Прочитај ми чланак

Данас је дан Д за фриленсере, можда напусте преговоре

0

Очекујем да наши захтеви за потпуним обустављањем поступака наплате пореза за претходни период буду испуњени, каже за Нова.рс правница Удружења радника на интернету Катарина Павловић пред нови састанак у Влади Србије. Поручује како се нада договору, али да представници фриленсера не искључују и могућност напуштања преговора и поново организовање протеста.

Павловић, која је до сада учествовала у свим преговорима, каже како мисли да су представницима Владе Србије и Пореске управе успели да докажу да је немогуће платити износе које траже, “да је то недвосмислено јасно”.

“Очекујемо да усвоје наше захтеве за трајним прекидом свих поступака. Да се донесу решења која неће натерати људе да морају да плаћају текућу годину и пет претходних година”, каже Павловић за Нова.рс.

Изразила је забринутост да ће друга страна “на неких начин столовати решење по ком људи не би пали у потпуно дужничко ропство”.

“То свакако није добро, јер прављене полу решења не значи овим људима ништа. Људи ће престати да се баве овим послом, држава ће изгубити новац који добија тиме што има девизни прилив из иностранства”, поручује правница.

Објашњава да је Удружење радника на интернету у претходне две недеље изнело шта све није ваљало у постојећим записницима и решењима Пореске управе, што је показало да пореским инспекторима није било јасно шта треба да раде.

“Инспектори нису добили адекватну обуку. Ово све делује као ‘ето, смислили смо начин како да дођемо до пара’”, објашњава.

Прво договор о претходном периоду, па преговори о новом закону

Додаје да би преговори сутра требало да се окончају са закључком шта ће важити за претходни период, па тек онда да се уђе то шта ће бити у будућем.

“Ми ћемо се држати наших захтева. Очекујемо да ће бити тешко, али не искључујемо могућност да напустимо преговоре и поново организујемо протесте”, каже Павловић.

Уколико се постигне договор везан за наплату пореза за период од претходних пет година, предвиђено је да се преговара о будућим решењима, тј. шта би нови закон требало да донесе у смислу радних и социјалних права радника на интернету.

“Удружењу је понуђено да учествује у радној групи за будући Закон о флексибилним облицима рада. То би био лекс специјалис, по угледу на решење за пољопривреднике. Закон о раду не желе да отварају”, објашњава.

Додаје да још увек није познато шта би се све подразумевало под флексибилним облицима рада, али је вероватно да би Закон о флексибилним облицима рада покривао и шире категорије, попут радника на бродовима.

Борба за права радника на интернету почела је у октобру прошле године, када је Пореска управа најавила наплату пореза и доприноса за текућу и претходних пет година.

Нако тога је, како наводе фриленсери, послато око хиљаду позива – неки случајеви су процесуирани, а више десетина људи је добило решења да плате милионске намете у року од 15 дана. При чему камате досежу и до 80 одсто зарада за период од пет година.

Због тога су фриленсери организовали више протеста, након чега су 18. јануара почели преговори између представника Удружења радника на интернету са једне стране и премијерке Ане Брнабић, министром финансија Синишом Малим и представницима Пореске управе.