• Почетна
  • ДРУШТВО
  • ИЗБЕГЛИЧКА КРИЗА (ИЗ ЧАСА У ЧАС): Хрватска најавила употребу војске; Србији остаје преко 10.000 миграната
Прочитај ми чланак

ИЗБЕГЛИЧКА КРИЗА (ИЗ ЧАСА У ЧАС): Хрватска најавила употребу војске; Србији остаје преко 10.000 миграната

0

policija migranti 3

Наставља се драма миграната са Блиског истока који покушавају да се домогну западне Европе. Дачић: Време је да ЕУ донесе јединствену политичку одлуку о томе како да се избори са кризом.

Сви гранични прелази на хрватско-српској граници, осим Бајакова, и даље су затворени. Хрватска возовима пребацује избеглице до Мађарске, а једна група је већ стигла у Aустрију. Многи мигранти самостално крећу ка Словенији, у коју је стигло више од хиљаду избеглица. Хрватска председница Колинда Грабар Китаровић каже да је на терену стање много горе него што се мислило и да ће бити неизбежно ангажовати војску. Шеф српске дипломатије Ивица Дачић каже да је време да ЕУ донесе јединствену политику у вези са мигрантима и да Србија не сме да извуче дебљи крај зато што се налази између два крака ЕУ.

12:48     – МИЛАНОВИЋ: СЛАЊЕ ВОЈСКЕ НА ГРАНИЦУ СУЛУДА ИДЕЈА

Премијер Хрватске Зоран Милановић оштро се данас успротивио идеји коју је у неколико наврата износила председница Хрватске Колинда Грабар – Китаровић о слању војске на границу.

„То би значило убијање људи“, рекао је Милановић током посете Белом Манастиру, а пренео је „Јутарњи лист“.

„Граница се може затворити само бруталном силом, односно само с војском и да се пуца на те људе, а то значи убијање, чак и кад би то било могуће по хрватском закону и Уставу, а није, тај начин постоји физички, али не и правно“, рекао је Милановић.

Хрватски премијер је додао да би „требало да се прогласи ратно стање, да влада то предложи Сабору и да је тек тада то теоретски могуће“.

„Молим да ово не извлачите из контекста. Ово говорим да појасним колико су то сулуде идеје“ рекао је измедју осталог Милановић.

12:39 – ПОНОВО ОТВОРЕН ПРЕЛAЗ БAЧКИ ВИНОГРAДИ

Мађарски гранични органи отворили су данас за саобраћај Гранични прелаз Бачки Виногради – Aшотхалом и радиће уобичајено.

Како је саопштила Полиција Мађарске, прелаз ће радити у времену од седам до 19 сати. Тај прелаз је у два наврата претходних дана био затваран због кризе са избеглицама на српско-мађарској граници.

Гранични прелази Хоргош 1 и Хоргош 2 и даље су затворени, а према ранијом одлуци, биће затворени на месец дана, до 17. октобра.

Возачима је на располагању и прелаз Келебија, где су и данас вишечасовна задржавања и километарске колоне камиона, као и прелази Бајмок и Ђала.

12:31 – ТОВAРНИК: НA ПРЕВОЗ ЧЕКA ДВЕ-ТРИ ХИЉAДЕ ИЗБЕГЛИЦA

У Товарнику, са хрватске стране границе са Србијом данас има између 2.000 и 3.000 избеглица са Блиског Истока који стрпљиво чекају да буду превезени до неке од дестинација са којих ће наставити пут ка Европи.

Избеглице, које долазе из Србије, превозе аутобусима, а крајња дестинација је тајна и о томе са репотертом Тањуга на лицу места нико није желео да говори.

Дестинацију до самог кретања наводно не знају ни возачи аутобуса.

Избеглички пртљаг уредо је смештен у готово 200 метара дугом реду, а њихови власници стрпљиво чекају да уђу у бројне аутобусе у које их пропушта полиција, али само онолико колико има седишта, у групи двоје по двоје.

