Прочитај ми чланак

Који су услови за улазак у земље у којима је Србија на црвеној листи?

0

Број држава које скидају Србију са зелене листе безбедних земаља повећава се, а данас је то учинила и Европска унија.

То пак не значи да је српским држављанима забрањен улазак у државе ЕУ, већ да морају да испоштују већи број захтева, у зависности од тога на коју листу је нека земља чланица ставила нашу земљу.

Румунија

Откако је скочио број заражених, Србија је, након што је Румунија ажурирала списак земаља или подручја са високим епидемиолошким ризиком од заразе ковидом 19, уврштена на њену црвену листу.

Та одлука ступила је на снагу 5. септембра.

За грађане наше земље, према информацијама на сајту Министарства Спољних послова Републике Србије, то значи да ће након уласка у суседну државу бити 14 дана у обавезном карантину.

Ове мере ослобођена су лица која су примила обе дозе вакцине минимум 10 дана пре уласка у земљу и они који су прележали ковид највише 180, а најмање 14 дана пре путовања.

Уз негативан ПЦР тест, не старији од 72 сата, границу могу да пређу деца узраста између 6 и 16 година.

Такође, са негативним резултатом ПЦР теста улазак је дозвољен прекограничним радницима, студентима, лицима која на територији Румуније остају најдуже 72 сата, лицима у транзиту, под условом да земљу напусте у року од 24 сата.

Деца до 6 година једина нису обухваћена мерама, она границу могу прећи без урађеног теста и не одређује им се боравак у карантину.

Немачка

Немачка сада пушта на своју територију само вакцинисане грађане Србије који су примили вакцину следећих произвођача: Фајзер, АстраЗенека, Модерна или Џонсон и Џонсон.

По ономе што је на званичном сајту навела Амбасаде Немачке у Београду, Србија се од 5. септембра налази у категорији подручја високог ризика заразе ковидом 19, стога на снагу ступају одредбе Директиве о уласку у земљу у условима пандемије.

Туристички у Немачку могу ући само грађани Србије који су потпуно вакцинисани и то када је од примања последње дозе прошло најмање 14 дана. Уз то, потоји и додатни услов, вакцина мора бити неког од већ наведених произвођача.

Сертификат о вакцинацији може бити на енглеском или немачком језику, у штампаној или у електронској форми.

Деци млађа од 12 година не подлежу овој одредби, она могу ући у земљу невакцинисана, али је услов да је родитељ који им је у пратњи потпуно вакцинисан.

Лицима која обављају важну функцију и је чије путовање неодложно дозвољен је улазак у земљу и уколико не испуњавају наведени услов, односно ако нису вакцинисани прописаним вакцинама.

Наведени услови не важе за немачке држављане, грађане држава ЕУ, Лихтенштајна, Швајцарске, Норвешке и Исланда и за чланове њихове најуже породице.

Не важе такође и за држављане Србије и трећих држава који имају право дугорочног боравка у једној од држава чланица или Шенгенског споразума, као и за чланове њихове најуже породице, ако су испуњени сви законски услови везани за путне исправе и визе.

Чешка

И ова држава уврстила је Србију на списак земаља са веома високим ризиком од заразе, па смо се нашли у „тамноцрвеној категорији“. Сходно томе, одређено је и које су то категорије којима је дозвољено путовање у Чешку и који су услови за исто.

Путовање је дозвољено особама које имају дозволу за боравак, које су потпуно вакцинисане, а да је од друге дозе прошло минимум 14 дан, и поседују сертификат као доказ. Признају следеће вакцине: Фајзер, Модерну и Астразенеку.

Пред путовање је неопходно попунити и иштампати електронску пријаву и урадити ПЦР, највише 72 сата пред пут.

Пети дан по доласку обавезно је тесирати се поново и бити у самоизолацији до добијања резултата. Од ове обавезе изузете су особе које су потпуно вакцинисане и које поседују сертификат о извршеној вакцинацији, тзв. зелени сертификат.

Белгија

Сви путници старији од 12 година, независно од тога да ли имају пријављено пребивалиште или боравиште у Белгији, у обавези су да најраније 48 сати пре уласка у земљу попуне формулар на овом линку: хттпс://www.инфо-цоронавирус.бе/ен/цолоур-цодес-бy-цоунтрy/, након чега ће добити СМС поруку са активационим кодом.

