Прочитај ми чланак

Хашки трибунал пресудом Толимиру припрема омчу за Младића

0

Пензионисани генерал Војске Републике Српске, Здравко Толимир осуђен је првостепеном пресудом на доживотни затвор за „геноцид, удруживање ради вршење геноцида, прогоне, истребљење и присилно премештање муслиманског становништва Сребренице и Жепе од јула до новембра 1995. године“.

Аналитичари у Србији и Републици Српској ову пресуду оцењују не само као још један доказ двоструких аршина хашке правде, већ и као смишљен начин да се „закују“ будуће пресуде некадашњем председнику РС Радовану Караџићу и команданту Војске РС, генералу Ратку Младићу.

Геноцид и у Жепи?
Већина муслиманских медија поздравила је пресуду Толимиру, а аналитичари из Сарајева се надају да ће и у жалбеном поступку остати део којим се потврђује геноцид Војске РС не само у Сребреници, већ и Жепи. Бошњачки официр за везу са Хашким судом Амир Ахмић, изјавио је да пресуда „може бити прекретница за Хашки трибунал“.
„Ова пресуда може бити изузетно значајна и за процесе који се воде против Радована Караџића и Ратка Младића“, казао је Ахмић.

„Било је видљиво да се пресуда Толимиру односи на Младића. Судија у овом предмету је стално понављао да је Толимир био први Младићев сарадник што говори да се гради пирамида до геноцида која се пројектује за бившег команданта Војске Републике Српске Ратка Младића и бившег председника Српске Радована Караџића“, оценио је адвокат и бивши судија Уставног суда БиХ Крстан Симићи и додао да је оваквом пресудом Толимиру „нарушен принцип права на одбрану“.
 
Младићев саборац: Толимир и Младић током рата
„Трибунал је морао наћи механизам да обезбеди право Толимиру на одбрану. Евидентна је била његова правна нестручност, а био је и слабог здравственог стања да би се квалитетно супротставио наводима оптужнице“, казао је Симић.

Много оштрији је шеф Правног тима Радована Караџића, београдски правник Горан Петронијевић.

„Осуђујућом пресудом Толимиру, а ослобађајућим хрватским генералима Анти Готовини и Младену Маркачу и бившем команданту ОВК Рамушу Харадинају, Хашки суд је само доказао оправданост тврдње да је тамо свако невин док се не докаже да је Србин“, изјавио је Петронијевић и додао да је овом пресудом, Трибунал показао да је „дисциплински орган НАТО пакта“ који има задатак да докаже да је српски народ крив за све што се догађало на Балкану“.

Директор Републичког центра за истраживање ратних злочина Републике Српске, Јанко Велимировић позвао је државне органе и јавност на помоћ Толимиру у жалбеном поступку како би се оспориле квалификације наведене у првостепеној пресуди.

„Оваква пресуда је била очекивана. Али, проблем је што је овај пут у пресуди наведено удруживање ради вршења геноцида, што је упозоравајуће за Републику Српску“, истиче Велимировић.

Председник Народне скупштине РС, Игор Радојичић каже да је потребно детаљно прочитати ту пресуду како би се утврдило има ли неповољних делова по Српску, али да нема сумње да су у питању двоструки аршини у одлучивању Трибунала

 

 

Лицитирање жртвама
Првостепена пресуда Толимиру је интересантна и по чињеници да је ово прво судско веће у Трибуналу које је навело да је у Сребреници убијено „4.900 муслиманских мушкараца, а да је укупан број убијених ближи бројци од најмање 6.000 особа“, мада је експерт за демографију из Осла Хелге Брунборгсе, ангажован од стране Трибунала да установи број убијених, прошле године изнео податак да је „у Сребреници убијено 7.905 људи, а, према процени међународне комисије, 8.100“.

 

Упозоравајући на овај апсурд, Горан Петронијевић подсећа да је првобитно та цифра прелазила и 15.000 настрадалих.

Према његовим речима, хрватска акција „Олуја“ била је „најприближнија“ термину геноцида, али да суд тако није установио зато што је то била акција којом су „руководиле америчке компаније“.

(Вести он лајн)