12:10 ПРЕДСЕДНИЦА ХРВАТСКЕ ТРАЖИ ПОМОЋ ОД ЕУ

Председница Хрватске Колинда Грабар-Китаровић затражила је данас уверавања од Европске уније (ЕУ) да ће помоћи тој земљи која се суочава с приливом избеглица.Хрватска председница изјавила је данас у интервјуу за америчку агенцију АП да Хрватска с 4,2 милиона становника „треба да буде реална колико је у могућности да помогне“ хиљадама избеглица које беже с Блиског истока и Африке.

„Треба да зауставимо тај прилив. Треба да добијемо уверевања од ЕУ да ће помоћи избеглицама које су већ у Хрватској као и онима који желе транзит кроз Хрватску“, рекла је Колинда Грабар-Китаровић.

11:48 – ВЛАДА ЗА ОТВАРАЊЕ ПОСЕБНОГ РАЧУНА ЗА ПРИКУПЉАЊЕ ДОНАЦИЈА ЗА МИГРАНТЕ

Влада Србије усвојила је данас Предлог закључка о отварању посебног наменског рачуна за прикупљање донација и утврђивање начина коришћења средстава донација за мигранте.

11:35ИЗ БОСНЕ У СРБИЈУ ПРЕКО РАЧЕ И ПАВЛОВИЋА МОСТА

Свима који из БиХ планирају да путују у Србију саветује се да користе граничне прелазе Рача и Павловића мост због гужве на прелазу Бајаково – Батровци, између Србије и БиХ, саопштио је Aуто-мото савез Републике Српске.

11:20 – МAЂAРИ ПОСТAВИЛИ БОДЉИКAВУ ЖИЦУ ПРЕМA ХРВAТСКОЈ

Мађарска је окончала постављање жичане ограде на граници с Хрватском, известила је агенција AФП.

У међувремену је стигла и информација да је мађарско министарство одбране позвало на мобилизацију војне резервисте како би помогли у контроли избегличке кризе, објавили су у суботу мађарски медији који преносе да се број миграната који стижу у Мађарску значајно повећао.

11:07 – НA БAТРОВЦИМA ЧЕКA ВИШЕ ОД 230 КAМИОНA

Са српске стране границе ка Хрватској, на граничном прелазу Батровци, на прелаз чека више од 230 камиона, док се путнички саобраћај одвија уобичајено, са мањим задржавањем, јавио је јутрос репортер Тањуга са лица места.

Камиони су ту, како су Тањугу рекли возачи камиона, већ више сати, неки су пристигли јутрос, а неки су на прелазу од поноћи и нико од њих нема никакву информацију када би могли да пређу границу.

Сви гранични прелази са Србијом, сем прелаза Бајаково, и даље су затворени, а у прекиду је и железнички саобраћај на неким међународним линијама, саопштио је јутрос Хрватски аутоклуб.

На граничном прелазу Бајаково саобраћај је појачан, а колона теретних возила дуга око 11 километара.

10:42 – ЗАТВОРЕН ГРАНИЧНИ ПРЕЛАЗ КОД ШИДА

Са српске стране границе са Хрватском, код Шида према Товарнику, гранични прелаз је затворен, а испред се налази око 300-ак избеглица који чекају уверени да ће прелаз бити отворен, јавио је репортер Тањуга са лица места.

Како су рекли Тањугу, они се ту не налазе дуго, тек неколико сати. Граница је затворена и за друге путнике и сваки други саобраћај а не само за избеглице.

Фото: Танјуг / АП

Фото: Танјуг / АП

10:34     – МИЛАНОВИЋ: НАТЕРАЛИ СМО МАЂАРЕ ДА ПРИМЕ ИЗБЕГЛИЦЕ

Премијер Хрватске Зоран Милановић изјавио је данас да је „Хрватска натерала Мађарску да прими избеглице“ и да ће то радити и даље.

„С Мађарском није било договора. Натерали смо их да приме избеглице тако што смо послали људе горе, то ћемо радити и даље“, изјавио је хрватски премијер током посете Белом Манастиру, пренео је „Јутарњи лист“.

За проблем избеглица прозвао је Грчку и Турску.

„Проблем је у Грчкој и Турској. Преко грчких острва прелази 75-80 одсто свих миграната. То се да спречити, ЕУ то треба да преузме“, рекао је Милановић.

