Прочитај ми чланак

Још дуго нећемо моћи у Црну Гору

0

Грађани Србије ове недеље сигурно не могу у Црну Гору, а велико је питање је да ли ћемо моћи и следеће. Црногорски институт за јавно здравље најавио ће да затражити званично објашњење колега из Србије о повећању броја излечених пацијената, који је за 24 часа порастао за 4.000 људи, док министар здравља Златибор Лончар одговара да "Црногорцима нема смисла ништа објашњавати". Због раста броја заражених у нашој земљи, питање је и када ћемо моћи да уђемо у Словенију и да ли ће границе Хрватске остати отворене за наше грађане.

Да би грађани друге државе ушли на територију Црне Горе, њихова земља пре тога треба да се нађе на својеврсној “белој листи”, коју црногорске институције ажурирају свакога петка.

© Fotolia/ Kichigin19

Ове недеље, листа је дужа за три земље, Кипар, Ирску и Малту, али и даље кратка за – Србију.

Црногорци, наиме, као епидемиолошки критеријум за отварање граница у обзир узимају јасно и постојано смањење броја нових случајева, стопу хоспитализација и број пацијената у јединицама за интензивну негу као и број активних случајева.

“Епидемиолошком проценом и анализом обољевања је утврђено да стопа активних случајева од 25 на 100.000 становника указује на ниво локалне трансмисије који представља прихватљив ризик за несметано кретање и боравак становника тих држава у Црној Гори”, критеријум је црногорског Института за јавно здравље, који примењује на све, па и Србију.

Са друге стране, наша земља је у петак прибегла, како је објаснила др Дарија Кисић Тепавчевић, “рекласификацији статуса позитивних случајева“, што значи да они који имају благу слику након клиничког прегледа иду у кућну изолацију, где остају 14 дана.

“Уколико после те две недеље не развију ни један симптом, раде ПЦР тест и, ако су негативни, означавају се као здрави”, изјавила је Дарија Кисић Тепавчевић.

Таква “рекласификација” је за резултат имала повећање броја излечених у Србији за 4.000 људи, са 6.931 у петак на 11.056 у суботу, што значи да тренутно имамо 7 заражених на 100 хиљада становника. Тим је Србија формално стекла услов да њеним грађанима буде дозвољен улазак у Црну Гору без претходног боравка у карантину, јер је број активних случајева заразе пао испод 25 на 100 хиљада становника, како тражи Подгорица.

Институт за јавно здравље Црне Горе је, међутим, уместо стављањем на “белу листу” за улазак у ту земљу одговорио најавом да ће од колега из Београда затражити објашњење о примењеној методологији када је реч о повећању броја излечених.

Тим поводом за сада се са српске стране огласио само министар здравља Златибор Лончар, оценом да нема смисла појашњавати број излечених ковид пацијената земљи која, како каже, нема резултате, нити адекватно знање о вирусу корона.

Проблем за Србију, међутим, представља упоран раст броја заражених у протеклих неколико дана, као и појава нових жаришта, укључујући ту студентске домове у Београду као и градове попут Новог Пазара и Тутина. Најновији пораст доводи у питање да ли ће Србија и при следећем ажурирању црногорске “беле листе” и даље испуњавати тражени услов.

Подсећамо, данас је регистровано 73 новозаражених, јуче 82 особе , док је у суботу тај број износио 74 потврђена случаја.

У петак је највећи број нових случајева коронавируса, 22 од 96, регистрован је у Београду, а престоница је све време на челу по броју заражених.

Према јучерашњем пресеку, Београд је имао 29 новозаражених, а у суботу 18 случајева.

Србији на руку не иде ни оцена хрватских званичника, који су је, заједно са Северном Македонијом и БиХ, сврстали међу државе региона чија се епидемиолошка слика погоршава, и за које би граница са Хрватском могла да се затвори.

Претходно је саопштено да у Словенију без икаквих рестрикција могу да уђу грађани 17 земаља, међу којима има и оних које нису чланице ЕУ, а на тој листи нема Србије.