Прочитај ми чланак

ЕКОЛОШКА КАТАСТРОФА: У Србији има више од 4.500 дивљих депонија!

0

Министар заштите животне средине Горан Триван рекао је данас да у Србија тренутно има више од 4.500 дивљих депонија и да се у већини случајева оне налазе на обалама река и језера и додао да постоји регистар тих депонија, као и да ће се радити на решавању тог проблема.

Како се наводи у саопштењу, Триван је на данашањем састанку у Вишеграду казао да је од великог значаја подизање свести грађана о штети коју дивље депоније узрокују и да се увођењем видео надзора при тим депонијама, попут оног у оквиру националног парка Ђердап, решава тај проблем.

Он је казао да је неопходно пружити помоћ локалним самоуправама при решавању тог проблема, као и укључивању невладиног сектора и медија у процес решавања тог питања и најавио организовање јавних акција широм Србије.

Министар одрживог развоја и туризма Црне Горе Павле Радуловић казао је да Црна Гора издваја значајна средства за санирање отпада, као и да ефикасно ради на питањима забране пластичних кеса, као и увођењу кауција за ПЕТ амбалаже на територији целе државе.

Директор „Хидроелектране на Дрини“ Недељко Перишић навео је податак да се на годишњем нивоу сакупи од шест до осам хиљада кубних метара плутајућег отпада, од чега је преко 70 одсто чини дрвни отпад, а 20 одсто амбалажни, као и да самом реком Лим долази 45 одсто укупног плутајућег отпада, док је у случају реке Таре тај проценат нешто мањи.

Он је рекао да су трошкови санирања наведеног отпада између 100 и 150 хиљада евра на годишњем нивоу.

Триван се у Вишеграду данас састао са министарком за просторно уређење, грађевинарство и екологију Републике Српске Сребренком Голић и министром одрживог развоја и туризма Црне Горе Павлом Радуловићем и представницима општина Рудо, Вишеград, Бјело Поље, Прибој, Беране и Ново Горажде и директорима хидроелектарана Бајина Башта и Вишеград.