Прочитај ми чланак

Дечак (13) послао скоро све дојаве о бомбама у школама: Тужилац открива…

0

Бранко Стаменковић, главни тужилац за високотехнолошки криминал каже за РТС да су криптовалуте биле први траг у истрази лажних дојава о бомбама у школама. Посебно указује да су, поред ухапшених пунолетних особа, идентификовани и малолетници, међу којима и 13-годишњак осумњичен да је послао скоро све дојаве школама у Србији, али и у суседним државама.

Крајем прошле недеље идентификовани су тинејџери од 14 и 15 година за које се сумња да су путем “гејминг“ платформе наручивали поруке претеће садржине образовним институцијама.

Бранко Стаменковић је, гостујући у Београдској хроници на РТС, објаснио да је први део истраге био везан за криптовалуте и за уплате разних врста. Потврђује да су ти први трагови криптовалута повели истрагу даље.

„Три пунолетна лица су лишена слободе због тога што су трагови водили ка њима, трговини криптовалутама, пријему, уплати, исплати. Међутим, следећи корак нас је повео даље ка овим малолетним лицима. То је био уводни део нашег поступања када је у питању цео предмет и случај који је заиста потресао целу Србију“, истиче тужилац.

Појашњава да ухапшене пунолетне особе немају родбинских веза са малолетним, али да су њихови банкарски, тј. криптобанкарски рачуни водили ка тим малолетницима.

Додаје да су идентификована два друга малолетна лица, и један и други дечак имају мање од 14 година, што је граница за кривично-правну одговорност у Србији.

Виртуелне претње тринаестогодишњака

„Испоставило се да је један од тих дечака, стар 13 година, по основаним сумњама које сад у овом моменту имамо, а које су подупрте доказима, тај који је послао дојаве практично свим школама на територији Србије. А оно што је интересантно – не само у Србији, већ и суседним земљама, на пример БиХ“, нагласио је Стаменковић.

Каже и да је дечак слао претње да ће у школама бити детониране експлозивне направе. Претње су, како каже, биле заиста ужасне и у тим мејловима су помињане врло тешке последице по ђаке и по школе.

„Међутим, ни у једном једином случају, после месец дана поступања припадника МУП-а, ниједан експлозивни уређај није пронађен. Тако да права опасност у ствари никада није ни постојала. Она је постојала, практично, само у виртуалном свету“, указује тужилац.

Наводи и да су дечаци који имају 14-15 година у трећем таласу акција били покривени са доказним радњама и да се на основу тога настављају акције.

Стаменковић указује и да поменута група малолетника није слала мејлове пре шест месеци или годину дана.

„Деца су потпуно нови круг извршилаца кривичног дела, иако они то у својој суштини нису. На ову идеју дошли су крајем октобра ове године. И онда, дакле, све до наших одлучних акција“, рекао је тужилац.

Одговорност родитеља – шта су морали да знају

Тужилац указује и да су родитељи морали да посумњају да се нешто дешава.

„Ви видите да се на вашем рачуну, рачуну родитеља, одређени новчани износи уплаћују. Они су се кретали од 20, 50, па до 100 или више евра. Дакле, не знате зашто тај новац долази код вас. Разговарате са вашим дететом и онда вам дете лаконски каже да је он или она, у овом случају он, нешто зарадио на интернету, на игрицама“, каже Стаменковић.

Посебно наглашава да се показује одсуство контроле и озбиљне анализе родитеља шта се заиста дешава, одакле тај новац, ко детету уплаћује тај новац.

Одговорност родитеља је, истиче, у директној вези, а деца која су испод 14 година не могу бити кривично-правно одговорна.

„Међутим, ни њихови родитељи не могу бити директно кривично-правно одговорни за то дело, али могу бити за неко дело које је довело малолетника, то јест дете, до извршења тог основног кривичног дела. У овом конкретном случају то је занемаривање малолетног лица“, прецизирао је тужилац.

Технолошка знања као звоно за узбуну

Сматра да данашња деца веома добро познају технологије и да то не представља изненађење, али у сваком случају представља одређено звоно за узбуну.

Истиче да, уколико та техничка знања превазилазе знање већег дела популације, као што су њихови родитељи или њихово окружење, а та технологија се користи за извршење кривичних дела, онда систем мора да реагује у складу са тим.

„Прво да се сама деца заштите, јер ја сам уверен да деца због своје емотивне неразвијености у том моменту нису потпуно свесна шта раде, али њихови родитељи морају бити свесни да деца управо могу да ураде нешто оваквих размера и да морају да их контролишу“, поручује тужилац.

Подсетио је да су више од месец дана стотине или хиљаде полицајаца, тужилаца, других припадника безбедносних служби у нашој земљи покушали да заштите стотине и стотине школа од нечега, од чега на крају није ни требало да се штите.

„Потрошене су стотине, хиљаде радних сати, потрошени су живци родитеља, фамилија због одласка по децу у школу и назад. Тако да је велика материјална штета начињена не само тим породицама, већ и целој држави. Ми морамо да нађемо одређени модалитет како ћемо да одговоримо“, закључио је тужилац Стаменковић.