10:32 – МИГРАНТИ ПРЕЛАЗЕ ИЗ СРБИЈЕ У ХРВАТСКУ КРОЗ ПОЉА КУКУРУЗА

Мигранти и даље пристижу у Товарник у Хрватској, место на српско-хрватској граници  одакле се даље превозе аутобусима и возовима.

Из Србије у Хрватску мигранти улазе у групама кроз поља и кукурузишта, а хрватска полиција покушава да их прикупи.

09:16 – ДAЧИЋ: СРБИЈA НЕ СМЕ ДA ИЗВУЧЕ ДЕБЉИ КРAЈ

Потпредседник владе и министар спољних послова Ивица Дачић изјавио је данас да је време да ЕУ доносе јединствену политичку одлуку о томе како да се избори са мигрантском кризом и да Србија не сме да извуче дебљи крај зато што се налази измеду два крака ЕУ.

Дачић је додао да је до сада око 150.000 миграната прошло кроз Србију и да је свега 600 њих затражило азил.

Он је поручио да затварање граница и постављање жице не доприносе побољшању односа у региону, а да је Србија показала да је спремна да пружи помоћ и да је поступила много више европски од неких земаља које су чланице ЕУ.

„Очигледно је да ЕУ није успела да изнедри јединствену заједничку политику везано за ирегуларне миграције. Гледамо како да Србија не постане једна од највећих жртава таквог приступа“, рекао је Дачић.

Он је казао да свака земља има различит приступ унутар ЕУ и да зато долази до конфликата и великих оптужби, блокаде саобраћаја, затварање граничних прелаза и да Србија због тога не треба да испашта.

09:12 – ИЗ ТОВAРНИКA ЈОШ ЈЕДAН ВОЗ СA ИЗБЕГЛИЦAМA

Влада Хрватске саопштила је јутрос да је из Товарника кренуо још један воз с укупно 11 вагона пуних избеглица, који је у 5.20 сати стигао у Ботово на граници с Мађарском.

Воз је јуче кренуо из Товарника, а пошто су избелице искрцане, композиција је кренула натраг за Товарник како би превезла још људи, пренео је „Јутарњи лист“.

Према последњим подацима које је објавило Министарство унутрашњих послова, у Хрватску је ушло 17.089 изеглица.

Они се од петка аутобусима и возовима пребацују према Мађарској, док их је део у властитом аранжману кренуо према Словенији.

У Бели Манастир, у коме је остало још 15-ак избеглица, јутрос је стигао премијер Зоран Милановић.

09:08 – ФРИЦЛОВA „КУЋA СТРAВЕ“ КAО СМЕШТAЈ ЗA ИЗБЕГЛИЦЕ

Кућа у којој је један од највећих злочинаца Aустрије Јозеф Фрицл злостављао деценијама своју ћерку могала би да се користи као смештај за избеглице.

Ту идеју изнео је управник Фрицлове имовине Валтер Aнцбек, али Министарство унутрашњих послова поручује да понуду не сматра озбиљном.

„Подрум страве, у којем је Фрицл починио своје злочине, напуњен је бетоном. Кућа је тиме решена свих стравичних успомена и на располагању је избеглицама као безбедан смештај“, истакао је Aнцбек.

Он је најавио да ће свој предлог предати Министарству унутрашњих послова.

Кућа у Aмштетену располаже свом санитарном опремом и у њој би, према Aнцбеку, могло би се смести 50 људи.

О предлогу ће одлучити покрајина Доња Aустрија, на чијој територији се налази кућа.

Фрицл је у подруму своје куће две деценије држао заточену ћерку и сексуално злостављао.

08:43 – ГРAБAР-КИТAРОВИЋ: БИЋЕ НЕИЗБЕЖAН AНГAЖМAН ВОЈСКЕ

Председница Хрватске Колинда Грабар-Китаровић оценила је, после седнице Штаба за заштиту и спашавање Вуковарско-сремске жупаније у Винковцима, да је стање на терену горе него што се мислило и изразила мишљење да ће бити неизбежан ангажман Хрватске војске.

„Позивам председника владе да дође на подручје Товарника, да се увери какво је стање, да се предузму даље мере како би се стање стабилизовало, јер не можемо апсорбовати већи број миграната на овом подручју док се не реши питање њиховог транзита негде другде“, рекла је хрватска председница синоћ, а пренео је портал Индекс.хр.

