Прочитај ми чланак

Факултет спорта мора да плати више од 120 милиона динара: Инспекција утврдила да..

0

Буџетска инспекција наложила је Факултету спорта и физичког васпитања да у буџет уплати више од 120 милиона динара, након што су у инспекцијској контроли, како стоји у извештају инспекције, утврђене незаконитости и неправилности у раду те високошколске установе.

Овај факултет је један у низу високошколских установа у саставу Универзитета у Београду које је буџетска инспекција „чешљала“ у претходном периоду, а слични налази констатовани су и на Факултету за специјалну едукацију и рехабилитацију, Грађевинском и Техничком факултету у Бору.

Свима њима инспекција замера да су сопствена средства трошили на незаконит начин, док са поменутих факултета тврде да су све радили у складу са Законом о високом образовању и уредбама.

Фото: Facebook/fsfvbg

 

У записнику о инспекцијској контроли Факултета спорта и физичког васпитања који је обухватио период од 2018. закључно са септембром 2022, у који је Данас имао увид, том факултету је наложено да у буџет уплати око 26 милиона динара, по основу незаконито увећаних коефицијената и око 90 милиона динара по основу незаконито увећаних плата.

Инспекција у свом извештају констатује да Факултет није поседовао доказ да су запослени радом и залагањем остварили већи радни учинак и допринели остваривању резултата пословања, односно да су испуњени услови за увећање плате по основу члана 12 Закона о платама у државним органима и јавним службама који прописује да се плате могу увећати из оствареног прихода сразмерно учешћу трошкова рада у оствареном приходу.

Факултет је дужан да уплати на буџетски рачун и око 1,4 милиона динара које је исплатио запосленим женама за Дан жена, затим 4,3 милиона који су исплаћени поводом Дана факултета и још око три милиона динара на основу незаконити исплаћених накнада за учешће у раду комисија за одобравање, оцену и одбрану докторских дисертација.

В.д. декана: Све рађено по закону

Док инспекција тврди да је овим исплатама прекршен Закон о буџетском систему, вршилац дужности декана Факултета спорта и физичког васпитања проф. др Саша Јаковљевић за Данас каже да је Факултет поступао у складу са Законом о високом образовању и одговарајућим уредбама.

„Буџетска инспекција сматра да нисмо смели да повећавамо плате запосленима путем исплате стимулација и измене одређених коефицијената. Они сматрају да према Закону о буџетском систему ми немамо сопствене приходе, док с друге стране Закон о високом образовању препознаје те приходе и даје право факултетима да располажу тим средствима на основу сопствених аката“, наводи Јаковљевић.

Он напомиње да се Факултет труди и жели да послује у складу са законом и интересима државе Србије, а то је показао и враћањем у посед државе тениских терена које је 10 година противправно у свом поседу држао један приватник.

„Факултет би, теоријски, вероватно могао да у неколико наредних година из сопствених прихода ‘врати’ новац који тражи буџетска инспекција, али у том случају једноставно не би могао да функционише. Не бисмо имали средства за основне наставне и научне активности, а њихов развој би био апсолутно немогућ. Такође, не би било средстава за плаћање редовних рачуна за комуналне услуге и таксе, струју, воду и друге режијске трошкове, јер је у претходних пет година Факултет потрошио у те сврхе преко 370 милиона динара из сопствених средстава“, истиче Јаковљевић.

Он се нада се да ће се на највишем нивоу наћи одрживо решење за ово питање, пошто, како напомиње, ово сигурно није проблем само поменута четири факултета.

„Јасно је да ће сви факултети после оваквог инспекцијског надзора добити сличне мере“, указује Данасов саговорник.

Иста плата за различите послове

Осврћући се на налаз инспекције да је факултет кроз корекцију коефицијената једном броју запослених повећавао плате, секретарка Факултета спорта и физичког васпитања Милена Лазаревић каже да је то рађено да би се обезбедила исплата минималне зараде за ненаставно особље и како би се направила разлика у платама према пословима које запослени обављају.