Прочитај ми чланак

МИГРАНТСКА КРИЗА: За границу спремно 200 војних полицајаца

0

dr granic_620x0

ВС завршила план евентуалног ангажовања у случају ескалације мигрантске кризе. Имаће иста овлашћења као и припадници МУП. У Србији заглављено 1.000 избеглица.

У случају потребе Војска Србије спремна је да на места на којима мигранти прелазе државну границу одмах упути 200 припадника Војне полиције. Уколико буду ангажовани, они ће имати иста овлашћења као полицајци.

Овакав сценарио евентуалног ангажовања оружаних снага предочен је „Новостима“ у Министарству одбране. Према речима портпарола МО и ВС, капетана корвете Јована Кривокапића, војници су спремни да прискоче у помоћ другим државним органима. Војска је за сваки случај направила планове и за подизање на ноге већих снага у случају ескалације кризе, о чијем ће укључивању у акцију претходно бити одлучено сходно захтеву МУП.

– Уколико буде потребе, одлуку о ангажовању припадника војске донеће министар одбране, а наредбу о томе издаће начелник Генералштаба – објашњава Кривокапић. – Војска Србије израдила је све неопходне планове и у сарадњи са Граничном полицијом извидела терен и одредила динамику ангажовања.

Војна полиција, из чијег састава ће бити први војници који ће на ударним тачкама граничне линије прискочити у помоћ, надлежни су само за припаднике система одбране. У овом случају, њихов делокруг рада биће проширен, а овлашћења изједначена са колегама из МУП.

У Србији је, иначе, тренутно „заглављено“ око 1.000 миграната, потврдио је вршилац дужности директора полиције Владимир Ребић. На граници са Македонијом их је исто толико.

– Србија неће дизати никакве нове границе већ ће, у складу са прописима, штитити постојеће – рекао је Ребић после сусрета директора полиција земаља такозване балканске руте, на ком је закључено да појачаном контролом граница треба спречити илегалне миграције и не дозволити да се створи превелики притисак на земље Балкана.

 

52 ТРАЖИЛО АЗИЛ

ПРЕМА подацима УНХЦР, од 23. фебруара Хрватска је одбила да прими 933 избеглице претходно регистроване у Србији и Македонији. Сви су враћени у неки од прихватних центара код Шида, одакле је највећи број послат у Прешево, док је њих 52 изразило жељу да затражи азил у Србији. Од 23. до 28. фебруара у Србију је укупно ушао 1.171 избеглица.

 

Ребић је рекао и да се на грчко-македонској граници тренутно налази око 7.000 миграната, а Србија чини све да спречи илегалне уласке. Истовремено, то право ће бити омогућено свима који у земљу покушавају да уђу у складу са прописима.

Скупу су присуствовали директори полиција Аустрије, Словеније, Мађарске, Македоније, Хрватске, Холандије и представници Европске комисије.

Министар за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Александар Вулин изјавио је да је ситуација на границама под контролом:

– На граници Грчке и Македоније налази се 20 наших полицајаца како би помогли македонским полицајцима да боље контролишу границу, али и да помогну мигрантима да безбедно прођу.

Вулин је додао да су сви забринути због великог броја миграната и изостанка јединственог европског решења:

– Док не дође до заједничког решења све ово је борба сваке од земаља како да ситуацију на својим границама одрже што мирнијом и бољом. Али без заједничког решења то неће бити могуће. Неконтролисано кретање неће бити дозвољено.

ХРВАТСКА ВОЈСКА НА МЕЂИ?

МИНИСТАР унутрашњих послова Хрватске Влахо Орепић изјавио је јуче у Пакрацу да се због избегличке кризе размишља о слању војске на државну границу.

– Ми ћемо највероватније ићи у том смеру. Направили су то Словенци, направили су и Срби тако да ћемо и ми на неки начин тај потенцијал повећати, али то је само у смислу приправности – рекао је хрватски министар, похваливши сарадњу Хрватске, Словеније и Србије у избегличкој кризи.

(Новости)