Прочитај ми чланак

Како је то могуће: За протест три месеца и Јутки три месеца

0

Више десетина учесника на протестима, који се одржавају од прошлог уторка на улицама Београда због незадовљства режима који спроводи владајућа власт, приведено је због ношења транспарената, викања на полицију... Њима су изречене максималне казне у висини од три месеца. У исто време, Основни суд у Крушевцу донео је пресуду да је Милутин Јеличић Јутка, бивши председник општине Брус крив за недозвољене полне радње према својој секретарици. За то дело је добио исту казну као и горе поменути демонстранти. Бесни грађани се питају: Да ли је могуће да је правда спроведена овако селективно?

Тим поводом, контактирали смо бившег судију, а садашњег адвоката, Ивана Бајазита који је објаснио да те две казне, односно та два дела никако не могу да се пореде и да су надлежни у оба случаја поступили у складу са законом.

“Овде је реч о потпуно два различита дела. Дело које је починио Јутка кривично дело и минимална казна је три месеца затвора. Ово што су урадили протестанти је прекршај и максимална казна за то је три месеца.

Дакле, једно је прекршај, а друго кривично и та два се никако не могу поредити, без обзира о чему је реч”, каже Бајазит за Нова.рс.

Он истиче да је у оваквим ситуацијама, као што су протести, држава веома осетљива и да су казне увек на максимуму.

“То је сасвим очекивана реакција у оваквим ситуацијама, а посебно када се ради о било каквом нападу на председника. Сасвим очекивано је било да казне буду максималне”, наводи Бајазит.

Адвокат Предраг Савић се надовезао на његову причу.

“Велика је разлика између кривичног и прекршајног поступка, тако да је висину казне за те две ствари немогуће поредити. За прекршаје се ретко кад додељује казна затвора, то се ради само у посебним изузецима. Обично се они који почине прекршај кажњавају новчано, а не затвором као што је то сада код нас у више случаја учињено”, наводи Савић.