Како се Србија налази на црвеној листи ове земље од 4. септембра, за њене грађане је потребан и доказ о негативном ПЦР тесту, не старији од 72 сата. Ова мера важи за све старије од шест година.

Тест није потребан путницима са пријављеним пребивалиштем или боравиштем у тој земљи, као ни онима које приложе сертификат о вакцинавији једном од следећих вакцина: Фајзер, Модерна, Астразенека, Џонсон и Џонсон и Ковидшилд (Астразенека произведена у Индији).

Кипар

Држављани Републике Србије могу да уђу на Кипар, али уз одређене сулове.

Сва лица која нису вакцинисана мораће да имају два негативна ПЦР теста, први 72 сата пре лета и други одмах по слетању на Кипар (тестирање се обавља на аеродрому, о трошку путника, а време до добијања резултата се мора провести у самоизолацији).

Од ове обавезе се изузимају деца млађа од 12 година.

Кипар пооштрио: Србија на црвеној листи

Одређене категорије лица ће моћи да се укрцају на лет без теста, али су дужни да се тестирају по доласку на Кипар:

1. Лица која имају регулисан боравак на Кипру и примила су бар једну дозе вакцине.

2. Лица која имају регулисан боравак на Кипру, узраста од 12 до 15 година.

3. Лица која имају регулисан боравак на Кипру узраста од 16 до 18 година и који су примили прву дозу вакцине.

4. Лица која из медицинских разлога не могу да се вакцинишу и поседују доказ о томе издат од стране Министарства здравља Р. Кипар.

У таквим случајевима, лица која спадају у неку од наведених категорија, морају остати у обавезној самоизолацији 72 сата, а након тога обавити још једно ПЦР тестирање. Уколико је поновљени тест негативан, могу прекинути самоизолацију.

Путници који поседују сертификат о вакцинисању нису у обавези да раде ПЦР тест, али могу бити насумично тестирани на кипарском аеродрому (о сопственом трошку).

Вакцине које се признају на територији Кипра: Фајзер, Астразенека, Џонсон и Џонсон, Модерна, Спутњик В, Синофарм и Синовак.

Сви путници су у обавези да електронски попуне пропусницу (CyprusFlightPass) 48 сата пре лета на https://www.cyprusflightpass.gov.cy, која туристима служи за несметано кретање на Кипру 7 дана, након чега су у обавези да на свака 3 дана раде ПЦР/Рапид тест (уколико нису вакцинисани).

Албанија

Иако нисмо на црвеној листи Републике Албаније, ипак постоје одређена правила.

Држављани Републике Србије могу да уђу у Р. Албанију.

Почев од 6. септембра, путници који улазе у Републику Албанију, на свим граничним прелазима, морају поседовати један од следећих докумената:

1. Потврда о вакцинацији (потребно да је од датума потпуне вакцинације протекло најмање две недеље);

2. Негативан ПЦР тест (не старији од 72 сата) или брзи антигенски тест (не старији од 48 сати);

3. Потврда о прележаној болести ЦОВИД-19 (валидна до 6 месеци након излечења).

Наведена правила важе за сва лица (осим за децу до 6 година старости), укључујући и она која транзитирају кроз Р. Албанију.

Држављани Републике Србије који поседују важећу путну исправу или биометријску личну карту, могу ући, транзитирати и боравити у Републици Албанији без визе 90 дана, у периоду од 180 дана од датума првог уласка на територију земље.

Такође, малолетна лица старија од 10 година живота (у даљем тексту дете) која по Закону о личним картама Републике Србије имају право на личну карту, с њом могу ући и боравити у Републици Албанији.

Држављанима Републике Србије који намеравају да у Албанију путују преко јужне српске покрајине Косова и Метохије за прелазак административних линија потребна је важећа лична карта.

Малолетна лица тј. деца старија од 10 година која поседују личну карту, с њом могу путовати преко Косова и Метохије.

Деци која не поседују личне карте, за прелазак административних линија и путовање преко КиМ, потребан је Извод из матичне књиге рођених на који је неопходно залепити или захефтати фотографију детета, а за улазак у Републику Албанију потребан им је пасош.

Улазак кућних љубимцима је могућ уз пасош вакцинације ветеринарске Амбуланте и потврду ветеринара да је љубимац здрав.