Прочитај ми чланак

Који возачи ће морати два пута да плате технички

0

Није довољно то што сада морамо да плаћамо већу цену за технички преглед, није довољно то што морамо да чекамо дуже, нити је довољна свеприсутна непријатна дилема да ли ћемо уопште проћи или ће нас вратити са техничког. Све се претворило у некакав Страшни суд за власнике аутомобила у Србији. У том хаосу сакрила се чињеница да, према прописима, уколико вам на техничком прегледу пронађу неки недостатак или квар на возилу, имате само 3 дана да то поправите. У супротном, поново морате да плаћате пуну цену техничког прегледа. Како избећи овај сценарио и како припремити возило за контролу, погледајте у видеу на примеру Фиат Гранде Пунта са којим смо посетили сервис.

Када на техничком прегледу не могу да оцене ваше возило као исправно, јер су пронашли одређени недостатак или квар, они вас такорећи врате. Ви тада код свог мајстора треба да решите проблем који су нашли, средите ваше возило да буде безбедно и исправно и поново одете на технички. Све би ово био један сасвим разуман сценарио да у актуелним прописима не стоји рок за поправку од 3 дана.

Наиме, ако стигнете да поправите квар за три дана тада не морате поново да плаћате технички, јер ће вам на поновном прегледу проверити само спорни део. Ипак, ако не стигнете, што је готово извесно, технички преглед возила се мора извршити у целини, односно после три дана мора се платити пуна цена.

Сви возачи знају да је некад и за сређивање најмање ситнице на возилу потребно дуже од три дана. Некад не можемо мајстора да добијемо у тако кратком року – у гужви је па му је први слободан термин тек за 5,6 дана. Да не говоримо о томе да се поједини делови које морамо да заменимо поручују и неретко чекају по неколико дана да стигну.

Све су то реалне ситуације, док са друге стране Правилиник о техничком прегледу возила, између осталог, у Члану 33 каже следеће:

Поновни технички преглед возила мора бити извршен у року који није дужи од три радна дана од дана вршења техничког прегледа возила у целини. У напомену прописаних евиденција уноси се датум и ИД број редовног или ванредног техничком прегледу на којем је возило оцењено као неисправно.

Поновни технички преглед возила врши исто овлашћено привредно друштво које је возило оценило као неисправно.

Уколико се возило не подвргне поновном техничком прегледу у прописаном року, технички преглед возила се мора извршити у целини.

Foto: Pravilnik o tehničkim pregledima

Нећемо улазити у то да ли неко има комшијске везе на линији техничких прегледа па ће му овај рок можда бити опроштен, јер свака линија која буде поштовала ово правило, после 3 дана мора да обави целокупан технички преглед поново и да то и наплати.

За ово нису криви радници на техничком прегледу које наш народ масовно окривљује јер су им први на удару. То су људи који су запослени и који морају да обављају свој посао. Тако да они нису адреса за истресање. Треба да реагујемо да се овај рок у правилима продужи на неки реалнији.

Како припремити аутомобил за технички преглед

До тада, као једно од логичних решења немеће се провера возила у вашем сервису, код вашег мајстора и то пре него што закажете технички преглед. Овакве провере, зависно од сервиса, коштају око две, три хиљаде динара и свакако су боља опција него да два пута плаћете технички који данас износи око 6,7 хиљада динара.

Рачунајте да у сервису не могу да провере баш све као и на техничком прегледу, поготово не мерења на ваљцима и томе слично. То само додатно указује да рок од 3 дана треба да се продужи, јер код свог мајстора можда нећете успети све да проверите.

Такође, на вама је да преконтролишете да ли имате сву обавезну опрему у возилу, да ли вам комплет прве помоћи садржи све што треба и да ли важи.

Свакако се залажемо за то да возила која се крећу путевима буду технички исправна и да је свака контрола делова који утичу на безбедност добродошла, али дајте нам макар реалан рок за поправку онога што не ваља.