Прочитај ми чланак

НА ДАНАШЊИ ДАН У РУМУНИЈИ је започело рушење Чаушескуа

0

НОВИ САД - На данашњи дан 1989. године у Румунији су избиле масовне демонстрације против режима Николае Чаушескуа. Немири који су почели у Темишвару и Араду убрзо су пренети у Букурешт и на целу земљу. Војска и политичка полиција "Секуритате" су у почетку гушили нереде, заведено је и ванредно стање, али је после вишедневних демонстрација и сукоба, пошто је војска стала на страну побуњеника, свргнут режим Чаушескуа. Одржано је убрзано суђено и заједно са супругом Еленом је стрељан у дворишту једне касарне у Трговишту. Првобитно је процењено да је у немирима погинуло више од 5.000 људи, али је накнадним проверама бројка сведена на око 150.

c

Румунија – демонстрације

НОВИ САД – На данашњи дан 1989. године у Румунији су избиле масовне демонстрације против режима Николае Чаушескуа. Немири који су почели у Темишвару и Араду убрзо су пренети у Букурешт и на целу земљу. Војска и политичка полиција „Секуритате“ су у почетку гушили нереде, заведено је и ванредно стање, али је после вишедневних демонстрација и сукоба, пошто је војска стала на страну побуњеника, свргнут режим Чаушескуа. Одржано је убрзано суђено и заједно са супругом Еленом је стрељан у дворишту једне касарне у Трговишту. Првобитно је процењено да је у немирима погинуло више од 5.000 људи, али је накнадним проверама бројка сведена на око 150.

Данас је субота, 17. децембар, 352. дан 2016. До краја године има 14 дана.

1531 – Папа Клемент VII наредио је да у португалској престоници Лисабону отпочне делатност инквизиције.

1538 – Папа Павле III искључио је из римокатоличке цркве енглеског краља Хенрија VIII, који је претходно себе прогласио поглаваром Англиканске цркве.

1718 – Енглеска је објавила рат Шпанији.

1749 – Рођен је италијански композитор Доменико Чимароза, аутор живахних буфо-опера рококо стила, од којих је најпознатија „Тајни брак“. Написао је и више ораторијума.

1778 – Рођен је енглески хемичар Хамфри Дејви, председник Краљевског ученог друштва у Лондону, који је помоћу електролизе први добио натријум, калијум и калцијум у елементарном облику. Доказао је да је хлор хемијски елемент, да је дијамант чист угљеник, да неке киселине не садрже кисеоник. Пронашао је рударску лампу и открио електрични лук.

1788 – Под командом маршала Григорија Потемкина, Руси су потукли Турке и заузели црноморски град Очаков.

1794 – У Бечу је престао да излази српски лист „Славено-сербскија ведомости“ који је 1792. под утицајем Доситеја Обрадовића покренуо Стефан Новаковић. Циљ листа било је ширење „истине о отечеству и просвешћеније рода нашега“. Лист је имао претплатнике у Пешти, Будиму, Сент Андреји, Новом Саду, Осеку, Трсту и Венецији, широм Подунавља, а продаван је и у Влашкој, Русији. У „Ведомостима“ су били објављивани позиви на пренумерације српских књига, попут „Историје“ Јована Рајића. Запавши у дугове, Новаковић је продао штампарију, па је излажење листа обустављено.

1819 – Рођен је српски новинар, историчар и издавач Данило Медаковић, веома заслужан за ширење књиге у српском народу. У време револуције 1848. покренуо је лист „Напредак“ који је убрзо забрањен због опозиционог става према патријарху Јосифу Рајачићу. Године 1851. покреће лист „Јужна пчела“, а 1852. „Српски дневник“ с књижевним додатком „Седмица“. Бавио се и издаваштвом, приредио је и објавио Сабрана дела Доситеја Обрадовића. Написао је „Повесницу српског народа“.

1830 – Умро је јужноамерички револуционар, војсковођа и државник Симон Боливар, вођа борбе за независност Јужне Америке од Шпаније, који је после низа војних победа назван „El Libertador de la Patria“ (Ослободилац отаџбине). Независност Венецуеле прогласио је 1811. а од 1812. до 1825. предводио је побуњеничку војску против Шпанаца и потукао их је у више од 200 бојева. Ослободио је Венецуелу, Еквадор, Панаму и Перу и изабран је за председника Колумбије и Боливије која је по њему добила име. Његову животну замисао, оснивање федерације јужноамеричких република, омела су трвења владајућих слојева и отпор САД и Британије. Оптужен да је хтео да се прогласи монархом, повукао се с власти 1830. и убрзо је умро.

1894 – У Београду је Ловачко удружење донело прва ловачка правила у Србији, како би била очувана корисна дивљач и потпомогнуто „умножавање благородне дивљачи“.

1903 – Браћа Вилбур и Орвил Рајт извела су први успешан лет авионом у историји ваздухопловства. Њихова летилица „Флајер I“ је над пешчаним динама близу места Кити Хоук у Северној Каролини, САД, полетела четири пута, задржавши се притом најдуже у ваздуху 59 секунди.

