Руско Министарство спољних послова је дан раније обавестило јавност, да ће Москва, уколико Вашингтон одлучи да распореди ракете кратког и средњег домета (од 500 до 5500 км), на то одмах одговорити.
С тим у вези, желимо да подсетимо на руски мобилни копнени ракетни систем РС-26 Рубеж, који је требало да уђе у службу Оружаних снага Русије до краја 2017. године, али је искључен из државног програма наоружања до 2027-ме, због „немогућности истовременог финансирања“.
Треба напоменути, да је упоредо са балистичком ракетом на чврсто гориво РС-26 Рубеж, истовремено заустављен и пројекат железничког мобилног ракетног система Баргузин БЗХРК. Штавише, развој РС-26 Рубеж је скоро завршен.
Тестови, који су спроведени у периоду 2011-2015, сматрани су прилично успешним. Штавише, стручњаци из САД су веома пажљиво пратили напредак тестова, обраћајући пажњу на детаље.
Тако су лансирања обављена са полигона Капустин Јар, који се налази у североисточном делу Астраханске области Русије, а доласци су обављени на полигону Сари-Шаган који је закупило Министарство одбране Русије (удаљеност око 2100 км), налази се западно од језера Балхаш у степи Бетпак-Дала на територији Казахстана.
Американци су тада били огорчени што су таква лансирања наводно прекршила Уговор о ИНФ.
Након што је Руска Федерација затворила ове програме, Сједињене Државе су се једнострано повукле из ИНФ уговора 2019. године.
Маневарска бојева глава РС-26 „Рубеж”, која лети брзином од 6,7 км/с и више пута мења путању током лета, је недостижна за пресретање системима ПВО/Противракетне одбране као што је амерички ПВО систем Патриот, који, како сами Американци тврде, погађају циљеве брзином до 3,5 км/с.
У 2015-2017, руско руководство је одлучило да брзо преоружа Стратешке ракетне снаге са РС-24 Јарс и интерконтиненталним хиперсоничним ракетним системом Авангард.
Сада би, судећи по интонацијама из руског МИП-а, на хоризонту догађаја поново могао да се појави комплекс РС-26 Рубеж, као и ажурирана верзија Баргузин БЗХРК.