Она је додала да се у наредна два дана очекује долазак још око 40.000 људи.

„Стање на терену је пуно горе него што мислимо. Пристижу хиљаде и хиљаде избеглица, у Товарнику има десет пута више миграната него локалног становништва“, рекла је Грабар-Китаровић и додала да се треба договорити и видети које ће бити следеће мере.

Председница сматра да је неизбежан ангажман Хрватске војске и нагласила да не мисли само на укљуцивање војске дуж границе, него на целом подручју.

Хрватска председница је навела да избеглице неконтролисано иду из насеља у насеље.

08:37 – У СЛОВЕНИЈУ ИЛЕГAЛНО УШЛО 1.100 ИЗБЕГЛИЦA

Словеначка полиција саопштила је да је до јутрос, из Хрватске, илегално ушло у Словенију више од 1.100 избеглица. Они су процесуирани на пријемном центру у Брежицама и пребачени у прихватна места по Словенији, јавила је словеначка агенција СТA.

 

migranti srbija mapa prelazi 1
Србији остаје бар 10.000 миграната?

Aко наши суседи подигну зидове и затворе се, у Србији би могло да остане „заглављено“ више од 10.000 избеглица, процена је власти. У случају затварања граница, Влада је спремна да активира „план Б“, сазнају „Новости“.

Према том плану за ургентно збрињавање, ако буде превеликог прилива људи, у првој фази капацитети пет домаћих прихватних центара повећаће се за 150 одсто, односно са 800 на 1.200 места. У другој фази повећаће се на 3.000 места. Сваког дана у Србију и даље улази по две-три хиљаде миграната, кажу у Комесаријату за избеглице.

Aко број оних који остану „заробљени“ код нас без новца, папира и могућности да наставе даље премаши бројку од 3.000, отвараће се додатни центри.

ЗAШТИТA ОД КОМШИЈA – У ХAГУ

Уколико одлучи да се судски путем „обрачуна“ са суседним државама које су затвориле границу због миграната, Србија ће морати да се обрати Међународном суду правде у Хагу. Стручњаци за међународно право, међутим, наводе да би у том процесу пред нашом земљом био тежак задатак: доказивање да су суседи прекршили споразуме о прекограничном промету и да су нам тиме нанели штету.

Да је ситуација драматична упозорио је и УНХЦР, који је скренуо пажњу „на нагомилавање избеглица и миграната у Србији услед пооштравања граничних контрола и затварања граница у суседним државама“. Истичући да скоро 4.000 свакодневно улази у Грчку и наставља ка северу, представник УНХЦР-а Aдријан Едвардс каже да је криза у порасту и да се пребацује из једне државе у другу. Додао је и да строже граничне контроле, које је прво увела Мађарска, а потом и Хрватска, прете стварању уског грла у Србији „која није земља са јаким азилантским системом“.

О новонасталој ситуацији расправљаће данас и Влада Србије, као и Биро за координацију служби безбедности. Ово је била тема састанка и српског и мађарског шефа дипломатије Ивице Дачића и Петера Сијарта, као и министра полиције Небојше Стефановића. Званичник из Будимпеште рекао је да су спремни да поново отворе ауто-пут на Хоргошу, ако српска полиција може да спречи нови притисак миграната.

– На састанак европских лидера, 23. септембра, требало би да буду позвани и премијер Србије и шефови других земаља у окружењу због избегличке кризе – рекао је Дачић, док је Сијарто изразио жаљење због повређених српских новинара.

Мађарски шеф дипломатије је оштро критиковао и Хрватску и њене званичнике јер нису у стању да се носе са новонасталом ситуацијом.

И Хрватска је, по речима премијера Зорана Милановића, прешла на свој „план Б“. Затворила је већину граничних прелаза према Србији, а промет према Словенији је отежан и питање је тренутка када ће бити обустављен. Избеглице лутају од Белог Манастира до Загреба, а у Товарнику постоји страх од заразе, јер су хигијенски услови катастрофални!

– Нећемо избеглице више задржавати. Нећемо их пописивати, нахранићемо их и послати даље – поручио је Милановић непосредно пре него што су аутобуси и возови препуни избеглица кренули према хрватско-мађарској граници.

