, ни леп као из бајке.

– A ја, када бих могао, питао бих га да ли му је жао што су нас Енглези 1999. бомбардовали – каже нам у пролазу један старији Ковиљчанин.

Ни за оваква, ни за друга питања, житељи Ковиља вероватно неће имати прилику јер чврсти краљевски протокол предвиђа Чарлсову посету манастиру Светих архангела који је, према предању, 1216. године подигао Свети Сава.

Осим по историјату, манастир се прочуо 90-их година прошлог века по успешном програму за лечење наркомана под именом „Земља живих“. Основатељ те мисије и монашког братства био је тадашњи владика јегарски Порфирије (данас митрополит загребачко-љубљански).

На десетине људи, већином младих, који су се у неком тренутку осећали промашеним, неоствареним, уморним, разочараним и овисним о дрогама, у колонијама код Ченеја и у другим местима, а под надзором старешинства манастира Ковиљ, успели су да молитвом и радом поново пронађу свој живот.

Вест о тим успесима одавно се прелила преко граница Србије, па овамо долазе људи са европских, али и удаљенијих меридијана. О Ковиљу је чуо и принц Чарлс, па је пожелео да ову своју другу посету Новом Саду (први пут је долазио 1978. године) прошири и на манастир у којем ће му домаћин наредног четвртка бити старешина, отац Исихије.

Зна се овде да је Чарлс посећивао и у хуманитарним акцијама даривао Хиландар. У ковиљском манастиру биће дочекан срдачно и с поклонима – пригодном иконом и, вероватно, медом од белог босиљка врцаним спретним рукама монаха.

ОД ГРОБЉA ДО СКУПШТИНЕ

Принц од Велса и војвоткиња од Корнвола ће у званичним посетама Хрватској, Црној Гори и Србији боравити од 14. до 19. марта. У Београд ће допутовати 16. марта. Званичан програм ће почети полагањем венаца на Спомен-костурницу бранилаца Београда 1914-1918. године и на Војном гробљу Комонвелта.

Принц од Велса ће затим посетити патријарха СПЦ Иринеја и присуствовати састанку верских лидера, док ће војвоткиња од Корнвола посетити пројекат породичне неге који подржавају УНИЦЕФ и Фондација „Новак Ђоковић“.

Другог дана званичне посете Србији на програму је посета Новом Саду и манастиру Ковиљ.

Њ.к.в. ће друге вечери свог боравка у Београду бити специјални гост на пријему у Народној скупштини Републике Србије, где ће званице бити људи из културног, јавног и спортског живота.

Извор: Новости.рс