Прочитај ми чланак

НОВА АФЕРА Хитном набавком сакрили опрему од 200 милиона

0

Током ванредног стања Републички фонд за здравство је “због епидемиолошке ситуације и повећања броја заражених вирусом САРС – ЦоВ – 2” расписао хитну јавну набавку санитетског и медицинског материјала, у процењеној вредности од милијарду и по динара. Мада се у Одлуци о закључењу набавке истиче да је она рађена због великог броја оболелих од ЦОВИД те њиховог болничког лечења, РФЗО је кроз ову набавку “провукао” медицинску опрему која нема везе са лечењем заражених, а чија вредност досеже скоро 200 милиона динара.

Према документацији у коју Нова.рс има увид, РФЗО је тако 17. јула, поред неопходне опреме, купио и опрему за лапараскопске операције, Редон боце за дренирање, хируршке стаплере, али и ендоскопске видео капсуле које се, опремљене камером и ЛЕД светлом, користе за снимање танког и дебелог црева.

PIXABAY

Упркос томе што се оболелима од ЦОВИД, који су хоспитализовани због тешких упала плућа и других компликација проузрокованим вирусом, не раде овакве врсте прегледа, РФЗО је за овај најсавременији метод снимања дигестивног тракта издвојио 2.392.000 динара.

У набавци се нашло и места за сет за лапараскопске операције по цени од скоро 87 милиона динара. Лапароскопија је хируршка дијагностичка процедура која се користи за испитивање органа унутар абдомена (слепог црева, панкреаса, јетре, жучне кесе…), али се у званичним протоколима не помиње да се може користити за лечење или дијагностификовање ЦОВИД пацијената.

РФЗО је у истој хитној набавци издвојио 35.712.790 динара за набавку “хируршког шавног материјала”, односно стаплера. За циркуларне стаплере, који се корсите “у општој, торакалној, хирургији колона и ректума”, РФЗО је издвојио скоро 19 милиона динара, док је за линеарне стаплере, који се користе у гинекологији и педијатриској хирургији, плаћено преко 16 милиона динара.

У набавци се нашло и око 38 милиона динара за хируршке компресе, као и нестерилне покриваче за операционе столове за које је издвојено скоро 50 милиона.

Куриозитет је да је већину овог материјала, који је купљен под окриљем хитне јавне набавке због епидемије, упркос томе што се не користи у лечењу заражених, РФЗО купио од истог понуђача.

Сходно ванредној ситуацији, РФЗО за набавку није објављивао јавни позив, већ је директно преговарао са осам понуђача, међу којима је и ПТМ д.о.о. из Шапца. По документацији, РФЗО је овој фирми за стаплере, сет за ларингоскопију, видекапсуле… платио више од 168 милиона динара. Иста фирма је била задужена и за набавку дезифицијенаса, система за грејање крви и мантила за једнократну употребу у висини од 168 милиона динара, а њен укупан приход је овом јавном набавком прешао пола милијарде динара.

Увидом у податке Агенције за привредне регистер, ПТМ доо основана је 2002. године, са седиштем у Шапцу. Као одговорно лице наводи се директор Милорад Шакан, а као претежна делатност фирме се на сајту АПР наводи “поправка осталих личних предмета и предмета за домаћинство”. Такође, ПТМ се води као обвезник ревизије, која је обавезна за сва предузећа чији приходи прелазе 4,4 милиона евра.

Упркос томе што се по званичној делатности баве поправком предмета за домаћинство, ПТМ се и раније помињао у тендерима појединих здравствених установа у Србији сумњивог легитимитета.

Позивајући се на антикорупцијски сајт “Пиштаљка”, Радио телевизија Војводина је у августу 2014. године објавила да је ПТМ само у тој години продао три стерилизатора, у три различите болнице, за три различите суме.

Пиштаљка наводи да је током јавне набавке Болница “Драгиша Мишовић”, истичући обавезне техничке карактеристике уређаја, буквално нацртала стерилизатор који производи Хуманмедитек из Јужне Кореје, а чији је једини дистрибутер за Србију управо ПТМ.

Самим тим, ПТМ је, као једином овлашћеном сервисеру, добио и посао једногодишњег одржавања и поправке стерилизатора, вредан 1.145.700 динара, навео је тада РТВ.

РФЗО до објављивања овог текста није одговорио на наша питања.