Прочитај ми чланак

Др Савић из ковид болнице: Сваког дана враћамо неког са прозора

0

У КБЦ "Др Драгиша Мишовић" пацијент (75) окончао је себи живот скоком са прозора. Узрок оваквих трагедија и других непредвидивих ситуација са којима се суочавају медицински радници у овој установи често су панични напади и страх од смрти, каже др Предраг Савић.

– Сваког дана враћамо неког са прозора. Има много психијатријских случајева код којих се јавља страх од смрти, панични страх који води људе у акутне психозе. Не можете то да предвидите – каже за „Блиц“ заменик директора др Предраг Савић.

Ипак, то није био случај са човеком који је синоћ скочио кроз прозор болнице. Он није био психијатријски случај, каже доктор Савић. Ипак, јесте присуствовао тешким, могло би се рећи и језивим сценама – његов цимер из болничке собе, из кревета до његовог, преминуо је од корона вируса. Тада је мушкарац (75), који се и сам лечио од короне, кренуо ка прозору.

– Он није био психијатријски случај, али је панични страх од смрти код људи честа појава и јако је развијен. Сестре су биле ту све време, био је егзитус у кревету до његовог и он је већ кренуо ка прозору. Сестра не може стално да дежура поред једног пацијента, поготово не у времену и ситуацији која је сада. То је нажалост била неминовност и свакодневно смо суочени са таквим стварима – каже др Савић.

Несрећни човек (75) извршио је самоубиство скоком са првог спрата ковид болнице „Драгиша Мишовић“ око два сата после поноћи.

СОС телефон за помоћ особама које размишљају о самоубиству

Број 011/7777-000 је СОС телефон који ради 24 сата, а на који се јављају стручњаци за спречавање самоубиства – лекари Клинике за психијатријске болести „Др Лаза Лазаревић“. Служба ургентне психијатрије прима пацијенте 24 сата без заказивања, без књижице и без плаћања, а Центар за ментално здравље од 9 до 18 прима без заказивања.

Уколико вам је потребна помоћ, сваког дана можете позвати и волонтере Центра „Срце“ од 17 до 23 часа на број телефона 0800-300-303 или им се обратити мејлом на вања@центарсрце.орг.

Волонтери разговарају с људима који су усамљени, узнемирени, повређени, тужни, очајни, несигурни…