• Почетна
  • ПОЧЕТНА
  • Актуелно
  • НAГЛО ПРЕКИНУТ ИНТЕРВЈУ С ПУПОВЦЕМ „Замислите да је у Јасеновцу 1946. забрањена латиница“ Видео
Прочитај ми чланак

НAГЛО ПРЕКИНУТ ИНТЕРВЈУ С ПУПОВЦЕМ „Замислите да је у Јасеновцу 1946. забрањена латиница“ Видео

0

Председник Српског народног већа (СНВ) Милорад Пуповац изјавио је у уторак да питање двојезичности није проблем само за Вуковар, већ је то проблем за српску заједницу у целој Хрватској.

Гостујући у Дневнику Нове ТВ поновио је, у име српске националне мањине у Хрватској, да је одлука вуковарског Градског већа о измени Статута којим се не предвиђа постављање двојезичних табли на градским установама, институцијама, трговима и улицама, у супротности с Уставним законом о правима националних мањина, у сукобу с обавезама које је Република Хрватска преузела као чланица Европске Уније, али и у сукобу према обвезама Републике Хрватске према другим међународним организацијама, пише „Јутарњи лист“.

На питања новинара какав би модел био прихватљив и у којему би се времену могла увести двојезичност у Вуковару, Пуповац је истакао да је за тај проблем решење потребно тражити у дијалогу односно, рекао је, потребно је сести и разговарати с институцијама и с представницима српске заједнице у граду Вуковару.

То се, по њему, није направило већ се, додао је, „наставило ‘силовати’ једностраним поступцима и заправо се догодило да је Статутом озваничено оно што је кампањом против ћирилице у протекле задње две године чињено“.

Упитан када он лично сматра да ће профункционисати двојезичност у Вуковару, председник СНВ-а истакнуо је како то није проблем само за Вуковар, већ је то по њему проблем за српску заједницу у целој земљи, односно за толеранцију у целој земљи.

Јер, рекао је, „о томе не извештавају само локални радио или регионална телевизија, и да се стога то осликава на укупно стање, а не само на град Вуковар и проблем вуковарске двојезичности представља озбиљан проблем за земљу“.

Поновио је и да се српска заједница око тог проблема и до сада обраћала хрватским институцијама, а Веће српске националне мањине града Вуковара обратиће се надлежном Министарству а ако буде потребно и Уставном суду.

Коментаришући питање новинарке ко би за то требало да буде кажњен, Пуповац је поручио „да се у овој земљи кажњава врло селективно“.

На питање новинарке како разуме садашњу ситуацију у Вуковару, узимајући у обзир вуковарску трагедију, Пуповац је одговорио противпитањем позивајући новинарку да замисли ситуацију 1946, 1947. или 1948. године када би да неко на пример у Новској, Јасеновцу, Глини или Јадовном рекао да латинично писмо не сме да буде у употреби.

То је затим упоредио са ситуацијом Вуковара у којем се новонасталом ситуацијом по њему, 20 година након рата покушава „обнављати ратну атмосферу у којој ћете казати не можете то да примењујете Законом због тога што ми мислимо да вас не треба тамо толико бити, због тога што је за нас ћирилица увредљиво писмо или из неког трећег разлога“.

Новинарка је пак неколико пута споменула како је ово 2015. година и нагло завршила разговор захваливши Пуповцу на гостовању.

Извор: Jutarnji.hr