Прочитај ми чланак

Горан Јешић: Пре претњи су ми нудили мито да ћутим о токсинима у млеку

0

НОВИ САД – Војвођански секретар за пољопривреду Горан Јешић откриио је у интервју за Преонлајн да је добио добру понуду да не изађе у јавност са подацима о токсинима у млеку, а да су, када је то ипак урадио, почеле да му стижу претње.

„О томе да ли данас има корупције, колико и каква је, могу само рећи да сам пре претњи које су уследиле пошто сам обелоданио стање на тржишту млека, добио и добру понуду да о томе ћутим“, рекао је Јешић.

Он је додао да не сме да каже ко му је претио, да је „обе ствари пријавио полицији и не сме да говори о томе, а на институцијама је да пронађу и санкционишу те људе“.

„Када је у питању ситуација са млеком, лично сам инсистирао код председника ДС Ђиласа и страначких органа да се та тема не сме и не може исполитизовати, јер је реч о безбедности свих грађана, а не о неком дневно политичком питању“, рекао је Јешић за Пресонлајн.

„Готово сто процената увозне хране се контролише, али је чињеница да наши грађани конзумирају 95 одсто производа који су настали у Србији, а ту је контрола далеко слабија и нередовнија. За такве случајеве планирано је да буде оформљена национална лабараторија у Батајници, али она никада није почела да функционише онако како је то предвиђено и да ради оно што треба.

У сређеним друштвима постоје дијагноза проблема и дугорочна стратегија – у Немачкој, на пример, лабораторијама управљају сами сточари. Рецимо, за проблем са присуством афлатоксина у млеку знало се још у септембру, тада се нешто и могло урадити, али су и републичке инстанце и велики произвођачи одлучили да ураде једно велико ништа“, изјавио је Јешић.

Он каже да је због тога је неопходно инсисирати и на кривичној одговорности и то на републичком нивоу.

(Фонет)