Прочитај ми чланак

Москва чека Павла Штрпца

0

 

pavle-strbac

Опора је прича Сомборца Павла Штрпца (24), али и поучна – живот је борба у којој нема узмицања чак и ако је противник опака болест. Већ 18. годину Павле болује од поремећаја хода, има проблем са одржавањем положаја главе и говором.

Али уз ослонац на своје родитеље и старију сестру, дипломирао је на Пољопривредном факултету у Земуну и уписао мастер студије. Све време и он и породица држали су се за сламку наде да ће медицина кад-тад изумети лек који би ако не излечио, онда макар олакшао Павлове муке.

Те суморне дане од пре 18 година, Светлана и Драган Штрбац никада неће заборавити. Њиховом петогодишње синчићу Павлу, до тада здравом и напредном дечачићу, почеле су да дрхте обе руке, а затим и да се уврћу. Недуго затим, исто се дешавало и са његовим стопалима. Констатован је поремећај хода и држања главе. Павлов до тада јасан говор убрзо је постао неразумљив.

– Почевши од 1995. године Павле је прегледан и лечен на Институту за мајку и дете, Институту за ментално здравље, Клиници за неурологију и психијатрију за децу и омладину, Заводу за психофизиолошке поремећаје и говорну патологију, Институту за неурологију КЦС и Војномедицинској академији – каже његова старија сестра Маја.

Сви досадашњи покушаји лечења и рехабилитације нису дали жељене резултате, стање се константно погоршавало. Свих тих година смењивале су се лекарске дијагнозе, а коначна гласи: Дyстониа идипатхица нон фамилиарис. Данас Павле живи уз помоћ мајке која 24 сата води бригу о његовим свакодневним основним животним функцијама.

Ипак, све време породицу Штрбац охрабривало је то што су младићеве интелектуалне способности остале потпуно очуване. Нада је засијала у Москви. Омогућило је јесенас руско Министарство здравља да Павле буде оперисан у „Научном центру за неурологију“ Руске академије медицинских наука по условима који важе за држављане Русије.

После спроведених анализа, прегледа и увида у комплетну досадашњу медицинску документацију, академици у Србији, као и стручњаци у Москви са Руске академије медицинских наука, закључили су да би метода избора у лечењу-дубока стимулација базалних ганглија са имплантацијом електрода у палидуму могла да помогне младом Сомборцу.

– Речено нам је да би лечење том методом резултирало опоравком у смислу прекида невољних покрета и могућности да Павле настави нормалан живот, без сталне помоћи и неге – кажу Светлана и Драган.

Хируршки захват и постоперативни ток биће финансирани из руског буџета. Породици је потребна помоћ за куповину апарата за електростимулацију, који по предрачуну кошта око 25.000 евра, а неопходан је Павлу у Москви, на дан операције.

Апарат се састоји од седам делова. Две електроде биће уграђене у мозак младића како би стимулисале његове нервне импулсе, а одашиљач ће уметнути у његову кључну кост. Москва чека Павла Штрпца.

ПОМОЗИМО ПАВЛУ

На име Павла Штрпца отворени су рачуни за уплату помоћи:

Број динарског рачуна: 310-0200300003213-97 NLB Banka.

Број девизног рачуна IBAN: RS35310023050030038360 NLB Banka

(Вечерње новости)