Прочитај ми чланак

ЦРНОГОРЦЕ ОДМАХ УДАРАЈУ ПО ЏЕПУ: Ко увреди НАТО 10000 евра да плати!

0

Онај ко се убудуће буде јавно ругао НАТО-у, могао би бити кажњен новчаним износом од три до 10.000 евра, казном која је, иначе, предвиђена и за оне који се ругају УН, Међународном Црвеном крсту или другим међународним организацијама чији је Црна Гора члан.

Подгоричке Вијести пишу да је то питање регулисано чланом 200 Кривичног законика „Повреда угледа стране државе или међународне организације“.

Неће бити кажњени они који изложе НАТО јавној порузи ако је она изнета „у оквиру озбиљне критике у научном, књижевном или уметничком делу, у извршавању службене дужности, новинарског позива, политичке делатности, у одбрани неког права или заштите оправданих интереса“.

„И то ако се из начина изражавања или из других околности види да то није учинио у намери омаловажавања или ако докаже истинитост свог тврђења или да је имао основаног разлога да поверује у истинитост онога што је износио или проносио“, пише у члану 201 Кривичног законика.

Иста новчана казна предвиђена је и за оне које јавно изложе порузи државу са којом Црна Гора има дипломатске односе, или њену заставу, грб и химну.

Акција за људска права (ХРА) још од 2010. тражи укидање ових одредби, јер је „апсурдно да се забрањује излагање порузи само оних организација чији је Црна Гора члан и да се штити само углед страних држава са којима Црна Гора има дипломатске односе“.

То значи, како наводе, да је дозвољено ругати се државама са којима немамо дипломатске односе или организацијама чији Црна Гора није члан.

Челница ХРА Теа Горјанц Прелевић казала је да су ови чланови Кривичног законика супротни схватању слободе изражавања у демократском друштву.

„Европски суд за људска права штити и увредљив говор, ругање и сатиру, иронију, сарказам и све сличне форме изражавања за потребе расправе питања од јавног интереса, и то чак и у намери омаловажавања, поготово када се говори о држави, организацији, и другим симболима без осећања, који уз то имају и доминантан положај над појединцем који им се руга“, рекла је Горјанц Прелевић за Вијести.

Истакла је да је посебно апсурдно што чланице НАТО-а, као што су САД и Немачка, исто то дело не кажњавају.

Додаје да иако до сада није било примера кажњавања за ово дело, само његово постојање угрожава слободу изражавања.

Челник „Отпора безнађу“ Марко Милачић раније је у два наврата спалио заставу НАТО-а, децембра 2015. након што је Црна Гора добила позивницу од алијансе и недавно испред Затвора за извршење кривичних санкција.

Он је јуче рекао да је паљење НАТО заставе, као чин симболичке политичке побуне појединца или групе, део основних људских слобода, конкретно слободе изражавања.

„Режим ће убрзо бити на тесту овим поводом, па ћемо видети како ће реаговати, када слободан човек симболички запали заставу НАТО савеза. Нека се само дрзну да помисле на кажњавање и тиме ударе на елементарне људске слободе. Ђукановић и екипа нека раде шта год желе са својим НАТО заставама, нека се и покривају њима током спавања, а ми ћемо се односити према њима онако како таква и сличне организације заслужују“, рекао је Милачић за Вијести.