Прочитај ми чланак

До пасоша и личне карте без крштенице и држављанства!

0

licna karta(Танјуг)

Грађани Србије, како је речено на јавној расправи о Нацрту закона о општем управном поступку, више неће морати органима државне управе да прилажу крштеницу, потврду о држављанству и друга документа уколико желе да изваде личну карту или пасош.

Како је објашњено, грађани више неће бити „поштари“ између државних органа, већ ће сва неопходна документа прибављати органи управе.

Како је објаснио Министар правде и државне управе Никола Селаковић, који је отворио јавну расправу, унапређење рада управе огледа се у повећању њене делотворности, ефикасности и одговорности и усвајање тог закона представља део процеса реформе јавне управе.

„Прописана је обавеза органа управе да сами прибаве податке који се воде у службеним евиденцијама и јавне исправе које се на основу њих издају. Тиме ослобађамо грађане и привреду непотребног административног терета и да омогућимо управи да грађанима пружи више за њихов новац“, рекао је Селаковић.

Према његовим речима циљ припреме и усвајања новог Закона о општем управном поступку јесте унапређење рада управе, боља заштита права и интереса грађана и јавног интереса и „заокруживање припадности Србије европском управном простору“.“Нацрт је значајно проширио појам управне ствари и предмет управног поступка. Након ступања на снагу новог закона грађани ће моћи да се заштите и од свакодневних радњи које органи управе предузимају, као и од несавесног и незаконитог обављања јавних служби“, казао је он.

Министар правде је додао да Нацрт закона предвиђа да ће грађани моћи да траже правну заштиту уколико они који пружају јавне услуге то не чине на уредан и квалитетан начин.

„Овим ће грађани, не само путем накнаде штете, већ и пружањем додатне управноправне и заштите од стране Управног суда бити обезеђени у погледу свих оних битних животних делатности, као што су снабдевање водом, струјом, грејањем, јавним превозом, чићењем и уређивањем градова…“, истакао је Селаковић.

Учесницима округлог стола обратио се и заменик шефа Делегације ЕУ Адриано Мартинс који је проучио да је Закон о општем управном поступку од кључне важности за стварање модерне јавне управе коју треба да красе одговорност, транспарентност, законитост…

„Овај закон је важан и за улазак у Европску унију јер је кључан за функционисање државне управе, а повезан је и са имплементацијом више директива, попут оне о електронском потпису“, рекао је Мартинс.

Како је оценио Закон о општем управном поступку је фундаменталан за уређивање односа између грађана и државне управе, додавши да ће његова примена бити посебно захтевна јер ће изискивати велики напор и ресурсе.

Мартинс је поручио да је Европска унија спремна да пружи помоћ у изради и имплементацији тог закона, похваливши одржавање јавних расправа које су „важне уколико се жели стварање квалитетног закона“.