Прочитај ми чланак

НAРУЧЕНИ СПИСКОВИ: Овако се у Србији запошљава уз политичку везу

0

Aгенција за лиценцирање стечајних управника (AЛСУ), на чијем је челу Данијела Вазура, запошљавала је бивше раднике угашене Aгенције за приватизацију без било каквих критеријума или конкурса, што је противно закону, открива "Блиц".

danijela-vazuraAЛСУ је прекршила закон и зато што је склапала нови радни однос с њима, а није их директно преузимала из Aгенције за приватизацију, као што се тражи Законом о државним службеницима.

Доказ за то је притужба коју су заштитнику грађана Саши Јанковићу поднели бивши запослени Aгенције за приватизацију који су, такорећи, извисили за посао у AЛСУ јер нису имали везу или „добру препоруку“. Њему су се жалили, како стоји у документу који је направљен поводом овог случаја, С. Ч. из Новог Сада, М. Ђ. из Земуна, Д. Б. из Београда, Б. К. из Новог Сада и многи други.

Они су изнели озбиљне оптужбе против AЛСУ на чијем челу је била Данијела Вазура, која и даље води ову институцију. Како су истакли, унапред је прављен списак одабраних радника које је AЛСУ запошљавала без било каквих критеријума или конкурса.

Обраћајући се заштитнику грађана, радници су навели да је још у новембру 2015, када је већ било познато да се Aгенција за приватизацију гаси, у AЛСУ циљано направљен списак радника којима је телефоном јављено да раскину уговор у Aгенцији за приватизацију, како би касније склопили нови у AЛСУ.

У ове наводе уверили су се и новинари „Блица“, увидом у документ о контроли законитости и правилности рада AЛСУ, који је саставио заштитник грађана, али и у разговору с једним од оштећених радника.

– Тај фамозни списак кога ће позвати у AЛСУ прављен је буквално преко ноћи. Они су људе с лиценцом стечајног управника или неког ко годинама ради одређени посао одбацили да би довели возаче којима су променили статус у референте или нешто друго. Занемарили су људе са дипломама, магистре, а запослили оне без квалификација. Све захваљујући везама, приватним или још чешће политичким – каже за „Блиц“ бивши радник Aгенције за приватизацију (име познато редакцији).

Нису испоштовали рок од 60 дана

Документ заштитника грађана послат је AЛСУ половином јуна 2016. Иако је у року од 60 дана требало да обавесте заштитника грађана о предузетим мерама, AЛСУ то није учинила. Ипак, како „Блиц“ сазнаје, AЛСУ је тражила додатни рок од 30 дана, а у међувремену су позивали поједине раднике и тражили увид у њихове досијее.

И сам заштитник грађана Саша Јанковић констатовао је да је AЛСУ прекршила закон, и то двоструко. Прво, није преузела раднике, за шта су били обавезни према закону, већ их је поново запошљавала. Друго, није утврдила критеријуме за избор радника, нити је омогућила свим запосленим из Aгенције за приватизацију да равноправно конкуришу у AЛСУ. У документу заштитника грађана је наведено да је 47 радника без било каквог законског основа засновало радни однос у AЛСУ, и то два месеца пре гашења Aгенције за приватизацију (29. јануара 2016), у којој је укупно радило 290 људи.

Да су начињени пропусти утврдила је и Инспекција рада. Према њиховим записима, AЛСУ није преузела запослене по закону, већ их је поново запослила тек када су споразумно раскинули радни однос са Aгенцијом за приватизацију.

– Бивши радници су тврдили да се преузимање запослених не одвија по законским прописима, да AЛСУ није доставила Aгенцији за приватизацију одлуку о преузимању потребног броја запослених. Такође, они су рекли да запослени Aгенције за приватизацију прелазе на рад у AЛСУ на тај начин што потписују споразумни раскид уговора о раду на унапред припремљеним типским формуларима, да би затим засновали радни однос у новој агенцији – наведено је у документу заштитника грађана.

Због свега тога AЛСУ је упозорена да је дужна да накнадно обави интервјуе за посао са свим радницима који су у новембру 2015. били запослени у Aгенцији за приватизацију:

– AЛСУ треба да процени њихове радне способности, искуство и квалификације и упореди их са способностима, искуством и квалификацијама бивших запослених Aгенције за приватизацију које је запослила.