Прочитај ми чланак

Дојче веле: Шиптари траже да Србија плати ратну штету и заостале пензије

0

(Дојче веле)

Представници Шиптара са Космета траже да у споразум са Београдом буде укључено и решавање тема као што су ратна штета, подела имовине, али и пензије. То, али и једна пресуда из Стразбура, буде наду за пензионере на Косову…

penzije-kosov

Након пресуде Европског суда правде у Стразбуру, којом је Србији наложено да брачном пару Грудић из Митровице, након 13 година исплати пензије, дала је наду хиљадама косовских пензионера да ће добити свој новац. Зато у удружењима пензионера на Косову већ месец дана не престају гужве и предаја докумената која ће се послати у Стразбур.

Мифтар Раманај, старина из околине Призрена, један је од око три и по хиљаде пензионера који су за протеклих месец и по дана предали тражена документа у седишту Удружења пензионера у том другом по величини граду на Косову. Радио је, каже, својевремено у Крагујевцу, градио тунеле по Црној Гори, а од марта 1999. укинута му је пензија која до тада стизала из Београда.

„Радио сам 40 година. Зарадио сам пензију која је мени и десетинама хиљада људи, не само Албанцима, укинута већ 13 година од стране Србије. Предао сам документа, иако лично сумњам да ћу је добити за живота. Сиромаштво нас убија пошто добијам 60 евра пензије од Владе Косова што је, у ствари, социјална помоћ“, каже Раманај.

Предали документа и у Приштини и у Београду

Авди Кајтази из Приштине каже: „Моја супруга је добијала три године пензију док су Срби били овде. Након тога, то право јој је укинуто. Ако се ово стварно шаље у Европски суд правде, верујем у позитивни исход. Сваким даном људи умиру, а Србија нам је узела пензиони фонд када се повукла са Косова.“

Пошто је у међувремену и Фонд за пензијско и инвалидско осигурање Републике Србије објавио да прикупља захтеве за исплаћивање пензија, многи су, попут Мирсада Тафиловића из Призрена, апликацију предали и у Београду: „Не верујем више никоме. Зато сам документа предао и косовском синдикату и Пензијско инвалидском осигурању Србије у Београду, па где и ако добијем.“

Збрка око докумената

Шаип Витија, председник Удружења пензионера и инвалида Приштине, признаје да је настала велика збрка око прикупљања докумената. Уплаћивањем од два до осам евра сакупљен је велики новац, јер је око 20.000 пензионера већ доставило документа на целом Косову: „Влада је формирала комисију експерата која ће нам припремити шта треба да осигурамо и са ким да разговарамо у вези пензија које нисмо примали да сада, а треба да их добијемо од Србије. Одлучили смо да сачекамо одлуку те комисије и да онда разговарамо на основу ње“, каже Витија.

Шаип Љаљоши, његов колега из Призрена који је и иницирао целу ту акцију, каже да ће је они истерати до краја: „Сад ћемо и од стране државе имати помоћ. Пре неки дан је (у Скупштини Косова) гласано за наше трошкове у Стразбуру. Формираћемо у оквиру Владе и једну групу правника који ће радити и бити стално у контакту са Косовом и Стразбуром.“

“Влада Косова“: Проблем пензија решити у дијалогу са Београдом

Са друге стране, Ненад Рашић, министар за рад и социјално старање такозване Владе Косова није оптимиста. Он на све то гледа као на политички маневар Србије, а у техничком смислу губитак снаге и времена, али и новца да би њихове апликације стигле у Стразбур или Пензијско инвалидски фонд Србије: „Пензионери, који су до сад подносили апликације не треба то више да раде због тога што мислим да то није начин да се регулише било шта. Само ће можда бити још више разочарани зато што немају довољно прикупљену документацију за те органе, било београдске било стразбуршке. То би обесхрабрило пензионере, не би донело никакав бољитак, само би направило још већу конфузију која је ионако на доста високом нивоу.“

Ненад Рашић: Проблем пензионера наметнути као тему у дијалогу са Београдом

Због свега тога, министар Рашић, који тврди да је апсолутно на страни пензионера и да жели да се проблем трајно и квалитетно реши, сматра да би то питање требало наметнути као једну од тачака разговора у Бриселу између косовске и србијанске стране:

„И када се успостави контакт између Министарстава за рад Србије и Косова, та размена података ће тачно моћи да утврди ко је примао пензију, ко је и даље прима, а ко је није примао. На основу тога можемо, малтене по пензионеру, да имамо тачне податке ко испуњава услове, а ко не. Тек онда може да уследи политичко обавезивање у ком би једна или друга страна преузела мере које би подразумевале исплату или надокнаду, да назовем штету која се десила у протеклих 13 година.“

Колика је та штета, односно дуг Србије према пензионерима на Косову, којих има више од 170.000, а од Владе у Приштини примају између 60 и 112 евра, нико тачно не зна. Заштитник грађана Србије Саша Јанковић, али и неки из удружења пензионера на Косову, спомињу дуг у висини „од једне до пет милијарди евра“.

Аутор: Рефки Алија, Призрен