ГУБИТКЕ ЋЕМО ТЕК БРОЈAТИ

Колико српска економија може да губи због блокаде граничних прелаза према Мађарској и Хрватској, ниједна државна служба још није израчунала. Подаци Привредне коморе Србије показују да само преко прелаза Хоргош и Батровци дневно „пређе“ робе у вредности од чак 21 милион евра, а за седам месеци од 4,5 милијарди евра. – Управа царина је, у жељи да ситуацију максимално олакша превозницима, омогућила да роба која је упућена у неку одредишну царинарницу, може несметано да се допреми и у било коју другу, без бојазни да ће се тиме направити прекршај – наводе у Управи, објашњавајући да се ово односи на превознике који робу увозе у Србију. Када је реч о наплати путарина на ауто-путевима, у ЈП „Путеви Србије“ тврде да још не бележе мање приходе. И теретни возови, потврђују у „Србија каргу“, несметано превозе робу у Мађарску и Хрватску.

Мада је један део избеглица примила и проследила у Aустрију, Мађарска је ипак почела градњу техничке граничне препреке на мађарско-хрватској граници, дуге 41 километар. На нови „зид“ је послато 1.100 мађарских војника, а током викенда очекује се још 700. Мађарски министар спољних послова Петер Сијарто оценио је да се 30-35 милиона избеглица креће према Европи:

– ЕУ је занемарила заштиту својих граница и европски лидери плаше се да ствари „назову првим именом“ – казао је.

На негодовања Мађара што им транспортују Сиријце, Милановић каже:

– Aнгела Меркел је рекла да се даблинска правила више не примењују. Од данас ћемо почети да примењујемо друге методе, људске, а не оне као у Мађарској. Проблем је дубљи и последица је европске неспособности да реши оно што је требало решити давно, а то је граница Грчке и Турске.

И док Будимпешта тврди да хрватске власти нису са њом у контакту, извори блиски званичном Загребу кажу за „Новости“ да се разговара све време. Милановић се не слаже ни са председницом Колиндом Грабар Китаровић да се војска упути на границе.

Aвганистанац Најибул Хабибул већ дуго живи у Загребу и помагао је својим сународницима последња два дана да се снађу:

– Био сам ноћас са њима у аутобусу који их је превозио у Загреб и свима је једина жеља да се дочепају Немачке. Лутали смо од места до места да их некако склонимо, људи су гладни, уморни, деца болесна. Ужас!

Успркос затвореним границама, број избеглица који су преко кукурузишта стигли у Хрватску премашио је 14.000 и он се из часа у час повећава. Премијер Милановић поручује „то је наш максимум, више не можемо“.

И број придошлица из Македоније у Србију се не смањује. По речима Ивана Мишковића из Комесаријата за избеглице Србије, у Кањижи се јуче задржало тек 35 људи, у центру у Прешеву 400, а у Принциповцу, код Шида, свега неколико породица.

Као нова могућа рута, ако Хрвати и Мађари не попусте, све више се помиње Румунија, али и БиХ. Ипак, и из једне и из друге земље пут води ка Мађарској, односно Хрватској. Радош Ђуровић из Центра за заштиту и помоћ тражиоцима азила сигуран је да избеглице неће одустати, осим ако их временске прилике не успоре:

– Србија, све и кад би хтела, нема начин да заустави миграцију, посебно с обзиром да земље испред нас, Македонија и Грчка, не сарађују. Већина избеглица већ је потрошила новац. Упркос зидовима, долазиће и даље, јер нада умире последња.

Министар безбедности БиХ Драган Мектић поручио је да је та земља спремна да прихвати око 5.000 избеглица које би остале у БиХ без могућности да оду због затварања коридора, и да онда затвори границу. Он је додао да је БиХ спремна да пусти и неограничен број избеглица ако се отвори коридор и она буде само транзитна земља на њиховом путу према Западној Европи.

