Прочитај ми чланак

Строги прописи: Неположени испит на Војној академији кошта 1,6 милиона!

0

vojna-akademija

Један неположени испит на Војној академији кадета Милана Б. из Ужица коштаће чак – 1,6 милиона динара! Један предмет оставио га је без услова за упис у четврту годину, што значи и збогом официрској каријери. Али и „добар дан“ наплати милионског трошка студирања који му је испоставило Министарство одбране.

– Тачно је да сам везан уговором који предвиђа накнаду трошкова за школовање у случају неиспуњења обавеза, али износ је превелики – објашњава један од несуђених официра ВС. – Имам жељу да завршим студије, нарочито зато што ме још само седам испита дели од дипломе.

Пример Ужичанина који је запео на пола пута до прве официрске звездице, међутим, није јединствен у кругу касарне на Бањици. Министарство одбране у последњих десетак година покренуло је око 1.500 судских поступака због неизмирених обавеза за школовање кадета који нису постигли тражени успех или су својом вољом прекинули студије. У овом кругу су и официри који су успешно завршили Војну академију, али су у војној служби провели мање од обавезних осам година.

Да би се држави одужили за школовање, кажу војни прописи, официр Војске Србије према уговору који потписује првог дана студија, униформу мора да носи двоструко више година од студентског стажа. Образовање једног кадета на Војној академији, према војном ценовнику, просечно кошта око 400.000 динара годишње, док је рачун за пилотско звање знатно већи.

У Министарству одбране објашњавају да официр осмогодишњим радом у војсци враћа стипендију коју је примио од државе.

– Рачун стиже на наплату у случају да кадет или официр својом кривицом не изврши своје обавезе, једнострано раскине уговор или му престане служба на лични захтев пре истека рока за отплату – објашњавају у Министарству. – Рачун се се сачињава на основу евиденције која се води током студирања, која се потом усклађује са стопом инфлације. Бивши официр или кадет имају обавезу да потрошено намире у једнократном износу.

Официрима који желе да се „скину“ пре времена испоставља се рачун на коме је таксативно набројан сваки државни динар који су потрошили током боравка на Војној академији. Међу највећим ставкама је исхрана кадета, али и плате наставника, смештај, путовања, скијашка обука, здравствена заштита… У трошковнику своје место имају и настава, војна обука, фризерске услуге, амортизација опреме и објеката, па и хигијена. Официрима у покушају на наплату се испоставља и коришћење радне и свечане униформе и обуће.

ЗАВИДЕ ЦИВИЛИМА

На уговоре које склапају са Министарством одбране будући официри не гледају мило и сматрају их престрогим за оно што добијају на Војној академији.

– Услови се поправљају из године у годину, али то није оправдање за папрене трошковник – кажу кадети.

– Нема разлога да се фризерај процењује на десетак хиљада динара годишње, нити да се наплаћују услуге попут транспорта наставних средстава.

Кадети свој положај пореде и са добрим студентима цивилних факултета, који уз симболичну надокнаду живе и уче у сасвим добрим условима и по прекиду студирања или окончања школовања држави ништа не дугују.

(Вечерње новости)