Прочитај ми чланак

МАПА ЗАГАЂЕЊА Ево где се у Србији најтеже дише

0

Нема града у Србији где током целе године можете да удишете чист ваздух, а нарочито зими када су загађења највећа.

j

Фото: РАС Србија

Нема града у Србији где током целе године можете да удишете чист ваздух, а нарочито зими када су загађења највећа.

Две трећине грађана Србије живи у урбано-индустријским срединама у којима је ваздух загађен, једна трећина удише ваздух задовољавајућег квалитета, а са 137 умрлих на 100.000 становника, десети смо на планети по смртности од загађеног ваздуха.

Овде се у Србији најтеже дише

Једна од најзагађенијих градских средина у Србији је Београд, те не чуди што се у њему налази и улица у којој се најтеже дише – реч је о Улици деспота Стефана, где у зимској сезони, када нема ни кошаве, ни снега, концентрације штетних материја може да буде и пет пута већа од дозвољене.

– Осим Београда, кртични су и Нови Сад и Панчево. У сва три града ваздух је 2014. године био нешто чистији, али је током 2015. године дошло до погоршања квалитета. У Београду и Панчеву он је прешао у категорију „јако загађен“, док је у Новом Саду оцењен као „загађен“ – рекао за „Блиц“ Тихомир Поповић, начелник Одељења за контролу квалитета ваздуха при Агенцији за заштиту животне средине.

Са становницима ова три града саосећају се житељи Ваљева, Крагујевца, Сремске Митровице и Ужица, који су такође претходне године удисали прекомерно загађен ваздух.

У свим местима је 80 одсто загађења стигло из сектора енергетике, односно из индивидуалних ложишта у којима се пали неквалитетан угаљ.

Магла и смог који су оковали ове градове долазе и од саобраћаја и индустрије, али и слабог ветра и стабилног времена које се недељама уназада није много мењало.

На срећу, у осталим градовима Србије бројке су варирале од чистог до незнатно загађеног ваздуха, говоре подаци Агенције за заштиту животне средине.