Прочитај ми чланак

Нема реакције надлежних после претњи директора у Шиду родитељима због уџбеника

0

Ни четврти дан откако се у јавности појавио допис директора ОШ „Сремски фронт“ из Шида Далибора Фарбаша, који је запретио да ће родитеље чија деца користе уџбенике Фондације „Алек Кавчић“ пријавити центру за социјални рад, надлежни се о овом случају не оглашавају.

Редакција Данаса се по други пут обратила Министарству и питала има ли основа за овакве директорове претње и ако нема, да ли ће према Фарбашу предузети неке мере.

„Министарство просвете обратило се Покрајинској просветној инспекцији, која ће у складу са својим надлежностима, утврдити околности и законитост поступања школе у овом случају“, навели су из Министарства просвете у писаном одговору Данасу.

Исто питање смо поставили и Покрајинском секретаријату за образовање из кога одговор до објављивања овог текста нисмо добили, а не оглашавају се ни из школе „Сремски фронт“ иако смо их више пута позивали и слали питања на школски мејл.

Министарство просвете није одговорило на питања Данаса да ли ученици морају да поседују уџбенике које је школа изабрала и да ли школа има основ да натера родитеље да деци купе уџбенике, уколико наставнику прави сметњу у раду то што, рецимо, у истом одељењу сви ђаци немају књиге истог издавача.

Оно што Министарство није желело да појасни за Данас, одговорило је у априлу једном родитељу из Крагујевца, поступајући по његовом захтеву за приступ информацијама од јавног значаја.

У одговору у који је Данас имао увид, а који је потписао бивши министар Бранко Ружић, Министарство је навело да „Законом о уџбеницима није прописана казнена одредба ако неко не испуни обавезу да користи уџбенике изабране у складу са оним што је прописано чланом 34. овог закона“.

Владимир Ристић, директор ОШ „Доситеј Обрадовић“ из Омољице, за Данас, каже да школа ни на који начин не може да условљава родитеље и ученике да купе уџбенике.

– Уџбеник није обавезан, нити било ко може да буде санкционисан ако ученик нема уџбеник, јер је у основи нашег рада у учионици наставни програм. Главни извор информација и организатор образовно-васпитног рада на часу је наставник, а уџбеник је само помоћно средство – указује Ристић.

На питање да ли постоји ограничење за рад ако сви ђаци једног разреда немају идентичне уџбенике, директор каже да то није никаква препрека за квалитетног наставника и још једном подвлачи да је наставни програм оно чиме се наставник руководи, а не уџбеник.

Он каже да се уџбеници који су у каталогу одобрених могу разликовати, али да се оно што деца треба да знају и што је у складу са дефинисаним исходима, мора налазити у сваком уџбенику да би био одобрен од стране надлежног завода и Министарства просвете.

На питање како се у све то уклапа одредба Закона о уџбеницима која каже да „школа из каталога уџбеника бира уџбеник за сваки предмет у сваком разреду, о чему обавештава Савет родитеља“, Ристић каже да је тачно да одлуку о избору уџбеника доноси наставничко веће на образложен предлог стручних већа за области предмета, односно стручног већа за разредну наставу, али да није обавезујуће да ученик или његов родитељ купи уџбенике, нити због тога могу да постоје санкције.

– Санкције постоје ако школа не изабере уџбенике по Закону – наводи директор и подсећа на законску одредбу да уколико школа не достави одлуку о избору уџбеника, Министарство доноси одлуку да се у школи користе уџбеници из Каталога уџбеника који су најзаступљенији на територији надлежне школске управе.

Ристић осуђује поступак свог колеге Далибора Фарбаша, који је, подсетимо, запретио и покретањем дисциплинског поступка против две учитељице у чијим одељењима део ђака користи уџбенике Фондације „Кавчић“.

Он је замерио учитељицама што „прихватају домаће задатке који су рађени по уџбеницима Кавчић, те на тај начин крше одлуку Наставничког већа“, а која, подсетимо, предвиђа да се користе уџбеници друге издавачке куће.

Према незваничним сазнањима Данаса, учитељицама не прави сметњу у раду то што ђаци немају исте уџбенике, док директор школе сматра да деца „не могу да испуњавају основне обавезе према наставном плану и програму“, те да родитељи „не испуњавају обавезу основног образовања свог детета“ уколико не купе издања за која се определило Наставничко веће.

У Закону о основама система образовања у члану коју дефинише одговорност родитеља нигде се не помиње куповина уџбеника, а када је реч о обавезама ученика, пише да он има обавезу да поштује одлуке органа школе.

Неки у овоме тумаче да се то односи и на поштовање одлуке наставничког већа о избору уџбеника, али више саговорника Данаса тврди да то не значи обавезу да ученик мора да купи школске књиге за које се школа определила.

Закон о уџбеницима предвиђа да се „у свим одељењима истог разреда исте школе, за исти предмет по правилу се користи исти уџбеник једног издавача“, а то „по правилу“, према неким тумачењима, оставља простор да ученик може да користи и уџбеник који школа није одабрала.

Према сазнањима Данаса, у ОШ „Сремски фронт“ за данас је заказан родитељски састанак, а грађани Шида најављују да ће се окупити испред ове осмолетке у знак подршке учитељицама које су се нашле на мети директора, као и родитељима чија деца користе уџбенике Фондације „Кавчић“.