Прочитај ми чланак

НОВИ ЗАКОН УМАЊУЈЕ РАВНОПРАВНОСТ МУШКАРАЦА – женама квоте од 40 одсто

0

Министарство за рад, на чијем је челу Зоран Ђорђевић, потврдило за Данас да жели још једну анализу нацрта закона о родној равноправности.

Након овог става Министарства за рад, питање је да ли ће, како је Михајловић најавила, Србија током јесени добити нови закон о родној равноправности. Данас још није добио одговор из Министарства одбране, које такође негодује због нацрта закона

Министарство за рад, запошљавање, борачка и социјална питања сматра да је потребно још једном анализирати и простудирати текст нацрта закона о родној равноправности, између осталог, и са невладиним сектором, јер се ради о „веома комплексном закону“, сазнаје Данас.

Шта пише у нацрту закона?

Нови нацрт закона о родној равноправности предвиђа квоте од 40 одсто за учешће жена у државним органима управљања и руковођења, биће противзаконито на разговору за посао питати жену да ли планира удају и породицу, казне за појединце и привредне субјекте биће од 500.000 до милион и по динара… Као битне елементе нових предложених прописа, Михајловић је истакла превенцију насиља над женама, као и економско јачање жена, јер је циљ да се уједначе зараде мушкараца и жена. Она је навела да је Србија једина земља у Европи која нема званичан СОС телефон за жене жртве насиља, што ће овим законом бити измењено.

На наше питање да прокоментаришу изјаву потпредседнице Владе Србије и шефице Координационог тела за родну равноправност Зоране Михајловић да Министарство за рад „жели да закон о родној равноправности врати на почетак“ и да „тражи формирање нове радне групе“, из овог министарства подсећају да сада имају сектор за ту област, „за разлику од ранијих времена када га није било“.

– Желимо да то буде ефикасан закон и стога кроз консултације са свим заинтересованим странама и свима укљученима желимо да буде свеобухватно сагледан – наглашавају за наш лист из Министарства за рад, на чијем је челу Зоран Ђорђевић.

Након овог става Министарства за рад, питање је да ли ће, како је Михајловић најавила, Србија током јесени, а после две године израде и првобитног повлачења из процедуре, добити нови закон о родној равноправности. Сада звучи немогуће и изјава Михајловић да ће се предлог закона о родној равноправности наћи пред Владом Србије у наредних петнаестак дана.

Она је, представљајући нацрт закона у среду, нагласила да је жеља Министарства за рад да се изнова почне рад на овом закону „јако лоше за Србију“, да је то „корак уназад, не један него више корака“.

Осим Министарства за рад, негодовање у вези са нацртом закона о родној равноправности, такође по речима Михајловић, има и Министарство одбране на чијем је челу Aлександар Вулин, бивши министар за рад. Подсетимо, Вулин и Ђорђевић су заменили функције у ова два министарства. Михајловић је изјавила да се са Министарством одбране тренутно воде разговори. Наш лист је покушао да од представника овог министарства добије одговор на питање шта им смета у овом нацрту закона, али нажалост ни јуче нас нису контактирали.

БОНУС ВИДЕО

Гости емисије „Дебата” били су су познати економски стручњаци Бранко Драгаш и Драган Радовић.  У емисије говорило о томе о томе како страни инвеститори (у индустрији алкохола и дувана) пљачкају Србију (00:31:00); колико ће користе имати држава Србије ако сузбије привредни криминал (00:34:00); као и о пореској управи у Данској и у Србији (00:37:00). Послушајте:

Ако вам се свиђају емисије, лајкујте и Фејсбук страницу – ФЕЈСБУК – ЦЕНТАР
и претплатите се на Јутјуб канал: ЦЕНТАР – ЈУТЈУБ или нас можете контактирати на 064 24 24 123.