Прочитај ми чланак

ДОКАЗИ ТЕШКО ОПТУЖУЈУ ЗЛОЧИНЦА Харадинај ближе него икад изручењу Србији

0

Рамуш Харадинај (49) је много ближе изручењу Србији сада него када је био ухапшен, 4. јануара у Француској, сматра Владимир Вукчевић, бивши тужилац за ратне злочине.

– Очигледно је да француски суд озбиљно разматра документацију која је послата из Србије и да је оцењује као кредибилну, с обзиром на време које јој је посветио и да је одлуку поново одложио за 27. април. Видим и приметну нервозу Харадинаја и његових блиских сарадника. Ствари се сада креће у добром правцу. Међутим, имам бојазан да мешање представника извршне власти то не поквари, као што се десило у случају Ејупа Ганића. Тада су представници извршне власти комуницирали са представницима власти у БиХ о случају „Ганић“, због чега је британски суд у самом финишу одбио изручење – каже Вукчевић.

Он је изричит да би у Србији бивши премијер Косова и један од команданата терористичке ОВК имао фер суђење уз поштовање највиших правних стандарда.

– Србија је доказала и показала да може да суди било коме. За то смо већ добили признање међународне заједнице – истиче Вукчевић.

Адвокат Бранислав Тапушковић каже за „Блиц“ да још увек мисли да су мале шансе да се Харадинај изручи Србији, али да је приметно да се француски суд бави на озбиљан начин захтевом Србије.

– То да се суд озбиљно бави нашим захтевом значи да постоји озбиљна оптужница. Питање је да ли уопште и колико француски суд чека да новоформирани међународни суд отпечати оптужнице за злочине ОВК. То је сада, како сам чуо, одложено за крај године – каже Тапушковић.

Он наводи да је француски суд тражио објашњење зашто је оптужница допуњавана и додаје да је из Србије стигло логично објашњење да је то због злочина који нису били обухваћени поступком у Хашком трибуналу.

Србија је француском суду у Колмару доставила бројне доказе за злочине Рамуша Харадинаја. Један од најгорих злочина је онај када су Харадинајеви потчињени одсекли главу двонедељној беби средином јуна 1999. у Ђаковици пошто су упали у породичну кућу К. А. Послата су сведочења о томе како је Харадинај прво тукао и затим силовао албанску малолетну девојчицу у ђаковичком хотелу „Паштрик“ 12. јуна 1999. Након тога су је тукли и силовали и остали из ОВК, и то непрекидно 40 сати, све до јутра 14. јуна 1999.

Достављени су докази и о зверствима припадника ОВК под командом Харадинаја, када су киднаповали два полицајца. Прво су им ножевима одсецали делове тела, а затим су их живе закопали у песак тако да им се виде само главе, по којима су припадници ОВК уринирали. Међу злочине су навели и случај две старије жене које су одведене у недовршену кућу у једном селу, где су их припадници ОВК малтретирали и силовали. У тој кући је било још доста жена које су биле силоване и малтретиране. Једна од њих је убијена пуцњем у главу, а друге су одведене ван те локације где су, према налазима патолога, заклане.

Фото: Д. Даниловић / РАС Србија Владимир Вукчевић, некадашњи тужилац за ратне злочине

Харадинај је у истрагама српских служби, али и полиција других држава означен као вођа једног од три највећа криминална клана на Косову, који се бави трговином људима, хероином, оружјем, као и препродајом украдених возила, рекетирањем и организовањем проституције.

Јањић: Приштина уцењује Београд за поглавље 35

Душан Јањић, из Форума за етничке односе, каже да је влада косовских Албанаца сада у позицији да уцењује Србију око приступних преговора са ЕУ.

– Скупштина Косова донела је одлуку да суспендује дијалог са Србијом док се не реши питање Харадинаја. То је сада проблем јер нацрт извештаја ЕУ за поглавље 35 о дијалогу са Косовом није повољан за Србију, а његово усвајање је заказано за мај. Косово је сада у прилици да уцењује са термином. За Србију то може да буде врло непријатно јер нема отварања нових поглавља, а постоји могућност за ревизију већ отворених поглавља. Влада Србије није била спремна за промену, да од сада извештаје о напретка први пут даје ЕУ. С друге стране то одговара косовској влади јер се спремају за изборе – каже Јањић.

Он наводи да је претња Даута Харадинаја о протеривању Срба ако његов брат буде изручен Србији, крајње непримерена, али и контрапродуктивна.

Фото: Драган Кујунџић / Тањуг Душан Јањић

– Мислим да таква изјава не помаже његовом брату. Чак може помоћи Србији да образлаже зашто оцена ЕУ о поглављу 35 мора да се ублажи. Према садашњој оцени, Србија је одговорна за то што је дијалог у застоју. Србија засад користи добро ту изјаву Даута Харадинаја – напомиње Јањић.

Министарка косовске владе за дијалог са Београдом Едита Тахири поновила је јуче у Приштини да ће разговори бити настављени тек пошто Харадинај буде ослобођен и након што скупштина Косова укине решење о прекиду преговора.