1922 – Последњи британски војници напустили су Републику Ирску.

1939 – У заливу Ла Плата код Монтевидеа у Другом светском рату потонуо је немачки бојни брод „Адмирал Граф фон Шпе“, чији се капетан Ханс Лангсдорф због тога касније убио. Немачки брод – који је претходно током гусарског крстарења у јужном Атлантику и Индијском океану потопио девет трговачких бродова – четири дана раније су у поморској бици тешко оштетиле три британске крстарице.

1971 – Индијско-пакистански рат због Источног Пакистана (садашњи Бангладеш) окончан је предајом 90.000 пакистанских војника.

1973 – Арапски исламски терористи убили су 32 људи на аеродрому у Риму.

1983 – У пожару у једној дискотеци у Мадриду погинуло је 83 људи.

1985 – Војна влада Уганде и њени герилски ривали уговором су поделили власт и окончали петогодишњи грађански рат.

1989 – Прве директне председничке изборе у Бразилу после 29 година добио је Фернандо Колор де Мело.

1990 – На првим демократским изборима у Хаитију популистички свештеник Жан Бертран Аристид изабран је за председника.

1992 – Скупштина Републике Српске усвојила је Декларацију о завршетку рата. Уместо Председништва, Скупштина је установила функцију председника РС и за првог председника изабрала је Радована Караџића.

1994 – Приликом обарања америчког војног хеликоптера изнад Северне Кореје један пилот је погинуо, а други се спасао катапултирањем.

1995 – На изборима за Државну думу, Доњи дом руске скупштине, Комунистичка партија Руске федерације добила је највише гласова међу 43 партије и политичка блока, освојивши 158 од 450 места.

1996 – Генерална скупштина Уједињених нација је за новог генералног секретара светске организације с петогодишњим мандатом изабрала дипломату из Гане Кофија Анана, који је ступио на дужност 1. јануара 1997. заменивши египатског дипломату Бутроса Галија, чији су реизбор спречиле САД.

1996 – Побуњеници перуанског левичарског герилског покрета „Тупак Амару“ заузели су јапанску амбасаду у Лими, запретивши да ће побити 490 талаца уколико власти Перуа не ослободе из затвора њихових 300 сабораца.

1997 – Украјински путнички авион срушио се у планинској области на северу Грчке, што није преживео нико од 70 људи у летилици.

1997 – Табо Мбеки је наследио Нелсона Манделу као председник јужноафричке владајуће партије Афричког националног конгреса.

1998 – САД су, подржане Великом Британијом, отпочеле четвородневне ваздушне ударе на Ирак, чије су мете, како је званично објашњено, били нуклеарни, хемијски и биолошки ирачки војни потенцијали.

2005 – Македонија је добила статус званичног кандидата за чланство у ЕУ.

2007 – Окружни суд у Београду донео је Одлуку о рехабилитацији Драгослава Стојановића, сликара, карикатуристе и новинара. Суд је утврдио да је Стојановић „био жртва прогона и насиља из политичких и идеолошких разлога због чега је ликвидиран 1945“. Стојановић, рођен у Аранђеловцу 1890. био је сарадник листа „Ошишани јеж“, аутор је познатог заглавља с јежом који се огледа у огледалу. У међуратном периоду ради у београдском листу „Време“ и предаје декоративно сликарство на Уметничкој школи у Београду. Стрељан је 1945. због плаката „Мајко Србијо помози“ који је влада Милана Недића, наручила како би утицала на јавност Србије с циљем збрињавања избеглица из усташке Хрватске, што је окарактерисано као сарадња „на пољу пропаганде са немачким фашистичким окупатором“.

2009 – Умро је Душан Јакшић, популарни певач и глумац. Био је првак Драме Народног позоришта у Београду. Глуму је завршио на Позоришној академији у Београду у класи Бојана Ступице а каријеру је започео 1950. у Југословенском драмском. Запажене су његове улоге Дон Кихота („Човек од Ла Манче“ Д. Васермана), Хигинс („Пигмалион“), Спира („Поп Ћира и поп Спира“), Шулц („Обломов“). Као певач запажен је 1958. учешћем на фестивалу у Опатији, а 1961. године победио је на првом Београдском пролећу. Упамћена је песма „Београде“, коју је сам компоновао и певао.

2010 – Бунтом у Тунису започео је период широких немира, побуна и политичких прелома на Блиском истоку накнадно прозван „Арапско пролеће“.

2011 – Преминула је Сезариа Евора, светски позната певачица са Зеленортских острва. Стекла је међународну славу карактеристичним гласом и меланхоличним баладама. Од своје 20. године певала је најпре „сјудад“ и блуз, а потом је постала најпознатији извођач жанра „морна“. Снимила је 11 албума, од којих је први „Босонога дива“ објавила 1988. када је имала 47 година. Њен трећи албум „Мис перфумадо“ постао је глобални феномен с продатих 300.000 примерака. Фебруара 2010. француски председник Никола Саркози одликовао је Евору Легијом части.