Прочитај ми чланак

Мирослав Томашевић најближи фотељи директора ЕПС

0

Ако глас струке буде одлучивао о новом директору Електропривреде Србије то ће бити актуелни извршни директор за производњу енергије Мирослав Томашевић, сазнаје лист Нова. Његово име је на јавној седници Владе, одржаној због снежног колапса и пратећих проблема са гасом и струјом, спомињао и сам председник Србије Александар Вучић.

Оно што је Београд и Србију недавно задесило због не више од 30 сантиметара снега није запамћено у претходних двадесетак година. У недељу увече, 12. децембра, хаос је завладао на свим улицама и великим саобраћајницама, без струје је остало више од 136 хиљада људи и више од 2.200 трафо-станица, након што је шест од укупно осам блокова ТЕНТ-а испало из система.

Разлог је то што је у пећи ТЕНТ-а, највеће електране у Србији, у ноћи између 11. и 12. децембра убачен угаљ лошег квалитета. Како су накнадно објаснили државни званичници у том угљу било је и блата.

Томашевићу поздравите раднике

Сазвана је седница Владе Србије, којом је уместо премијерке Ане Брнабић председавао председник Србије Александар Вучић. Он је рекао да је комплетан систем испао из функције зато што у ЕПС-у нису водили рачуна о томе колико угаљ може да буде мокар и колико блато може да оштети свих шест блокова у ТЕНТ-у. И тада је први пут споменуо име Мирослава Томашевића.

“Томашевићу, поздравите наше раднике у Костолцу и држите Костолац под контролом”, рекао је тада Вучић и додао:

“Радници су и ноћас и целу ноћ радили и борили се да људи имају струју. За наше грешке одговорни ће морати да сносе последице. Очекујем Грчићу твоју реакцију зато што сматрам да ми који обављамо јавни посао можемо да грешимо, али код тако крупних ствари степен одговорности мора да буде много виши”.

И тако је председник, по свему судећи, у историју послао дугогодишњег директора ЕПС Милорада Грчића и најавио му замену.

Систем није пао

Управо је Мирослав Томашевић накнадно објаснио да оно што се десило не значи пад система.

“У том тренутку је радио хидро сектор и ТЕ у Костолцу, што износи половину. У том тренутку је дошло само да проблема у ТЕ Никола Тесла у Обреновцу. Било је речи да се распао систем, да је 30 хиљада грађана остало без струје. Није то распад система. Распад система значи да цела држава остане без струје, као што је било у време бомбардовања. Систем није пао! ТЕ у Обреновцу се вратила и то је завршена прича”, рекао је извршни директор ЕПС-а за производњу струје.

Кандидат за директора 2017.

Како лист Нова сазнаје у самом ЕПС, Мирослав Томашевић није ново лице.

“То је човек чија се стручност не доводи под знак питања и ако се заиста деси да Милорад Грчић поднесе оставу, као што је председник Вучић недавно најавио, мислим да се нико у ЕПС не би бунио против Томашевића. Почео је у Колубари, једно веме није био у ЕПС, али се вратио и тренутно је директор за техничке послове производње енергије”, каже саговорник листа Нова у ЕПС.

Томашевић је био један од девет кандидата на конкурсу за директора ЕПС 2017. године.

Био је један од три кандидата из самог предузећа, поред Милорада Грчића и тадашње директорке Електродистрибуције у Новом Саду Биљане Комненић.

Својевремено је Томашевић био и директор за унапређење система у ТЕНТ-у.

“Он је тренутно највише ангажован на решавању кризе која и даље постоји кад су у питању количине угља. Из Колубаре стижу знатно мање количине угља од неопходних. Јуче ујутру је уместо 12 возова стигло свега шест”, каже наш саговорник.

Наши извори у Министарству рударства и енергетике нису упућени у то да ли ће Милорад Грчић и када поднети оставку, нити ко ће доћи н ањихово место, али су уверени да ће то сасвим сигурно бити неко из самог ЕПС.

Чекајући Грчићеву оставку

На поменутој седници председник Србије Александар Вучић је поручио да одговорни за енергетски колапс морају да сносе последице. Обраћајући се челнику ЕПС-а Милораду Грчићу, рекао је да се нада да су се добро разумели, а накнадно рекао:

“Ако вам је то уопште важно, пошто наш народ највише воли да види нечију главу, а не да се решавају проблеми, рачунајте као да није на том месту. Он чека да устпостави систем и рачунајте, то је три-четири дана, као да је већ поднео оставку“, рекао је Вучић.

Грчић још није поднео оставку, уместо тога сменио је четири директора одговорних за производњу угља и електричне енергије.
Признао је да је одговорност за рад целог система на њему, али и да непосредни руководиоци морају да сносе одговорност за недопустиве грешке у раду.

Ретроспектива колапса

У ноћи између 11. и 12. децембра у пећи ТЕНТ-а убачен је угаљ лошег квалитета, у којем јуе било и блата ЕПС, који управља ТЕНТ-ом саопштио је да су ветар и изузетно мокар снег који се ледио направили проблеме у допреми угља. Такав угаљ није смео да буде употребљен у блоковима термоелектрана, а ове грешке довеле су до застоја у раду блокова и грејања Обреновца. Истог дана је вршилац дужности директора ЕПС-а Милорад Грчић донео одлуку о смени четири директора у огранку ТЕНТ. Отворена седница Владе, на којој су присуствовали и председник државе, гувернерка Народне банке и директори свих јавних предузећа, одржана је 14. децембра, а на њој се расправљало и о енергетској кризи у држави. ЕПС је направио и другу грешку, рекао је Вучић тада, јер није довољно угља обезбедио на депонијама и за снабдевање самог ТЕНТ-а

Вучић је признао и да је грешка претходне, његове Владе, била то што је касно схватио да системи кључно зависе од угља. Као проблем који је довео до тешкоћа у електроснабдевању, Вучић је навео и то што у Србији постоји 920.000 дрвених бандера, које су падале под снегом