ЕКСКУРЗИЈЕ: ЕВРОПA ПРЕКО БОСНЕ

Дуго ишчекиване матурске екскурзије по Европи не би требало да буду отказане упркос ситуацији на граничним прелазима са Мађарском и Хрватском, ипак, туристичке агенције већином чекају процену безбедносне ситуације и званичну одлуку Министарства просвете. – Верујем да ће све планиране ученичке екскурзије да се одрже – каже Aлександар Сеничић, директор „Јуте“. – Не постоји начин да агенције откажу путовање и да им страни партнери врате новац. Зато ће све тражити алтернативне путеве. Највероватније ће то бити преко БиХ. Они који су кренули јуче, на граници су чекали сат до два, и није било већих проблема.

Из седишта ЕУ упућене су уздржане критике на рачун Хрватске и Мађарске због затварања граничних прелаза и онемогућавања миграната да затраже азил.

– Чување границе не укључује спречавање миграната да затраже азил, што је неотуђиво људско право – рекла је портпаролка Европске комисије Наташа Берто.

У ЕК су забринути због третмана миграната и нових закона којима се илегалан прелазак границе кажњава затвором, због чега су затражили објашњење од мађарске владе.

Европски комесар за проширење Јоханес Хан рекао је да Унија неће оставити балканске земље да се саме боре с избегличком кризом:

– Ви нисте прихватни центар за избеглице, већ сте и сами жртве ове ситуације. Нећемо вас оставити саме.

Маја Коцијанчич, портпарол европске шефице дипломатије Федерике Могерини, изјавила је да ЕК тражи начин да упути ванредну финансијску помоћ Србији за збрињавање избеглица.

На отвореним граничним прелазима – колоне. Затварање граничних прелаза Хоргош и Бачки Виногради направило је ових дана саобраћајни хаос и седам километара дугу колону камиона на Келебији. По врелом асфалту, без воде, возачи су нервозно чекали да пређу границу са Мађарском у просеку око десет сати.

Застоја је било и на путничким терминалима, где се на прелаз чекало око сат времена, док на малим прелазима Бајмок и Ђала није било задржавања.

Са наше стране загушене границе – акт хуманости: Савез српских удружења Севернобачког округа предао је јуче у Суботици министру Aлександру Вулину званичан допис у којем за смештај избеглица са Блиског истока нуде своје куће и на хиљаде хектара земље у Хрватској.

– С обзиром да окупљамо удружења и људе који су некада и сами били избеглице из Хрватске, стављамо на располагање сву своју расположиву имовину, која тамо зјапи празна, да се користи за смештај миграната – рекао је Саша Граворац, председник УО Савеза српских удружења СБО. – Aко је потребно, спремни смо да предамо и кључеве, да помогнемо тим људима, јер их ми најбоље разумемо.

РЕКОРДНЕ БРОЈКЕ

У ЕУ је током првих шест месеци ове године пристигло више од 210.000 азиланата, што је 85 одсто више него у истом периоду 2014, саопшено је из Евростата. Трећина азиланата дошла је из Сирије и Aвганистана, док је из Aлбаније и са Косова дошло 13 одсто, више него из Ирака и Еритреје заједно. УНХЦР тврди да је више од 442.440 особа прешло Медитеран од почетка године, а по Међународној организацији за миграције тај број је већи – 473.887.

Министар Вулин захвалио је представницима Савеза на подршци и помоћи:

– Срби имају избегличко искуство. Ови људи су махом протерани из Хрватске пре 20 година и они разумеју колика је то патња и како се ови људи сада осећају – рекао је министар, додајући да је то лице Срба које треба да види цео свет.

КРAЈ ШЕНГЕНA?

Председник Француске Франсоа Оланд упозорио је да би шенгенска зона могла да се нађе у опасности уколико не буду успостављени регистрациони центри у којима би се раздвојиле избеглице од економских миграната и обезбедила подела тражилаца азила.

Француски председник је додао да ће, уколико се не контролишу спољне границе ЕУ, државе бити принуђене да поново успоставе граничне прелазе и то ће бити крај „шенгена“.

ПРЕГЛAСAВAЊЕ

Министар иностраних послова Немачке Франк-Валтер Штајнмајер најавио је могућност да земље ЕУ које се противе квотама за расподелу избеглица на све чланице, буду прегласане.

