Прочитај ми чланак

Дан војске: Србија и њен војник су вечни

0

Vojna-parada_620x0

(Танјуг, Бета, фото: Новости)
Уз учешће више од 2.000 припадника Војске Србије, дефиле наоружања и налет авијације, у Крушевцу је данас обележен Дан Војске Србије, у знак сећања на 23.  април 1815. године, када је почео Други српски устанак.

На Тргу косовских јунака и дуж неколико оближњих улица око 15.000 грађана пратило је војна параду, односно дефиле пешадијског, моторизованог и ваздухопловног ешалона Војске Србије и Министарства одбране.

Прослава је почела дочеком председника Србије Томислава Николића, уследила је почасна артиљеријска паљба и инотнирање химне.

Председник Србије Томислав Николић поручио је данас да је Војска Србије спремна да одговори на безбедносне изазове, као и да представља сигуран ослонац миру у региону, поручивши да је приоритет Србије даља модернизација својих јединица и развој војне сарадње.

Николић је на обележавању Дана војске у Крушевцу подсетио да се Дан Војске Србије обележава као сећање на 23. април 1815, када је у Такову подигнут Други српски устанак и нагласио да тај дан, са државног и војног аспекта, представља историјску прекретницу у стварању српске војске.

Nikolic Vucic_620x0

Јасна визија развоја и одбране земље
Он је истакао да грађани Србије имају велико поверење грађана у своју војску и додао да она, ослањајући се на традицију и вредности стечене кроз историју, има јасну визију развоја и одбране земље.

„Никаква наредба није потребна. Веза између грађана и војске заснована је на поверењу грађана у своје синове“, казао је Николић.

Према његовим речима највећи напредак у стварању модерне српске војске учињен је на стварању модерног доктринарног оквира, новог система управљања обуком, у реформи војног образовања, професионализацији и развоју способности за учешће у мултинационалним операцијама.

Како је додао, успостављањем верске службе, припадницима Војске Србије обезбеђено је да у потпуности користе право за слободу вероисповести чиме се остварује позитиван утицај на оперативне способности.

„Најважнији остварени резултати су јачање оперативних способности војске и система одбране у целини и пораст угледа припадника војске и војне професије“, рекао је Николић.

Председник Србије нагласио је да учешће српске војске у мултинационалним операцијама Уједињених нација и операцијама Европске уније за управљање кризама, што чини као чланица Уједињених нација и европска земља, има изузетан значај за спољну политику, националну безбедност и развој система одбране.

„Ангажовањем својих снага Србија доприноси безбедности, решавању проблема и очувању мира, обезбеђује подршку за остваривање других стратешких циљева, и подиже углед у међународној заједници“, рекао је он и додао да ангажовање у мултинационалним операцијама подиже и оперативне способности војске.

Николић је поручио и да је приоритет Србије да своје јединице опреми новим и модернизованим наоружањем и војном опремом, посебно у ваздухопловству и противваздушној одбрани, да ради на развоју система обуке, да унапреди војну сарадњу и учешће у мировним операцијама и повећа стандард својих припадника.

„Све пролази, људи долазе и одлазе. Вечито остаје Србија и њен војник, загледан у српско небо, српску реку, српску земљу и дечје очи чију срећу брани до краја“, поручио је Николић и честитао припадницима Војске Србије успех у даљем раду.

Parada833_2139508467_nДиковић: Војска чува углед и безбедност Србије
Начелник Генералштаба Војске Србије, генерал Љубиша Диковић поручио је да Војска Србије представља окосницу система одбране, гради мир у свету заједно са партнерима и чува углед и безбедност Србије.

„Припаднике Војске красе оданост држави и позиву и слободарски дух. Грађани Србије нам верују, а у свету цене нашег војника, подофицира и официра“, рекао је Диковић.

Он је истакао да „наша војска данас гради мир у свету заједно са партнерима и чува углед Србије“, нагласивши да је улагање у војску истовремено и улагање у будућност Србије и безбедност грађана.

Централна свечаност поводом обележавања Дана Војске Србије почела је у 11 сати на Тргу косовских јунака у Крушевцу, постројавањем јединица Војске Србије и почасном артиљеријском паљбом.

Свечаност је настављена егзерциром Гарде Војске Србије, након чега је изведен демонстрациони скок падобранаца 63. падобранског батаљона специјалне бригаде, а потом и дефиле јединица Војске Србије који чине пешадијски, ваздухопловни и моторизовани ешалон.

Грађани могу да виде Тактичко-технички збор наоружања и опреме Војске Србије који је приређен на градског тргу.

Свечаности су, између осталих, присуствовали председник Скупштине Србије Небојша Стефанових, министри Владе Србије, директор Канцеларије за КиМ Александар Вулин, директор полиције Милорад Вељовић, представници дипломатског кора и верских заједница.

У централној свечаности учествовало је више од 2.000 припадника ВС, више од 100 борбених и неборбених возила, 20 ваздухоплова и десет оруђа.

Tan2013-4-20_125911117_1Дан Војске Србије обележава се 23. априла, на дан када је 1815. у Такову донета одлука о почетку Другог српског устанка за ослобођење Србије од турске власти.

Други српски устанак на одређени начин представља темељ за стварање српске државе и српске војске, односно прво „стајаће војске“ и установљавање Гарде од 76 младића „по стасу и угледу“ из најбољих сеоских кућа.

Како је, по наводима хроничара, стварање стајаће војске, од најпре „уписника“, а касније „солдата“, прошло неопажено од турских власти, Народна скупштина је озваничила назив „солдати“.

Уводе се први регрути, који су остали у војсци десет година, имајући у виду да им рок службе није био одређен.

Стајаћа војска живела је у касарнама и примала плату а биле су установљене и униформе, односно „мундири“.

Те прве формације српске регуларне војске биле су уређене по угледу на аустријску војску, што је потврда да су се и у том периоду користила искуства страних армија.

Други српски устанак довео је до коначног ослобођења и признавања модерне Србије на Берлинском конгресу 1878. године, као државе са пуним ингеренцијама и међународно-правним субјективитетом.