Прочитај ми чланак

ДОКУМЕНТАРАЦ о ГРОФУ САВИ ВЛАДИСЛАВИЋУ: Србину, о коме Срби врло мало знају

0

Ученици основне школе ,,Бубањски хероји” из Ниша које предводи професор историје Ђорђе Бојанић и вероучитељ ђакон Дејан Јовановић снимили су врло занимљив документарни филм.

Документарац говорио о Грофу Сави Владиславићу, који је је био српски политичар, саветник руског цара Петра Великог, дипломата у служби Руске Империје, путописац, полиглота, велики добротвор и дародавац Манастира Света Тројица код Пљеваља.

Гроф Владиславић је био представник Русије у Риму, где припрема конкордат између Русије и Ватикана, стара се о руским племићима у Риму (међу њима Иван Никитин) и набављује уметничка дела за летњи дворац Петра Великог у Санкт Петербургу.

Током мисије у Киниу, његовим ангажовањем долази до Кјахтинског споразума, најважнији међународни споразум Русије и Кине до средине 19. век о и данас важећем разграничењу са Кином у Пекингу. Разграничење је потписано 5. априла 1728. на реци Бури. Његовим посредством настала је и прва православна црква у Пекингу.

Савин одговор на критичаре у вези споразума са Кином, пошто је Кина у то време водила строгу политику изолације на шта су критичари говорили да је бављење Кином бацање новца на улицу, данас је позната изрека у Русији:

„Ко не баца новац на улицу, неће га и никад наћи“.

Сава Владиславић је због успостављена односа са Кином одликован орденом Александра Невског.
Последњих година живота, сломљен смрћу своје три кћери, Владиславић је у Сибиру добио право да оснује град Троицкосавск (данас Кјахта). Тамо је подигао храм, назвавши га црква Светог Саве српског Немањића. Умро је 1738. у Санкт Петербургу. Сахрањен је у царској гробници, у крипти Благовештенске цркве.


Документарни филм је рађен у оквиру међународног пројекта сарадње ОШ „Бубањски хероји“ из Ниша и руске школе „Центар Восхождение“, Шуја, Руска Федерација,
Овај документарни филм је титлован на руском језику.