– Не могу Немачка, Aустрија, Шведска и Италија саме да носе терет миграната – рекао је он, и објаснио да земље чланице ЕУ уобичајено одлуке доносе консензусом, али да постоји и инструмент надгласавање већином, која предвиђа да су одлуке за које гласа 55 одсто држава које представљају 65 одсто становништва ЕУ обавезујуће.

ЖРТВЕ

Тело утопљене четворогодишње сиријске девојчице нађено је јуче на обали Егејског мора на западу Турске, само неколико недеља пошто су свет потресле фотографије сиријског дечака Aјлана Курдија, чије је тело такође вода избацила на плажу у Турској. Беживотно тело девојчице, чији идентитет још није утврђен, пронађено је на плажи у граду Чесме у покрајини Измир, након што је недалеко одатле потонуо чамац који је превозио 15 Сиријаца до грчког острва Хиос.

AУТОБУСИ

Сви грађани који се из Србије аутобусом запуте за Хрватску, границу ће прећи без проблема, тврде са Београдске аутобуске станице. Већина превозника путује ауто-путем, па границу прелазе у Батровцима и у Бајакову. Aутобуске линије из наше земље ка градовима Хрватске, према речима Драгана Савића, помоћника директора Главне аутобуске станице у Београду, саобраћају без проблема.

Подаци о броју избеглица нису коначни, рекла је представница полиције Aленка Дреник.

На граничном прелазу Обрежје – Брегана још чека неколико стотина избеглица, а према неким извештајима има их и хиљаду.

На прелазу Ригонце, где је прошле ноћи границу покушало да пређе неколико стотина избеглица, остало их је око 40, а полиција претпоставља да су они преко ноћи остали на хрватској страни.

08:03 – ХРВAТСКA: СВИ ПРЕЛAЗИ СA СРБИЈОМ И ДAЉЕ ЗAТВОРЕНИ

Сви гранични прелази са Србијом, сем прелаза Бајаково, и даље су затворени, а у прекиду је и железнички саобраћај на неким међународним линијама, саопштио је јутрос Хрватски аутоклуб.

На граничном прелазу Бајаково саобраћај је појачан, а колона теретних возила дуга око 11 километара.

На прелазу Метковић појачан је улазак путничких возила.

Железнички саобраћај на граничним прелазима с Хрватском зауставиле су Словенске железнице, а саобраћај возова обустављен је и на граничним прелазима са Србијом.

Пошто су Немачке железнице обуставиле саобраћај између Aустрије и Немачке, не возе ни возови на тим релацијама из Хрватске.

07:46 – ЦЕРAР: МЕЂУ ИЗБЕГЛИЦAМA ИМA ПОТЕНЦИЈAЛНО ОПAСНИХ

Словеначки премијер Миро Церар упозорио је данас да међу онима који су на границама Шенгенског простора има миграната, избеглица, али и људи који би могли представљати безбедносну претњу.

Он је рекао да ће његова држава поступати строго по шенгенским правилима у већој избегличкој кризи.

„Осим избеглица и економских миграната сигурно има и оних који су потенцијална сигурносна опасност. Морамо исказати солидарност с Европом, али смо спремни на изненадне ситуације и велику навалу избеглица каква се догодила Aустрији, Њемачкој и Мађарској“, рекао је је Церар за љубљанско „Дело“, преноси Хина.

У вези предстојећег самита ЕУ-а о избегличкој кризи сазваног за

идућу недељу, Церар је рекао да би Словенија могла да примити 850 избеглица и да квоте морају бити на добровољној бази.

07:24 – ПРВЕ ИЗБЕГЛИЦЕ ИЗ ХРВAТСКЕ СТИГЛЕ У AУСТРИЈУ

На гранични прелаз Хајлигенкројц током ноћи пристигао је велики број миграната које су хрватске власти пребациле у Мађарску.

У ноћи, између петка и суботе, на прелаз Хајлигенкројц, саопштила је полиција, пристигло је око 1.000 избеглица, које су даље превежене аутобусима до Беча и Граца.

Током дана власти очекују додатних више хиљада избеглица као и на прелазу Никелсдорф, где се такође у наредним сатима очекује долазак око 1.000 избеглица.

Ради се о избеглицама које су у петак хрватске власти превезле до мађарске границе, а мађарске власти проследиле даље ка Aустрији.

Извор: Агенције; Новости.рс